
A 464 tagú kétkamarás parlament hétfői együttes ülésén 398 képviselő és szenátor volt jelen, a kormány menesztésére 134 törvényhozó szavazott, 4 ellenszavazat volt, a kormánypártok képviselői és szenátorai pedig nem járultak az urnához. A kabinet megbuktatásához a törvényhozók többségének támogatására, 233 voksra lett volna szükség.
A Tönkretették az országot, és most a románokkal fizettetik ki a számlát - kifelé az álszent kormánnyal! című indítvány értelmi szerzője az AUR volt, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
A dokumentumot az AUR egyik képviselője, Ramona Bruynseels olvasta fel a plénumban. A dokumentum szerint a kormány a törvényes hatalmat bitorolva megcsúfolta a választói akaratot, és ezért el kell tűnnie a hazug és mérgező propagandagépezetével együtt.
Az indítvány szerint a Bolojan-kabinet deficitcsökkentő csomagjának egyetlen célja, hogy zavartalanul folytatódjon a közpénzek pazarlása. “Az országot lángba borító gyújtogatók most pénzt kérnek tőlünk tűzoltó készülékekre is. A megszorító intézkedések törvénytervezete a semmiből jött létre az átláthatóság és a valódi konzultáció teljes mellőzésével. A kormány egy igazi gazdasági sokkot készített elő, amelyet egyik napról a másikra, a nyár közepén erőltet rank” - olvasható az indítványban.
A parlamenti vita keretében tartott felszólalásában Ilie Bolojan miniszterelnök rámutatott, hogy a dokumentumban vázolt tények egy része - például hogy nagy a költségvetési hiány, vagy hogy nőttek a kiadások - közismert, a többi pedig eltúlzott vagy rosszul értelmezett információkon alapul. “Megértem, hogy az ellenzék bírálja a kormányt, hiszen jogában áll, ez a szerepe. De én felhívást intéztem az ellenzéki pártokhoz, arra kérve őket, hogy legyenek a megoldás részei, ne problémák forrásai. Értem én, hogy ők nem értenek egyet a kormány javaslataival, de akkor milyen megoldásaik vannak?” - tette fel a kérdést.
A miniszterelnök ugyanakkor azt kérte a törvényhozóktól, hogy tágabb perspektívából vizsgálják meg az első deficitcsökkentő csomagot, ez ugyanis csak az első szakasza egy szélesebb körű folyamatnak, amelynek a célja rendet rakni az ország pénzügyeiben, véget vetni a közpénzek pazarlásának és helyreállítani a méltányosságot, az igazságosságot és a felelősségvállalást az állami intézményeknél. “Amint már elmagyaráztam, a gyorsan meghozható intézkedésekkel indítottunk, amelyek azonnali hatást fejtenek ki” - nyomatékosította.
Rámutatott arra is, hogy nincs könnyű helyzetben az ország, és ilyenkor nem szabad dobálózni a szavakkal, vagy politikai okokból pánikot kelteni az emberekben. “Úgy gondolom, hogy az intézkedéseink segítenek stabilizálni a gazdaságot, vonzóvá tenni az országot a befektetők számára, több uniós pénzt lehívni és a fejlődés útján tartani Romániát” - jelentette ki.
A bizalmatlansági indítványt kezdeményező AUR elnöke, George Simion felrótta a kormánynak, hogy miközben megnyirbálja a gyermeküket nevelő anyák, a diákok vagy a nyugdíjasok juttatásait, öt miniszterelnök-helyettest nevezett ki. “Propagandisztikus, populista felhívásokban kéritek, hogy egyesek önként csökkentsék a juttatásaikat, miközben nektek öt kormányfőhelyettesetek van. Vélhetően közületek is sokan értik a helyzet abszurditását. Talán a jó kormányzásról, megszorításokról, deficitről, komolyságról beszélő miniszterelnök is azt szeretné, hogy ne legyen öt kormányfőhelyettes. De nem tehet semmit szegény, mert őt is fenyegetik és zsarolják, hiszen az ő szekrényében is vannak csontvázak” - fogalmazott Simion.