
A Hungarikum Napok vására, amelyet július 4-én délben nyitnak meg, ezúttal is változatos portékát kínál a látogatónak. Hagyományos, kézzel készült termékek, népviseletek és kiegészítők, fából készült játékok és konyhai eszközök, cserépedények és díszek, ezüstből készült ékszerek, nemezelt használati és dísztárgyak és különböző dekorációk is közül lehet majd válogatni. A gasztro téren méz és méhészeti termékek, levendulás termékek, gyógynövények, almalevek, kürtöskalács, kézműves fagylalt, érlelt sajtok szerezhetők be, de akár pálinkák kézműves sörök és borok is kóstolhatók. A vásár pénteken és szombaton 20 óráig, vasárnap pedig 18 óráig tart nyitva.

Az első nap egyik különleges színfoltja kétségtelenül a Szászcsávási Zenekar előadása lesz, amely 15 órától kezdődik. A Maros megyei kis magyar falu zenészei a való életben is egy családot alkotnak, és ez a kötelék a zenéjükben is megmutatkozik. Nagyon gazdag a zenei repertoárjuk. A koncertjükön elhangzanak a magyar rend és a cigány rend mellett énekes nóták is. Sőt mi több, a fiatalok tánctudásukat is büszkén bemutatják majd. Csányi Sándor és családja hegedűn, brácsán, harmonikán és nagybőgőn játszik.
A szintén pénteken fellépő Góbé zenekar magyar népdalokat játszik vegyítve a környező népek zenéjével, dalonként más-más modern műfajba csomagolva. Rock, blues, dubstep, reggae, metal, jazz, pop, hip-hop, és ami eszükbe jut – a zene univerzális nyelvén beszélnek. A koncert 18 óra után kezdődik.
Július 5-én lesz a Hungarikum Napok fő attrakciója, a főzőverseny, amelyre több, mint 32 csapat nevezett öt ország 19 településéről, szerte a Kárpát-medencéből. A résztvevők bográcsban készült gulyás vagy más magyar ételek elkészítésével szállnak versenybe reggel 8 órától. Az ételeket a nagyközönség is megkóstolhatja ebédidőben, de eredményhirdetés pedig 16 órakor kezdődik.
Színes kulturális, zenés programok
A szombati program is bővelkedik színes kulturális, zenés programokban. 11 órától Boros Erzsébet és a Borozó Zenekar lép fel. Boros Erzsébet népdalénekes, kézművességet oktató népművész, óvónő, közösségépítő. Óvodás kora óta énekel, számos rangos elismerés birtokosa. A Csombordi Pipacs Néptánccsoport vezetője is Boros Erzsébet, a csoporthoz körülbelül 45 gyerek tartozik. Céljuk feleleveníteni és továbbadni a régiektől rájuk maradt örökséget, és azt minél több emberhez, közösséghez eljuttatni. Nagyenyed környéki táncokat és népdalokat tanulnak, ezeket mutatják majd be a Hungarikum Napok közönségének is. A szintén csombordi Rózsafa Énekegyüttes népdalelőadását is a Borozó Zenekar kíséri majd.
A Day By Day Zenekar fiatal sepsiszentgyörgyi zenészekből áll, indie-pop-rock műfajban zenélnek, saját szerzeményeket adnak elő. Hangzásuk különlegességét az akusztikus és torzított gitárok harmóniája adja, amelyet a dalszövegek még inkább kiemelnek. 2024-ben elnyerték a Siculus Fesztivál fődíját, koncertjük 15 óra körül kezdődik.
Szombaton, a főzőverseny díjazása után – kb. 17 órakor – a rock and roll műfaj képviselői is színpadra lépnek. A medgyesi Dinamic Zenekar saját román dalokat és magyar rock feldolgozásokat ad elő, de a közismert Edda, Beatrice, Omega és Republic dalok is felcsendülnek.
A Kalibáskő Erdei Iskola is számos hagyományos tevékenységgel készül kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Felépítik az ősi magyar jurtát, amelyben a kézműves tevékenységeket próbálhatják ki a gyermekek, az udvarán pedig az íjazást lehet kipróbálni. Idén az Aranyosszéki és Alsó-Fehér Vármegyei Huszár és Honfoglaló Hagyományőrző Egyesület is huszárjai is felvonulnak és előadást tartanak a rendezvényen.

Halászlevet főznek a zsűri séfjei
A nagyszebeni fesztivál utolsó napján újabb gasztronómiai élményben lehet része a résztvevőknek, hiszen a zsűri séfjei és meghívott vendégek a magyar konyha világából adnak ízelítőt az ételeikkel. Idén a főattrakció a halászlé lesz, amelyet dunai-, tiszai- és még erdélyi módon is elkészítenek a séfek. De bőven lesz gulyás, sokacbab, töltött káposzta, nyúlleves, csirkepaprikás, desszert és más finomság is.
A fesztivál a helyi tehetségeknek is bemutatkozási lehetőséget kínál. A nagyszebeni citeracsoport fellépése ezúttal is színesíti a fesztivál programját 11 órakor Bucz Júlia, ének, zene-népzene szakos tanár, citeraművész vezetésével. Vasárnap a nagyszebeni tánccsoport is színpadra lép. A lányok szeptember óta tanulják a modern táncok alapjait. Többek között a show-, a diszkó-tánc és a jazzbalett elemei keverednek a koreográfiákban. A táncosok 10-18 éves amatőrök, oktatójuk Molnár Lilla a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasa.
A Mátka néptánccsoport fellépése szintén vasárnap lesz 12 órakor. A csoport 2016-ban alakult és a Brassói Evangélikus-Lutheránus Egyházközség keretében és támogatásával működik, Koszta Enikő lelkész irányításával. Nemrég, az EMKE Kiváló Közművelő elismerésben részesítette a néptánccsoportot. Bonchidai táncokat fognak bemutatni, oktató-koreográfusuk Ráduly Gyopár és Ráduly Sándor felkészítésével.
Ábrahám Judit és Bodor Eszter Hanna a Hova mész? című albumukról játszanak majd moldvai magyar (csángó) énekeket, 14 óra utáni kezdettel. Ábrahám Judit sokoldalú művész. Erdélyben született, több, mint húsz éve magyar népzenészként és táncművészként tevékenykedik. Bodor Eszter Hanna budapesti művész, az Angelika leánykórus énekese, emellett verseket ír. Az idei közös albumukon tizenhét moldvai magyar éneket mutatnak be, amelyben ragaszkodnak a régies, moldvai csángó éneklési stílus megjelenítéséhez. Az énekek hangulatának megjelenítését furulya-, kaval-, és koboz játék egészíti ki, a Ségerczferi biokollektíva zenekar kíséretében. A koncert után moldvai táncházra is lesz Ábrahám Judit vezetésével.