A szociáldemokraták húzódoznak, a liberálisok vállalnák

Nicușor Dan megválasztott államfő szerint az lenne az ideális, ha a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Rámutatott: jómaga Ilie Bolojant bízná meg kormányalakítással, de nem tudja megígérni, hogy ez így fog történni. „Folyamatban vannak az egyeztetések. Mindenkinek vannak elvárásai, feltételei és ezeket össze kell hangolni” – magyarázta. Dan szerint legalább néhány hónapig gazdaságilag nehéz helyzetben lesz az ország, mert Románia három éve szórja a pénzt, és ezt a helyzetet most korrigálni kell. Szerinte a költségvetési hiány, a geopolitikai helyzet és a kormányalakítás az a három téma, amelyeket prioritásként kell kezelni a közeljövőben.
„Nem akarok olyan elnök lenni, aki azt mondja: tessék, itt a miniszterelnök, innen oldjátok meg ti. Azt szeretném, hogy az én felelősségem is legyen az, hogy honnan vonunk el pénzt, miként oldjuk meg a problémákat” – fogalmazott.
Konstruktív ellenzéki szerepet vállalna a PSD
Jelen pillanatban a PSD-ben a legtöbben a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartanák követendőnek – jelentette ki kedden Sorin Grindeanu. Marcel Ciolacu lemondása után az alakulat ideiglenes vezetésével megbízott politikus rámutatott, a párt országos vezetése felhatalmazta a kongresszus megszervezésére, és itt fogják tisztázni a párt belügyeit.
Megerősítette, hogy a vezető testület keddi ülésének fő témája az volt, hogy a PSD-nek kormányon kellene-e maradnia vagy tanácsosabb lenne ellenzékbe vonulni. „Nem fogom eltitkolni, hogy jelenleg a többség a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartja követendőnek” – mondta.
Hozzátette, az elkövetkező időszakban olyan döntéseket kell majd meghoznia a jövendőbeli kormánynak, amelyekhez szüksége lesz a parlament támogatására. „A PSD megadja ezt a támogatást a racionális, logikus és az emberek érdekeit szolgáló megoldásokhoz, függetlenül attól, hogy milyen pozícióban leszünk” – szögezte le. Közölte, párttársai arra is felhatalmazták, hogy részt vegyen a kormányalakítási tárgyalásokon, és bár a többség jelenleg az ellenzékbe vonulást támogatná, minden megoldásra nyitottak. Vannak azonban vörös vonalak, amelyeknek az átlépését a pártja semmiképpen nem fogja elfogadni. „A PSD soha nem fog egyetérteni például az áfa 25 százalékra emelésével” – nyomatékosította. Elmondta: a párt tisztújító kongresszusát valószínűleg szeptemberben tartják, nem zárkózott el attól, hogy megpályázza a pártelnöki tisztséget.
RMDSZ: erős támogatottsággal rendelkező kormány kell
A jelenlegi helyzetben olyan kormányra van szüksége az országnak, amely egy stabil parlamenti többség támogatását élvezi – jelentette ki kedden Csoma Botond RMDSZ-es képviselő. A szövetség szóvivője rámutatott, a nehéz gazdasági helyzet miatt a közeljövőben nagyon fontos, esetenként népszerűtlen döntéseket kell meghozni, és szerinte egy kisebbségi kormány nem tudná hatékonyan kezelni az ország ügyeit.
A kérdésre, hogy az RMDSZ hajlandó-e részt venni akár egy kisebbségi, akár egy négypárti kormányban, Csoma azt válaszolta, hogy erről még nem született döntés, de mindenképpen az lenne a legjobb, ha erős parlamenti támogatottsággal rendelkező kormány alakulna. „Utána majd abban is megegyezünk, hogy ki legyen a miniszterelnök” – fogalmazott.
Csoma szerint a PSD támogatását élvező kisebbségi kormány működhet, de folyamatosan ott lógna a feje fölött Damoklész kardja. „Amint valami nem tetszik az ellenzéknek, bizalmatlansági indítványt nyújtanak be. Nem tudom, hogyan működne ez közép- vagy hosszú távon” – tette hozzá. Elmondta azt is, hogy a szövetség nem fogja miniszteri tisztségekhez kötni a kormányzati szerepvállalását.
A PNL maradna kormányon
A PNL minden bizonnyal felvállalja a többi Európa-barát párttal közös kormányzás felelősségét – jelentette ki kedden Mircea Abrudean. A szenátus ügyvivő elnöke azt mondta, egyetért Nicușor Dan megválasztott államfővel abban, hogy az Európa-barát pártoknak közösen kellene kormányt alakítaniuk. „Meglátjuk, hogy ez milyen mértékben fog megvalósulni. A PNL minden bizonnyal vállalja a kormányzás felelősségét” – szögezte le.
A PNL miniszterelnök-jelöltjével kapcsolatban rámutatott, ennek személyéről a párt vezető testületében születik végleges döntés, de jómaga és legtöbb párttársa is úgy véli, hogy Ilie Bolojan lenne a legalkalmasabb a tisztségre.
Az AUR nem vesz részt a kormányalakítási tárgyalásokon
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem fog részt venni a kormányalakítási tárgyalásokon – jelentette ki az alakulat szóvivője, Dan Tanasă.
A politikus „úgynevezett államfőnek” nevezte a vasárnapi második elnökválasztási forduló győztesét, mivel szerinte Nicușor Dan csak azokkal a pártokkal tárgyal, amelyek támogatták a választási kampányban, és amelyek hasznára válhatnak a leendő kormányban. Ez teljes mértékben antidemokratikus magatartás, amellyel Nicușor Dan gúnyt űz az ellenjelöltjére szavazó több millió román állampolgárból – vélekedett Tanasă.
Az AUR-os képviselő szerint a független elnökjelölt kampánya hazugságokra épült, a valutaárfolyamot pedig manipulálták, hogy megrémítsék a lakosságot. Kijelentette, pártja nem fog részt venni a kormányalakítást megelőző tárgyalások színjátékában, és nem fog legitimálni egy olyan eljárást, amelyben nincsenek tekintettel a valós szavazási eredményekre és a nép akaratára.
Dan Tanasă szerint jelenleg súlyosabb az ország helyzete, mint 2024. december 6-án, amikor az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját. „A külföldi beavatkozás ténye bizonyított, többek között a Telegram alapítójának hivatalos nyilatkozata által, amely elismerte, hogy egy nyugat-európai állam, név szerint Franciaország megpróbálta befolyásolni a közösségimédia-platformot. A választókra gyakorolt külső hatások összehangoltak, koordináltak voltak, és masszív pénzügyi támogatásban részesültek” – állította a politikus. Úgy fogalmazott, az AUR nem hajlandó legitimálni „a visszaélések, a cenzúra és a hazugságok elnökét, aki a külföldi érdekek újabb bábja”.