Kereskedelmi megállapodást kötött az Egyesült Államok és az Európai Unió

Ursula von der Leyen szerint „hatalmas megállapodás” született
Az Egyesült Államok és az EU kereskedelmi megállapodást kötött a vámok ügyében, amelyekről hónapok óta folynak a tárgyalások – jelentette be Donald Trump amerikai elnök az Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével tartott skóciai megbeszélését követően – tákékoztatott a hirado.hu a BBC-re hivatkozva.

Az amerikai elnök a skóciai Turnberryben lévő golfpályáján tartott sajtótájékoztatón jelentette be a megállapodást, miután rövid megbeszélést folytatott Ursula von der Leyennel. „Megállapodásra jutottunk. Ez mindenki számára jó megállapodás” – fogalmazott Trump, majd hozzátetteez közelebb hoz minket egymáshoz. Bizonyos értelemben ez egy partnerség”.

Ursula von der Leyen szintén „hatalmas megállapodásnak” nevezte az alkut, amely véleménye szerint „kemény tárgyalások” után jött létre. Az egyezmény értelmében az Egyesült Államok egységesen 15 százalékos vámot állapít meg az EU-ból származó importárukra.

jelen alku előtt tízszázalékos vám volt érvényben, de Trump korábban harmincszázalékos vámmal fenyegetőzött az EU-val szemben – jegyezte meg a BBC, amely szerint a mostani kereskedelmi megállapodás több milliárd dollár értékű beruházást és energiahordozó-vásárlást is magában foglal Brüsszel részéről. Utóbbival kapcsolatban a CNN idézte Donald Trumpot, aki azt mondta: az Európai Unió 750 milliárd dollár értékű energiavásárlásáról fog megállapodni az Egyesült Államokkal. Beleegyeznek abba, hogy 600 milliárd dollárral többet fektetnek be az Egyesült Államokba, mint amennyit eddig befektettek.”

Trump emellett megerősítette, hogy azoknak a kereskedelmi partnereiknek, akikkel nem kötöttek megállapodást, péntektől kezdve új vámokkal kell szembesülniük (leszámítva az acél és az alumínium kereskedelmét).

Cseh miniszter: a legjobb, amit Európa elérhetett

Az Európai Unió és az Egyesült Államok kereskedelmi megállapodása alapvető biztonságot és kiszámíthatóságot jelent a kereskedelem számára – értékelte Lukás Vlcek cseh ipari és kereskedelmi miniszter az X közösségi hálózaton vasárnap éjjel megjelent bejegyzésében. A miniszter szerint a közös megegyezéssel elfogadott 15 százalékos általános vám a legjobb, amit jelenleg Európa elérhetett.

Lukás Kovanda, a Trinity Bank fő gazdasági szakértője szintén úgy véli, a megállapodás jó hír Csehország számára, amelynek autóipara nagymértékben függ az Egyesült Államokba irányuló kiviteltől.

A cseh elemzők másfelől rámutatnak: az amerikai vám átlaga lényegesen magasabb, mint amilyen Donald Trump hivatalba lépése előtt volt. 

A tárgyalások eredménye megfelel az általános várakozásoknak. A fegyver- és energiavásárlás konkrét értékéről szóló megállapodás meglepetés, kulcsfontosságú lesz, milyen mechanizmussal tudja ezt az Európai Bizottság megvalósítani” – jelentette ki Dominik Strouhal, a kormány Nemzeti Gazdasági Tanácsának tagja. Az előzetes elemzések azt jelzik, hogy a megállapodás negatív hatással lehet a cseh gazdaságra, néhány tized százalékkal visszavetheti a GDP növekedését – jegyezte meg.

Német álláspont szerint a vámalku hatalmas terheket ró az autóiparra

Milliárdos terheket ró a német autóiparra az amerikaiuniós vámmegállapodás a német autóipari ágazat szakmai képviseleti szervezete, a VDA elnöke, Hildegard Müller szerint.Az EU-nak most még inkább és még sürgősebben kell intézkedéseket hoznia az európai keretfeltételek nemzetközi versenyképessé tételére a befektetők és a vállalatok számára, hogy újra vonzóvá és relevánssá váljon befektetési helyszínként” – hangsúlyozta.

Franciaország: a jelen helyzet nem tartható fenn hosszú távon 

Franciaország Európa-ügyi megbízott minisztere, Benjamin Haddad hétfőn úgy nyilatkozott, kereskedelmi megállapodás csak „átmeneti stabilitást” biztosít, de „továbbra is egyensúlyhiányos” – számolt be a France Presse.

Haddad üdvözölte, hogy a megállapodás kivételt tesz „a francia gazdaság szempontjából kulcsfontosságú ágazatokkal (mint a repülőgépipar és a gyógyszeripar)”, továbbá „nem tartalmaz semmilyen engedményt az érzékeny mezőgazdasági ágazatok számára”, és „megőrzi az európai szabályozást olyan területeken, mint a digitalizáció és az egészségügy”. „De legyünk realisták: a jelenlegi helyzet nem kielégítő, és nem tartható fenn hosszú távon” – vélekedett a francia miniszter, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államok „a gazdasági nyomásgyakorlást és a Kereskedelmi Világszervezet szabályainak teljes figyelmen kívül hagyását választotta”.

Magyarország elégedetlen

A vámalkuval újabb bizonyíték született arra, hogy Brüsszelben sürgős vezetőségváltásra van szükség, hiszen erre már korábban sor kerülhetett volna – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a Facebookon.

„A von der Leyen vezette bizottság az elmúlt években súlyos károkat okozott az európai gazdaságnak, s mindezt tetézte a vámügyekben bemutatott vesszőfutásával” – hangsúlyozta. Szijjártó hozzátette, „az Európai Bizottságnak januárban csökkentenie kellett volna az Egyesült Államokkal szembeni négyszeres vámokat, és akkor elkerülhető lett volna az európai gazdaságra mért újabb mélyütés”.

Orbán Viktor miniszterelnök szerint ez nem megállapodás, hanem Donald Trump amerikai elnök „megette reggelire" Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét.

A Harcosok órája című online műsorban a miniszterelnök kijelentette, mindezt sejtették előre, hiszen az amerikai elnök nehézsúlyú, míg az Európai Bizottság elnöke pehelysúlyú tárgyaló. Trump pozíciója sokkal magabiztosabb, a bizottság elnökéé mindig törékenyebb – tette hozzá.