Kalotaszentkirály: az ifjúság nemcsak programokat szervez, hanem jövőt is épít

Póka Jácint Tivadar: Mozgásba lendült a közösség

Kalotaszentkirály, ifjúság, tánc,
Kalotaszentkirály tavaly elnyerte az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet. Az elismerés és a program keretében a helyi fiatalok – köztük Kismihály Barbara, Okos Rigó Aliz, Bálint Orsolya, Lukács Eszter, Póka András Kristóf – által szervezett rendezvények, a különböző megvalósítások egyaránt a csapatmunkának köszönhetőek, amely mindannyiuk dolgát megkönnyíti – vallja Póka Jácint Tivadar, a csapat összetartója, a program koordinátora.

– Mit jelent ez a kitüntetés Kalotaszentkirály számára?

– A cím több téren is fontos Kalotaszentkirály közösségének. Elsősorban úgy gondolom, hogy pozitív visszajelzésként értékelhető az önkormányzat számára, ugyanis az ő munkájuk után, amely az építkezésről szólt, most rajtunk van a sor, hogy a kialakított közösségi tereket, sportlétesítményeket belakjuk. AEurópai Ifjúsági Falu 2025 cím elnyerése ennek a folyamatnak az első lépését jelenti. Továbbá szeretnénk a fiataloknak segítséget nyújtani, hogy el tudjanak indulni az előttük álló úton, ezértigyekszünk olyan programokat szervezni, amelyek a fejlődésüket a lehető legtöbb téren elősegítik. Ezért úgy gondolom, hogy különösen a fiatalok életében – de nem csak – az említett cím fontos állomást jelent majd.

– A program keretében a fiatalok többek között szemétgyűjtést, faültetést, filmnézést szerveztek. Milyen egyéb események vagy projektek kapcsolódnak a kezdeményezéshez?

– A programokat több nagy csoportra osztottuk. Az első egység a fiatalok szellemi egészségét segítő események köré szerveződött, amelyek keretébenkülönböző szakemberekkel, pszichológusokkal tartottunk beszélgetéseket. A másik nagy csoport azon eseményeké volt, amelyek próbálják a fiatalokat professzionális úton fejleszteni. Gondolok itt azokra a találkozókra, ahol a fő téma a karrierépítés, vállalkozásindítás, esetleg a munkaerőpiac elemzése. Továbbá a programok között ökológiai események, kvíz- és játékestek, filmvetítések és sportesemények is találhatók.

– Milyen hozadékát látod ezeknek a programoknak, amelyek akár hosszabb távon is hatással lehetnek a közösségi életre?

– Próbálunk a fiatalok körében erős közösséget építeni, olyan „helyet” kialakítani, ahol jól érezhetik magukat, minőségi időt tölthetnek el. A legtöbb programot hosszú távra tervezzükezek több eseményből állnak össze, így apró lépésekkel jutunk el a célhoz – legyen szó az egészséges életmódról vagy akár a vállalkozásépítésről. Fontosnak tartjuk, hogy a programokba mindenkit bevonjunk, stabil, erős közösséget kialakítva ezáltal, amely majd a következő nemzedékeket is összetartja.

– Hogyan változott a közösségi élet a faluban a cím elnyerése óta?

– Úgy érzem, a közösség „szekere” pozitív irányba mozdult el, ugyanis az általunk szervezett eseményeken egyre több a résztvevő, az érdeklődő. Sikerült olyan személyeket is megmozgatni, akik a közösségi életben eddig nem voltak aktívak. Ez már önmagában pozitív eredmény a projekt kapcsán. Próbálunk ugyanakkor figyelni arra, hogy sokszínű programokat szervezzünk, ahol mindenki megtalálja a kedvére valót, és szívesen jöjjön az eseményekre,ezáltal pedig tovább görgesse a közös „szekerünket” az említett pozitív irányba.

– Milyen lehetőségei vannak a fiataloknak Kalotaszentkirályon akár tanulás, munka, szórakozás, közösségi élet terén? Látsz-e számukra jövőt a faluban?

– A tanulás terén az Ady Endre Szakiskolában minden fiatal megkapja a szükséges tudást, amellyel elindulhat az úton. Picit nagyobb problémát a munkalehetőségek terén érzünk, ugyanis egyelőre nehézkes a fiataloknak abban a szakmában elhelyezkedni, amit tanultak. Gondolok itt például azokra, akik egyetemi tanulmányaik után munkát keresnek, és a kedvezőbb ajánlatokat a legtöbb esetben nem a faluból, hanem a nagyvárosokból kapják. Kalotaszentkirályon eddig is elég pezsgő volt az élet, számos rendezvénynek vagyunk a házigazdája. A szóban forgó projekt kapcsán szervezett programokkal kiegészülve pedig mindenki megtalálhatja a kedvére valót, s lehetősége van szórakozni, kikapcsolódni, feltöltődni és gyakorolni a közösségi életet.

– Vannak-e olyan kezdeményezések, amelyek célja a fiatalok itthon tartása?

– Nem titkolt cél, hogy ezen is dolgozunk. Próbáljuk feltérképezni a lehetőségeket, és rávezetni a fiatalokat arra, hogy itthon is lehet karriert építeni. A célunk az lenne, hogy elültessük a fiatalok fejében azt a gondolatot, hogy tanulmányaik után térjenek vissza a faluba, és itt próbálják meg fejleszteni magukat, lelassítva ezáltal az elnéptelenedés vagy a kiöregedés folyamatát.

– Hogyan látod most Kalotaszentkirályt, és benne a fiatal generáció helyét, szerepét a közösség életében, jövőjében? Miért jó fiatalként kalotaszentkirályinak lenni?

– Úgy gondolom, hogy a kalotaszentkirályi fiatalnak rengeteg olyan lehetősége van, amely nem minden vidéki – vagy akár városi – fiatalnak adatik meg. Gondolok itt például a sportlétesítményekre, a fedett félolimpiai úszómedencére, aegész évben működő korcsolyapályára, a több kilométer hosszú bicikliútra és a sportbázisokra. Továbbá kulturális programokon vehetnek részt, néptáncoktatáson, különböző fesztiválokon vagy akár a hagyományok őrzésében is kiteljesedhetnek. Arra is próbálunk rávilágítani, hogy szerencsés helyzetben vagyunk,ki kell használnunkaz adott lehetőségeket,ami jó alap az együtt fejlődésre.

– Milyen konkrét elképzelések, tervek, célok vannak arra vonatkozóan, hogy a mostani aktív közösségi élet hosszú távon megmaradjon a faluban?

– Több programot próbálunk hagyománnyá tenni, ami a rendszeres megszervezést jelentibiztosítva ezáltal a következő generációk számára is ezeket a lehetőségeket. Fontosnak tartjuk azt is, hogy az újabb, fiatal nemzedékeket is bevonjuk a programokba, hogy nekik is szívügyük legyen a fiatalság és a közösségépítés. A célunk az, hogy minden fiatalnak meglegyen a lehetősége a szórakozásra, a fejlődésre, és hogy minél többen a községben maradjunk, együtt építsük és szépítsük a falvainkat. 

Borítókép: Kalotaszentkirály / Facebook