Súlyosan érintik a kormány pénzügyi intézkedései a lap- és könyvkiadókat is

MÚRE: tegyék lehetővé a hagyományos média további működését

könyvek
A kultúrafogyasztás csükkeni fog, a költégvetésI hiány nem – FOTÓ: KOLOZSVÁRI ÜNNEPI KÖNYVHÉT / FACEBOOK
A kormány deficitcsökkentő intézkedései, mindenekelőtt az áfa növelése nagymértékben kihat nemcsak a könyvkiadók, hanem a hagyományos média (napi- és hetilapok, szakmai vagy gyermeklapok, folyóiratok stb.) működésére, fenntartására, további létére. Arról, hogyan érintik ezek a gazdasági döntések a kiadókat, lapunk Nagy Pétert, a kolozsvári Exit Kiadó ügyvezető igazgatóját kérdezte, aki szerint az emberek először „a kultúrát fogják vissza, amikor kevesebb pénzük van”. Az ügyben a Romániai Magyar Újságírók Egyesülete is aggodalmának adott hangot korábban, kiemelve, hogy az ilyen típusú pénzügyi intézkedések helyett sokkal fontosabb és hasznosabb lenne a minőségi sajtó piaci helyzetén javítani kormányzati intézkedések által, hiszen sok esetben ezek a médiatermékek közfeladatot látnak el. A Romániai Kiadók Egyesülete is tiltakozott, hogy a kormányintézkedések a kultúrafogyasztást csökkentik, nem a költségvetési hiányt.

Hogyan érinti az áfaemelés és a jelenlegi gazdasági helyzet a könyvkiadást? Milyen kilátások vannak ezen a téren? Ezekről a kérdésekről Nagy Péterrel, a kolozsvári Exit Kiadó ügyvezető igazgatójával beszélgettünk. A kiadóvezető szerint többrétű problémával állnak szemben: egyrészt, nemcsak az áfa értéke fogja megemelni az árakat és a költségeket, hanem minden más árnövekedés is. Másrészt, a kiszámíthatóság hiánya is gondot okoz, hiszen ez egy hirtelen intézkedés, ha ugyanerről hat hónappal korábban értesítik az embereket, valamelyest fel lehetett volna rá készülni. Továbbá esetükben az is fokozza a nehézségeket, hogy „az emberek az első dolgok között a kultúrát fogják vissza, amikor kevesebb pénzük van” – fogalmazott Nagy Péter.

A deficitcsökkentést célzó megszorítások és növelések, az Exit Kiadó vezetője szerint, többek között azt is okozhatják, hogy kiadók és könyvesboltok szűnhetnek meg. A kiadók szempontjából a pályázati rendszer sem nyújt segítséget, hiszen, mint megtudtuk, a pályázatban megítélt összeg nem változik, a költségek és az áfa viszont nő. Nagy Péter hangsúlyozta: könyvkiadás pályázat nélkül szinte lehetetlen.

Az Exit Kiadó vezetője mindezek ellenére derűlátó. Azzal együtt, hogy ez váratlan csapás volt számukra is, szerencsének érzi, hogy több lábon állnak. A könyvkiadás mellett könyvesboltot, online könyves üzletet és logisztikai központot is üzemeltetnek, az utóbbi időben pedig az online értékesítésbe sokat fektettek, így ez lehet egy menekülő útvonal számukra. Nagy Péter úgy véli, a krízishelyzetek új lehetőségeket nyithatnak meg, más megpróbáltatásokat is túléltek már, hiszen harminc éve a piacon vannak. Szerinte az innováció és a kitartás a legfontosabb, ugyanakkor felhívja az olvasók figyelmét: minden megvásárolt könyvvel hozzájárulnak ahhoz, hogy a következő hónapban is legyen bolt, ahova visszatérhetnek.

MÚRE: az intézkedések a média teljes rendszerére kihatnak

A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) felhívja a figyelmet, hogy a korábban csupán tervként említett deficitcsökkentő intézkedések a hagyományos média teljes rendszerére hatással lehetnek. Egyrészt aggodalmukat fejezik ki a pénzügyi intézkedések miatt, amelyek részeként magasabb adóteherrel sújtanák a nyomtatott sajtótermékeket kiadó médiavállalatokat. 

„Tisztában vagyunk az ország súlyos pénzügyi helyzetével, de emlékeztetünk arra, hogy a minőségi újságírást képviselő sajtó jelen pillanatban is kedvezőtlen piaci körülmények között működik, mind reklámpiaci helyzetük, mind a lapok hatékony terjesztési lehetőségeinek tekintetében” – olvasható a MÚRE állásfoglalásában.

Felhívják továbbá az illetékesek figyelmét arra, hogy például a Román Posta elégtelen működése évek óta szinte leküzdhetetlen akadályt jelent a nyomtatott sajtótermékeknek az olvasókhoz való pontos eljuttatásában a folyamatosan emelkedő díjszabás mellett. Kiemelik, ebben a helyzetben az általános forgalmi adó öt százalékról tizenegy százalékra való emelése nehezen kezelhető többletterhet ró a kiadókra, ennek az áthárítása a médiafogyasztóra magasabb előfizetési vagy értékesítési ár formájában nem járható út. Úgy vélik, az ország költségvetési egyensúlya szempontjából ugyanakkor az így tervezett bevételkülönbség csekély, és nem csak a kisebbségi sajtótermékek utáni bevételekkel számolva elenyésző. Sokkal fontosabb és hasznosabb lenne a minőségi sajtó piaci helyzetén javítani kormányzati intézkedések által, hiszen sok esetben ezek a médiatermékek (napi- és hetilapok, szakmai vagy gyermeklapok, folyóiratok stb.) közfeladatot látnak el, közszolgálatot végeznek a korrekt tájékoztatás, illetve véleményformálás által – szögezi le a MÚRE közleményében.

Kitérnek továbbá a közszolgálati rádió- és televízió helyzetére. Több stúdióban az eddigi személyzetpolitikai gyakorlat, a létszámstop, illetve az, hogy ezzel egy időben vonult nyugdíjba a kilencvenes évek elején a közszolgálatba lépett nemzedék, azt eredményezte, már jelen pillanatban is működőképességük határán dolgoznak. Megállapítják, a szerkesztőségi létszám további csökkenése a közszolgálati feladat ellátását szerkesztési és műszaki szempontból is ellehetetleníti. „Felkérjük a felelős politikai vezetőket, a felelős szakpolitikusokat, hogy gondolják át a fent ismertetett helyzetet, és tegyék lehetővé a hagyományos média szerkesztőségeinek további működését” – összegeznek a közleményben.

A Romániai Kiadók Egyesülete az államfőhöz és a miniszterelnökhöz címzett nyílt levelében tette szóvá és tiltakozott a kormányintézkedések ellen, amelyek miatt drágulni fognak a különböző kiadványok és könyvek. Amint írják, a könyvek drágulása nem csökkenti a költségvetési hiányt, de csökkenti majd a kultúrafogyasztást, ami így is jellemző folyamat sok éve, és ez csak a funkcionális analfabétizmust fokozza, ami egyre komolyabb problémát jelent a romániai munkaerő tekintetében. Úgy vélik, 2025 lehet az 1989 utáni időszak legsötétebb éve az írott kultúra esetében: míg külföldön próbálják visszafogni a szerzői jogok megsértését, lévén, hogy egyesek visszaélnek a mesterséges intelligencia kereskedelmi felhasználásával, addig Romániában egyrészt egyáltalán nem foglalkoznak a törvények betartásával, másrészt az állam gazdasági intézkedései a kiadók csődjét idézik elő – és felsorolnak több hazai, már fizetésképtelenné vált könyvkiadót. Emlékeztetnek az egyesület korábbi, az államelnöki hivatalhoz és a kormányhoz benyújtott kezdeményezésére, miszerint az állam támogassa az olvasást, könyvvásárlást és a kiadványok postai terjesztését.