Grindeanu: nem fagyasztja be a kormány az Anghel Saligny program beruházásait

A koalíciós pártok vezetőinek egyeztetése az államfővel (Kép: Gov.ro)

Nem fagyasztja be a kormány az Anghel Saligny közművesítési program beruházásait – jelentette be Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök a koalíciós pártok vezetőinek szerdai ülését követően. Az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint a politikus beszámolt arról, hogy alakulatának három fő célja volt az ülésen: megvitatni a második deficitcsökkentő csomagba szánt javaslataikat, korrigálni az első deficitcsökkentő csomag bizonyos döntéseit, illetve megoldást találni az Anghel Saligny program fontos beruházásainak folytatására. „Úgy gondoljuk, sikerült érvényesíteni a józan ész hangját: nem fagyasztjuk be az Anghel Saligny program beruházásait” – tette hozzá.

Grindeanu rámutatott: az Anghel Saligny program nem politikai program, ezt bizonyítja szerintük az is, hogy valamennyi párt polgármesterei kérték a beruházások folytatását. . „Az utakba, a csatorna-, a víz- és gázhálózatokba történő beruházásokkal a kormány valójában a kis és közepes méretű településeken élők életminőségének javításába ruház be. Erről van szó, semmi másról” – szögezte le. Hangsúlyozta, a beruházások finanszírozása az uniós szabályok szerint történik, „egyik megyei tanácselnök vagy polgármester sem viszi haza a pénzt”. „Aki lopott, az fizessen meg érte, menjen börtönbe (...), de nem lehet ilyen-olyan gyanúkra hivatkozva egész közösségeket szegénységre ítélni” – nyomatékosította.

Azt is közölte, a koalíciós pártok döntése értelmében a következő két-három hétben a megyei tanácselnökök és a prefektusok a fejlesztési minisztérium illetékeseivel közösen áttekintik megyéik projektjeit, azok megvalósítási és finanszírozási stádiumát, hogy egyik beruházást se kelljen befagyasztani. 

Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsi tagjainak számát, korlátozni fogják a juttatásokat

A kormány törvénymódosításokkal csökkenteni készül az állami vállalatok igazgatótanácsi tagjainak számát, és korlátozni a juttatásaikat – jelentette be sajtótájékoztatóján a miniszterelnök. Ilie Bolojan a második deficitcsökkentő csomag állami vállalatokra vonatkozó intézkedéseit ismertette a javaslatok kidolgozását irányító Dragoș Anastasiu kormányfőhelyettessel közösen tartott sajtótájékoztatón.

Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint Bolojan kifejtette: az elmúlt években gyakorlattá vált, hogy az állami vállalatok menedzsereinek és igazgatótanácsi tagjainak a kezdetben ésszerű összegű juttatásai viszonylag rövid idő alatt elérték a megengedett maximális határt, mert senki nem ellenőrizte azt, hogy miként alkalmazzák a törvényt. Ez a jelenség szerinte joggal váltott ki elégedetlenséget a közvéleményben.

„Ez egyértelmű visszaélés, tekintettel arra, hogy ezeknek a juttatásoknak a drámai mértékű emelkedése nem tükröződött a vállalatok teljesítményében vagy szolgáltatásaik színvonalának a javulásában” – jelentette ki a miniszterelnök.

Bolojan elmondta: az egyes minisztériumok felül fogják vizsgálni az alárendeltségükbe tartozó állami vállalatok teljesítménymutatóit is. Meggyőződését fejezte ki, hogy ezek a mutatók jelenleg számos vállalat esetében nem relevánsak, ezért módosításra szorulnak. Közölte, hogy a menedzsereket választás elé fogják állítani: az új mutatókat elfogadva növelni fogják a vállalat teljesítményét vagy távoznak. 

Közölte, az intézkedések egyik célja a vállalatirányítás átláthatóvá tétele, ezért a minisztériumoknak a következő időszakban közzé kell tenniük az alárendeltségükben működő vállalatok irányításával kapcsolatos összes olyan adatot, amelyekből kiderül, hogy kik és hogyan vezetik ezeket a vállalatokat, illetve mennyit keresnek. 

„Nem gondolom, hogy megszégyenítő lenne a vállalatvezetők számára ezeknek az adatoknak a közzé tétele, sem a bevételek, sem a teljesítmény tekintetében” – fogalmazott Bolojan. 

Lemondanak fizetésük 10 százalékról a CFR több részlegének igazgatói

Tíz százalékkal csökkentik a fizetésüket a román állami vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători), valamint a vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CFR Infrastructură) igazgatói – jelentette be szerdán Ciprian Șerban szállításügyi miniszter. A tárcavezető Facebook-bejegyzése szerint a CFR Călători és a CFR Infrastructură vezérigazgatói és gazdasági igazgatói, valamint a vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat három részlegének igazgatói és pénzügyi igazgatói is lemondanak fizetésük 10 százalékáról. „Ez egy szükséges lépés, a felelősség és a szolidaritás egyértelmű jele” – fogalmazott bejegyzésében a miniszter, amelyet az Agerpres hírügynökség ismertetett.

A vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat arról is döntött, hogy alkalmazottai egy részénél bevezeti a négynapos munkahetet. Az intézkedés nem befolyásolja a közlekedés biztonságát, ugyanakkor mintegy 3,25 millió lejes megtakarítást jelent havonta – magyarázta a tárcavezető. Hozzátette, a vállalat dolgozik területi kirendeltségeinek átszervezésén és működtetésük optimalizálásán is, amelytől évi közel 57 millió lejes megtakarítást remélnek. Emellett kiselejtezik és értékesítik az elavult gördülőállományt, ami mintegy 8,7 millió lejes bevételt hozhat a vállalatnak – tette hozzá. Ciprian Șerban szerint a vasúttársaság utasszállító részlegénél is csökkentik az indokolatlan kiadásokat, a tervezett intézkedéstől mintegy 130 millió lejes megtakarítást remélnek az év végéig.