
A román delegációnak tagja Dragoș Anastasiu és Ionuț Moșteanu kormányfőhelyettesek, Oana Țoiu külügyminiszter, Radu Miruță gazdasági miniszter, Luminița Odobescu és Radu Burnete elnöki tanácsosok, Dominic Fritz temesvári polgármester, Adriana Stănescu berlini román nagykövet és Ovidiu Ganț, a romániai német kisebbség parlamenti képviselője.
A német kancellár és a román államfő a találkozójuk végén közös sajtótájékoztatót tartott pénteken Berlinben.
Németországi látogatáson Nicușor Dan államfő
Nicușor Dan kijelentette: Németország Románia legfontosabb kereskedelmi partnere, és szeretné, ha ez az együttműködés az elkövetkező években tovább fejlődne.
A román államfő üdvözölte az európai országokra gyakorolt orosz befolyást elítélő NATO- és EU-állásfoglalást, és kijelentette, hogy Románia jelentést fog készíteni a manipulációról és a dezinformációról. Kijelentette, hogy az EU és a NATO állásfoglalása segít megérteni, mi történt Romániában az elmúlt egy évben. Hozzátette, hogy Románia hamarosan jelentést készít az orosz manipulációról és a dezinformációról.
Emlékeztetett arra, hogy az Románia elleni orosz hibrid hadviselésnek két komponense volt: a különböző romániai intézmények elleni klasszikus kibertámadás, illetve a demokratikus folyamatok befolyásolása az álhírek és a manipuláció révén.
Friedrich Merz elmondta, hogy bizalmon alapuló, nagyon jó megbeszélést folytatott a román államfővel. Hangsúlyozta, hogy a két ország közötti kapcsolatok kiválóak, és a jövőben még jobbak lesznek. Rámutatott arra is, hogy Románia és Németország a NATO-n belüli biztonságpolitika szempontjából is fontos partnerek, és azonos az álláspontjuk Oroszország Ukrajna elleni háborújáról.
A kancellár szerint Németország nagyon figyelmesen követte a romániai választásokat. Megítélése szerint Nicușor Dan a romániai választási kampányban megmutatta, hogy egy demokratikus európai országot képvisel.
“A romániai választási kampány során ön bebizonyította, hogy a demokratikus európai Romániát képviseli. Ezzel olyan erős politikai üzenetet küldött, amely messze túlmutatott Románia határain” - nyilatkozta vendégéhez fordulva a kancellár.
A romániai elnökválasztásra utalva Merz kijelentette, hogy Oroszország az európai társadalmak és a közvélemény félretájékoztatásával próbálja meg gyengíteni a transzatlani szövetséget. Szerinte ez az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a liberális demokráciáknak szembe kell nézniük.
Elmondta: Németország legitim eszközökkel kíván fellépni az uniós országok destabilizálására irányuló orosz kísérletekkel szemben. Szerinte a tagállamok együttműködve, tudásukat és információikat megosztva tudják megfelelően kezelni ezeket a támadásokat.
A kancellár a romániai választásokat hozta fel példaként az orosz befolyásolási kísérletekre. “A második fordulót masszívan befolyásolták orosz entitások, de a román demokrácia szerencsére elég erős volt, és reagált. De nem becsüljük alá az ilyen folyamatokban rejlő veszélyeket” - fogalmazott Merz.