Tisztújító kongresszust tart ma a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton, 1200 küldött részvételével a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Az alakulat korábbi tájékoztatása szerint az elnöki tisztségre egyetlen jelölt, Ilie Bolojan jelenlegi ügyvivő elnök pályázik. Az első alelnöki tisztségekért tíz jelölt verseng: Valeriu Iftime, Adrian Veștea, Florin Roman, Alin Tișe, Nicoleta Pauliuc, Ioan Popa, Dan Motreanu, Ciprian Ciucu, Mircea Minea és Cătălin Predoiu. A küldöttek titkos szavazással választják meg az elnököt és az első alelnököket. A kongresszus nyílt szavazással a regionális alelnököket is megerősíti, akik az Országos Végrehajtó Bizottság tagjai lesznek.

A PNL rendkívüli tisztújító kongresszusán jelen volt a Moldovai Köztársaság parlamentjének elnöke, Igor Grosu, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviseletében Ionuț Moșteanu védelmi miniszter, valamint a nemzeti kisebbségek parlamenti frakcióját vezető Varujan Pambuccian. Az Európai Néppárt elnöke, Manfred Weber videóüzenetben szólt a kongresszus résztvevőihez. 
Nicușor Dan államfő a PNL rendkívüli kongresszusán mondott beszédét követően úgy nyilatkozott, hogy jelen pillanatban az a legjobb az országnak, ha a koalíció a jelenlegi összetételben folytatja a munkát.

A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem vesz részt a kongresszuson, és amikor távolmaradásukról faggatták a PSD politikusait az újságírók, azzal érveltek, hogy a PNL kongresszusa egy politikai esemény, és ők éles különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között. A PSD képviselői leszögezték, az ország nehéz helyzetére való tekintettel az alakulat vállalta a kormányzást a négypárti koalíció tagjaként, de az egyetlen baloldali pártként továbbra is hű marad politikai eszméihez és értékeihez, amelyek eltérnek a jobboldali pártokétól.

A kongresszust megelőzően, június 28-án ülésezett a PNL országos tanácsa. A testület elfogadta a párt új alapszabályát, amelynek megfelelően a pártelnök mandátuma két évre csökken. Az új alapszabály előírja azoknak a helyi pártvezetőknek a becsületbeli lemondását, akiknek az irányítása alatt a PNL-szervezet gyengén szerepelt a választásokon – foglalja össze az Agerpres.