
Nazare közlése szerint a tervezetet továbbítják a parlamentnek, a kormány pedig legkésőbb kedden – az uniós pénzügyminisztereket tömörítő Ecofin tanácskozás napján – felelősséget vállal érte. A miniszter hangsúlyozta: a csomag elfogadása kulcsfontosságú Románia nemzetközi hitelképességének helyreállítása szempontjából.
A pénzügyminiszter pozitív fejleményként emelte ki, hogy pénteken – az elnökválasztás óta először – 7 százalék alá csökkent a lejalapú hitelek bankközi referenciakamata (ROBOR), és az állam kedvezőbb feltételekkel jutott hitelhez a pénzpiacokon. Szerinte ez azt mutatja, hogy a befektetők bizalommal fogadják a deficitcsökkentő lépéseket.
A pénzügyminisztérium csütörtökön bocsátotta közvitára honlapján a költségvetési egyensúlyt célzó intézkedéscsomag törvénytervezetét, amely szerint 2025-ben az állam 9,49 milliárd lejjel növelné bevételeit, miközben 1,25 milliárd lejjel csökkentené kiadásait.
A pénzügyminisztérium által előterjesztett törvénytervezet több jelentős adó- és járulékváltozást tartalmaz, amelyek célja a költségvetési hiány csökkentése. A tervek szerint augusztus 1-jétől az általános forgalmi adó kulcsa 19 százalékról 21 százalékra emelkedik, miközben megszűnnek az eddigi 5 és 9 százalékos kedvezményes kulcsok. Ehelyett bizonyos termékek és szolgáltatások – például az élelmiszerek, gyógyszerek, tűzifa, hőenergia, könyvek, ivóvíz, csatornázás, valamint a vendéglátás – áfája egységesen 11 százalékra nő.
Jövő év január 1-jétől 10-ről 16 százalékra emelkedik az osztalékadó, míg a bankszektor július 1-jétől egy 4 százalékos különadóval számolhat. Az egészségügyi járulék fizetését augusztustól kiterjesztik a 3000 lejt meghaladó nyugdíjakra is. A szerencsejátékból származó jövedelmek adózása szintén szigorodik: 10.000 lej alatti nyeremény esetén az adó mértéke 10 százalék lesz, efölött pedig sávosan növekvő adókulcsok lépnek életbe, akár 40 százalékos teherrel.
A jövedéki adók is emelkednek: augusztus 1-jétől 10 százalékkal nő az alkoholos italok, a dohánytermékek és az üzemanyagok jövedéki adója. Szeptember 1-jétől a személygépkocsik úthasználati díja is emelkedik, napi 3,5 eurótól éves szinten 50 euróig terjed majd.
A becslések szerint a következő négy évben az intézkedések 35,26 milliárd lejjel növelik az állami bevételeket, miközben 57,37 milliárd lej megtakarítást eredményeznek a kiadási oldalon.