Megkezdték az amerikai–iráni béketárgyalásokat Svájcban

J. D. Vance amerikai alelnök (balra) és Sehbaz Sarif pakisztáni miniszterelnök a svájci béketárgyalásokon
Vasárnap megkezdődtek az amerikai–iráni tárgyalások a svájci Bürgenstock üdülőhelyen, amelyek célja a közel-keleti konfliktus tartós és békés rendezésének előmozdítása. A megbeszéléseken katari és pakisztáni közvetítők is részt vesznek, akik szerint az első forduló biztató eredményeket hozott.

A Reuters szerint az iráni küldöttséget Mohammad Bager Ghalibaf parlamenti elnök és Abbász Aragcsi külügyminiszter vezette, míg az amerikai delegáció élén JD. Vance alelnök, Steve Witkoff különmegbízott és Jared Kushner állt. A tárgyalások célja a Donald Trump amerikai és Maszúd Pezeskján iráni elnök által a múlt héten aláírt, hatvannapos tűzszüneti és békekeret-megállapodás véglegesítése.

A politikai egyeztetések vasárnap késő estig tartottak, ezt követően az iráni delegáció hétfőn visszatért Teheránba. A tárgyalási folyamat azonban nem ért véget, a felek technikai szakértői a hét folyamán tovább folytatják az egyeztetéseket.

Katar és Pakisztán közös közleményben jelentette be, hogy a felek hatvannapos ütemtervet fogadtak el a végleges megállapodás kidolgozására. Emellett magas szintű tárgyalóbizottságot és több szakmai munkacsoportot is létrehoztak, amelyek a biztonsági, gazdasági és politikai kérdésekkel foglalkoznak majd. A közvetítők szerint közvetlen kommunikációs csatorna is létrejön Washington és Teherán között az esetleges incidensek és félreértések elkerülése érdekében.

A megállapodás részeként olyan mechanizmus kialakítását is tervezik, amely garantálná a kereskedelmi hajóforgalom biztonságát a Hormuzi-szorosban. 

A tárgyalások egyik fontos témája a libanoni helyzet rendezése. Az izraeli sajtó szerint olyan elképzelések is napirendre kerültek, amelyek alapján az izraeli hadsereg bizonyos dél-libanoni térségekben fokozatosan átadhatná az ellenőrzést a libanoni hadseregnek. A felek emellett egy úgynevezett „konfliktuscsökkentő központ” létrehozását is tervezik, amely a katonai incidensek megelőzését és a tűzszünet betartásának ellenőrzését szolgálná.

A Háárec értesülése szerint Washingtonban a héten közvetlen izraeli–libanoni tárgyalások is kezdődnek amerikai közvetítéssel. Ezeken többek között a dél-libanoni biztonsági övezet jövőjéről és az ellenőrzési feladatok átadásáról egyeztetnek majd. Izrael ugyanakkor egyelőre nem erősítette meg az esetleges részleges kivonulásról szóló értesüléseket.

Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter jelentős előrelépésről beszélt a libanoni helyzet rendezésében, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az iráni atomprogramról egyelőre csak rövid véleménycsere zajlott, hivatalos tárgyalások nem kezdődtek.

A svájci kormány és Sehbaz Sarif pakisztáni miniszterelnök egyaránt sikeresnek és konstruktívnak nevezte a tárgyalások első fordulóját.

A diplomáciai közeledés első gazdasági hatásai már hétfőn megmutatkoztak. A nemzetközi olajárak csökkenésnek indultak, miután a befektetők úgy értékelték, hogy mérséklődhetnek a közel-keleti konfliktusokkal kapcsolatos kockázatok. A Brent típusú kőolaj hordónkénti ára 79,12 dollárra, az amerikai WTI jegyzése pedig 75,32 dollárra csökkent. A piacok különösen kedvezően fogadták a Hormuzi-szoros biztonságával kapcsolatos bejelentéseket és a tárgyalások folytatásáról szóló híreket.

Köszönjük, hogy előfizet a Szabadságra és támogatja lapunkat!