Boc bedobta az woke-ellenes füstbombát, majd távozott
Kész tények elé állította a kormány az önkormányzatokat: a megszorító gazdasági intézkedések keretében 30 százalékos létszámcsökkentést kell eszközölniük. Ilyen vonatkozásban a kolozsvári városháza inkább úgy döntött, közigazgatási megoldásokkal kijátssza a bukaresti kabinet döntését, és átszervezi a személyzeti struktúráját. Erről és a belvárosi közélelmezési egységek, bárok, bisztrók, kocsmák, vendéglők és éttermek közterületen elhelyezett teraszainak engedélyeztetési folyamatáról is szó volt a kincses város döntéshozó testületének szerdai ülésén, amelynek a napirendje 23 pontból állt. A városháza üvegtermében az RMDSZ-t Oláh Emese alpolgármester és Andacs Zsolt Levente képviselte, Bódizs György online szavazott.
Napirend előtti verbális összetűzés
A parázs vita már a döntéshozó testület ülésének kezdetén, a napirend előtti felszólalásoknál elkezdődött. Az ellenzéki, pontosabban az USR-s és az AUR-os önkormányzati képviselők a városháza átszervezését előirányzó határozat-tervezet törlését kérték.
A tervezet központi eleme egy új, jogi személyiséggel rendelkező intézmény, a Városi Kulturális Központ létrehozása, amely a jövőben a kulturális és szabadidős tevékenységeket, valamint részben a városi sportinfrastruktúra igazgatását is összefogná. A tervek szerint az új intézmény 55 alkalmazottal működne, és a városi tanács alárendeltségébe tartozna. A beosztottak nagy része a városházi „leépítés” során kerülne az új intézményhez.
Az USR és az AUR helyi tanácsosai közösen bírálták a projektet
A vita azt követően éleződött ki, hogy az USR és az AUR helyi tanácsosai közösen bírálták a projektet, mondván: a kezdeményezés valójában arra szolgálhat, hogy a városháza megkerülje a létszámcsökkentési kötelezettségeket, és a jelenlegi alkalmazottakat egyszerűen áthelyezze az új struktúrába. Az ellenzék azt kérte, hogy a Városi Kulturális Központ létrehozása előtt nyilvános versenyvizsgákat írjanak ki az állásokra, és egyértelműsítsék a kiválasztási feltételeket. Szerintük fennáll a veszélye annak, hogy a jelenlegi kulturális igazgatóság munkatársai automatikusan átkerülnek az új intézménybe.
Tarcea: nagy a nyomás az önkormányzati alkalmazottakon
Boc elpanaszolta: a közel 500 ezer lakosú Kolozsváron olyan személyzeti struktúra alapján kell dolgozni, mintha a városban csupán 200 ezren élnének. „Tavaly Kolozsváron több mint ezer kulturális rendezvényt szerveztek, ezek túlnyomó többségének az engedélyeztetése és sok esetben a lebonyolítása ránk hárult. Önök azért javasolják a Városi Kulturális Központ működését felügyelő művészi konzultatív tanács létrehozását, hogy beépített emberek segítségével a woke-ideológiát indukálják, s ellenőrzésük alá vonják a város kulturális életét. Az emberek az elmúlt években egyértelműen elutasították a woke-szemléletet” – válaszolta a polgármester Alexandra Oană USR-s tanácsosnak, aki azzal is érvelt, hogy a testület növelné az intézmény működésének átláthatóságát.
A vita annyira felbosszantotta Emil Boc polgármestert, hogy elhagyta az üléstermet, s felment az irodájába, ám rövid időn belül visszatért.
A „woke” eredetileg angol szó, és szó szerint annyit jelent: „ébren van”, „felébredt”, vagyis érzékeny a társadalmi igazságtalanságokra. Általában olyan gondolkodásmódot vagy társadalmi szemléletet értenek alatta, amely nagyon hangsúlyosan figyel az alábbi kérdésekre: rasszizmus, szexizmus, nők és férfiak közötti egyenlőség, LMBTQ-jogok, nemi identitás, kisebbségek helyzete, stb.
Két hét alatt két városházi alkalmazott hunyt el
Dan Tarcea az átszervezés kapcsán kijelentette: két hét leforgása alatt két alkalmazottját is elveszítette a kolozsvári polgármesteri hivatal, egyikük 50, a másik pedig 42 éves volt. Az alpolgármester a tragédiát összefüggésbe hozta a közigazgatási munka megterhelő jellegével.
Tarcea szerint az önkormányzati alkalmazottakra jelentős nyomás nehezedik, különösen a közigazgatási reform és az átszervezések időszakában. Az alpolgármester úgy fogalmazott: ezek rendkívül érzékeny kérdések, hiszen az embereknek kiszámíthatóságra van szükségük, családjuk van, sokuknak pedig hitele is. Hozzátette, hogy a városházán dolgozók mindennapjait folyamatos stressz, felelősség és állandó rendelkezésre állás jellemzi. Elmondta: a kolozsvári városházán 850 alkalmazott dolgozik.
A határozattervezetet végül 16 igen szavazattal, 3 tartózkodás és 4 ellenszavazat mellett fogadta el a városi tanács. Az átszervezés érzékeny politikai pillanatban történik, hiszen a helyi önkormányzatoknak országos szinten is jelentősen csökkenteniük kell a személyzeti kereteiket, miközben a nagyobb városházák – köztük a kolozsvári is – láthatóan olyan megoldásokat keresnek, amelyekkel elkerülhetik a közvetlen elbocsátásokat, és egyben működőképesen tarthatják az intézményrendszert.
Szakáts István civil aktivista eljárásbeli kifogásokat emelt az új intézmény működésével kapcsolatban. Azt állította a plénumban, hogy a működési szabályzat törvénytelen előírásokat tartalmaz, emiatt „találkát adott” a városvezetőknek a törvényszéken.
Licit a belvárosi teraszokra
A városi tanácsülés végén az önkormányzati képviselők megszavazták a belvárosi kocsmák, bisztrók, étkezdék, vendéglők, közélelmezési egységek bárok által használt teraszhelyek licitjére vonatkozó határozattervezetet. A Kolozsvári Polgármesteri Hivatal ismét közterületi bérleti jogokat hirdet meg a belváros legforgalmasabb pontjain létesíthető vendéglátó‑teraszokra. A cél, hogy a frekventált helyszíneken – mint Főtér, Deák Ferenc utca, Karolina-tér és további közeli utcák – jogszerű és rendezetten üzemeltetett teraszok jelenjenek meg. A kiinduló licitárak jelentős szórást mutatnak a helyszíntől és a terület nagyságától függően: Deák Ferenc utca 34–36, tizenkét négyzetméter körülbelül 837 lej/hó; Karolina-tér – a legkisebb terület mintegy 319 lej/hó, a nagy, körülbelül 70 négyzetméteres terület körülbelül 4800–4900 lej/hó; Főtér – a legkisebb mintegy 4 négyzetméternyi terület körülbelül 314 lei, a nagyobb mintegy 7,2 négyzetméter 530 lej; Jókai utca – 2,9 és 5,7 négyzetméter: 202 lej és 397 lej havonta.
A határozat értelmében a licitnyerteseknek előre kell fizetniük a bérleti díjat, illetve kéthónapnyi bérleti díjnak megfelelő garanciát kell letétbe helyezniük. Ugyanakkor minden hatósági engedélyt és higiéniai, közrendi előírásnak megfelelő dokumentumot be kell mutatniuk a városháza illetékeseinek. A dokumentum szerint a bérleti szerződések 2031. március 30‑ig lesznek érvényesek, és nincs automatikus hosszabbítási lehetőség.

