Környezetet véd és lakosságot támogat az e-kereskedelem

Romániában tíz lakosból csak kettő vásárol online

Környezetet véd és lakosságot  támogat az e-kereskedelem
A világjárvány felszámolására és terjedésének megakadályozására hozott egyes korlátozó intézkedések nyomán, az emberek arra kényszerültek, hogy eltérjenek illetve eltávolodjanak a klasszikus vásárlási módtól. Egyre inkább előtérbe került és mind népszerűbbé vált az e-kereskedelem, az otthonról kényelmesen elvégezhető online rendelés, amelynek az előnye nem csupán a kényelem, az időtakarékosság a vásárlók részére, hanem a hatékonyabb környezetvédelem is. Egy nemzetközi tanulmányban nemrég az e-kereskedelem környezetre gyakorolt hatását vizsgálták, és megállapították, hogy a hagyományos kereskedelemhez képest az online vásárlás jóval környezetkímélőbb: átlagban 36 százalékkal alacsonyabb széndioxid-kibocsátással jár. Románia is fejlődött ugyan az utóbbi időben ezen a téren, de bőven van még tennivalója a lakosság szemléletváltásának tekintetében, hiszen tíz emberből csak kettő vásárol online.

Az online vásárlás a hagyományos kereskedelemhez képest átlag 36 százalékkal alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással jár – hívta fel a figyelmet egy friss kutatás alapján a Prologis ipari és logisztikai ingatlanvállalat. Az MIT Real Estate Innovation Lab által vizsgált alapesetek több mint 75 százalékában az e-kereskedelem bizonyult a fenntarthatóbb megoldásnak. Az áruk optimális útvonalon történő kiszállítása csaknem 90 százalékkal csökkenti a szállításhoz kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátást – állapítja meg a tanulmány.

Az online vásárlás előnyeit vizsgáló kutatás szerint, az áruk házhoz szállítása esetén egyetlen, telepakolt furgon több mint 100 autóutat képes kiváltani. A megrendelések összevonása és a hálózatok optimalizálása az e-kereskedelmi szolgáltatók költségeit is csökkenti.

Az áruraktár legyen a végfogyasztóhoz közel

A városon belüli elosztóközpontokból történő közvetlen kiszállítás a kibocsátások további csökkentését eredményezheti. Ha az árukat a fogyasztókhoz közeli, városon belüli elosztóközpontokból szállítják ki, a szállítással járó üvegházhatású gázok kibocsátása akár 50 százalékkal is mérsékelhető, ami a teljes szén-dioxid-lábnyomot küldeményenként átlagosan 10 százalékkal csökkentheti. A kiszállítási távolságot és a forgalomtorlódást is minimálisra csökkenti, ha az árut a lehető legközelebb raktározzák el a végfogyasztókhoz.

A szállító járművek maximális kihasználásával a szállítási idő és a szállítás költségei egyaránt csökkenthetők. Az okosépületek, az elektromos járművek és a mesterséges intelligencia fejlődése még inkább elősegítheti a kereskedelem fenntarthatóbb működését. A kutatás egyebek mellett megállapította, hogy a ma rendelkezésre álló energiaforrások alkalmazásával az elektromos szállító járAz online vásárlás a hagyományos kereskedelemhez képest átlag 36 százalékkal alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással jár – hívta fel a figyelmet egy friss kutatás alapján a Prologis ipari és logisztikai ingatlanvállalat. Az MIT Real Estate Innovation Lab által vizsgált alapesetek több mint 75 százalékában az e-kereskedelem bizonyult a fenntarthatóbb megoldásnak. Az áruk optimális útvonalon történő kiszállítása csaknem 90 százalékkal csökkenti a szállításhoz kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátást – állapítja meg a tanulmány. művek használata 27 százalékkal csökkentheti a szállításhoz kapcsolódó átlagos kibocsátást, miközben kisebb zajkibocsátással is jár.

Hátrány: túl sok csomagolóanyag szükséges

Az e-kereskedelem esetében a legnagyobb kibocsátás a csomagoláshoz kapcsolódik. Az internetes kereskedelem csomagoláshoz kapcsolódó kibocsátása a hagyományos kereskedelemnél átlagosan mintegy hatszor magasabb, elsősorban a kartondobozok alkalmazása és a tárgyak egyenkénti becsomagolása miatt.

Az MIT olyan forgatókönyvet is vizsgált, amely szerint az e-kereskedelmi megrendelések 80 százalékában kartondoboz helyett papírszatyrot használtak, ennél a forgatókönyvnél az e-kereskedelem a modellezett esetek 90 százalékában fenntarthatóbbnak bizonyult a hagyományos kereskedelemnél. Sok kereskedő vezet be környezetbarát csomagolóanyagokat vagy a csomagolást automatizálják az egyes árukombinációkhoz leginkább megfelelő méretű és típusú csomagolások kikísérletezésével. A kartondobozok papírzacskóval, illetve párnázott postai tasakokkal történő kiváltása csökkenti a küldemények mennyiségét és tömegét, ami szintén alacsonyabb kibocsátást eredményez. A korszerű elemző megoldások, például a tehermegosztás és a dinamikus útvonaltervezés 10 százalékkal csökkenthetik a kibocsátást, és 30 százalékkal a fajlagos költségeket, illetve a forgalomtorlódást.

A digitalizálást is felgyorsította a járvány

Tavaly Kelet-Európa 27 százalékos haladást ért el az e-kereskedelemben, Románia pedig 30 százalékot. Mégis, nálunk még mindig tíz állampolgárból csupán kettő folytatott digitális vásárlást. A világjárvány nem csak az elektronikus kereskedelmet fejlesztette, hanem a digitalizációt is felgyorsította: 2020 első felében a digitális aláírások száma 500 ezerről 720 ezerre növekedett. A tavalyi második évnegyedben, 2019 hasonló időszakához képest, 42 millióval volt több az elektronikus fizetések száma, és elérte a 720 milliót, miközben a házhoz szállítási megrendelések száma 145%-os fejlődést élt meg. A bankkártyával történő kifizetések nagyvárosokban közel 60%-os, a kisebb településeken 30%-os részarányt értek el. A lakosság 16%- a naponta, 38%-a pedig hetente használ bankkártyát.

Az Országos Adóhivatal (ANAF) Sikkasztás-elhárítási Főigazgatóságának vezetője, Teodor Georgescu szerint a bankkártyahasználat szélesebb körben való alkalmazása folytán visszaszorulhat az adócsalás, ami megkönnyítené a hatóságok munkáját. Victor Negrescu EP-képviselő a lakosság tanfolyamokon való képzését szorgamazza, hogy jobban megismerjék és megértsék az online vásárlás előnyeit, és az unió oktatásra szánt alapjának 10 százalékát is erre szentelné.

promedtudo2Hirdetés

Kapcsolódó cikkek

Szabadság, ahol Erdély és a nagyvilág legfrissebb hírei várnak rád

Szabadság, ahol Kolozsvár és Erdély legfrissebb hírei várnak rád