Elutasította az alkotmánybíróság Nicuşor Dan fellebbezését a fasiszta és legionárius propaganda büntetésének szigorítása ügyében

A szélsőséges pártok beadványa után Nicusor Dan államfő óvását is elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság a fasiszta és legionárius propaganda büntetését szigorító törvénymódosítás ügyében. A testület egyhangúlag hozott döntésében megalapozatlannak minősítette az elnök érveit.

Az államfő beadványában egyetértett azzal, hogy az államnak határozottan fel kell lépnie az uszítás, gyűlöletkeltés minden formája ellen, de úgy értékelte, hogy a parlament által megszavazott szigorítás pontatlan, önkényesen félreértelmezhető, és így akár ellentétes hatást válthat ki.  Véleménye szerint a törvénymódosítás sérti a jogbiztonság alkotmányos elvét, mivel nem tisztázza félreérthetetlenül a "fasiszta" és "legionárius" jogi fogalmak mibenlétét, sem azt, hogy mi minősül fasiszta, legionárius, rasszista vagy idegengyűlölő propagandának. Úgy értékelte: egyes előírások sértik az állampolgárok tájékozódási és szólásszabadságát is.

Az alkotmánybíróság csütörtöki közleményében úgy értékelte: a törvény világos, pontos és kiszámítható. Egy európai demokratikus társadalomban nem lehet elfogadni, hogy a véleménynyilvánítás szabadságára hivatkozva védjék olyan ideológiák értékeit és elveit, amelyek egész népcsoportok kiirtására irányuló politikai és intézményi mechanizmusokat alapozták meg. A fasiszta és legionárius ideológia olyan történelmi és politikai fogalmak, amelyeket jogi értelmezésekkel nem lehet relativizálni, hiszen embercsoportokat módszeresen kiirtó, politikai gyilkosságokat rendszeresen elkövető, antiszemita társadalmi rendszereket alapoztak meg.

A testület szerint a törvénymódosítás összhangban áll az európai demokráciák gazdag joggyakorlatával, betartja az arányosság elvét, és alkalmazása nem fog értelmezési gondokat okozni.

A vizsgált törvény célja indokolt és legitim, mivel a büntetőjog sajátos eszközeivel a demokrácia alapvető értékeit és elveit igyekszik megvédeni a demokratikus politikai rendszerek alapjait súlyosan veszélyeztető cselekményekkel szemben - érvelt a testület.

Az alkotmánybíróság csütörtökön először ülésezett új összetételében, miután a kilenctagú testületben három új alkotmánybíró kezdte el tevékenységét. Újdonságszámba ment a csütörtöki határozat abban a vonatkozásban is, hogy a májusban államfővé választott Nicuşor Dan is első ízben emelt alkotmányossági panaszt egy kihirdetésre váró jogszabály ügyében.

Romániában egy 2002-es sürgősségi kormányrendelet alapján 3 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetik a fasiszta, rasszista, idegengyűlölő szervezetek jelképeinek nyilvános használatát, és a háborús bűnösök emlékének ápolását, továbbá egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel sújtják ezen jelképek és személyiségek népszerűsítését. A rendelet hatályát tíz éve a szintén fasisztának minősülő román legionárius mozgalomra és annak Vasgárda nevű szervezetére is kiterjesztették.

A romániai zsidó közösség parlamenti képviselője, Silviu Vexler által kezdeményezett újabb módosítás a fasiszta, legionárius eszmék és jelképek online térben történő népszerűsítése esetén az eddigi másfélszeresére emelné a büntetési tételeket, és a holokauszttagadás büntetési lehetőségei közül törli a bírságot, ezért a bűncselekményért ezentúl szabadságvesztés járna.

A képviselőház június 11-én szavazta meg a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő tartalmak terjesztéséért járó büntetés szigorításáról szóló törvénymódosítást, amelynek hatályba lépéséhez - az alkotmányossági kontroll után - az államfő aláírására is szükség van.

A jogszabályt korábban az SOS Románia, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Fiatal Emberek Pártjának (POT) törvényhozói is megtámadták az alkotmánybíróságon, a testület azonban múlt héten elutasította a beadványukat.