Ingyenes a HPV-elleni oltás, mégis kevesen igénylik

Előrelépés a korhatár kitolása és a férfiak bevonása is

HPV-vakcina,
Kiterjesztették 26 éves korig a korhatárt, amíg ingyenes az oltás
Az RMDSZ parlamenti munkájának köszönhetően sikerült kibővíteni a HPV (humán papillómavírus) elleni védőoltásra jogosultak körét, így 26 éves korig ingyenesen juthatnak hozzá a fiatalok, férfiak és nők egyaránt. Mindezek ellenére kétséges, hogy a fiatalok fognak-e élni az ingyenes oltás lehetőségével. Dr. Lăpuşan Erika nőgyógyász szerint, ha már ingyenes a HPV-elleni oltás, akkor tájékoztató kampányra is szükség lenne, mivel sok fiatal tájékozatlan, vagy az információkat nem a megfelelő forrásból kapja. Dr. László Attila jelentős előrelépésnek látja a korhatár kiterjesztését, és azt, hogy fiúknak és lányoknak egyaránt ingyenes. Mihályfalvi Katalin biológiatanár szerint az egészségügyi nevelés választható tantárgy, de ennek keretében lehet beszélni erről a témáról. Továbbá mind a hetedikes, mind a tizenegyedikes biológiaórán lehet (és kell) a HPV-vírusról, méhnyakrákról beszélni a fiataloknak.

Az RMDSZ parlamenti munkájának köszönhetően sikerült kiterjeszteni a HPV (humán papillómavírus) elleni védőoltásra jogosultak körét, így 26 éves korig ingyenesen férhetnek hozzá a fiatalok, férfiak és nők egyaránt. 

– Jelentős előrelépésnek látom azt, hogy egyrészt kitolták a korhatárt, másrészt ingyenesen biztosítják a fiúknak és a lányoknak is a hozzáférést. Ez azért fontos, mert olyan országokban, ahol csak a lányok részesültek ebből az oltóanyagból, mindössze 30-35 százalékos csökkenést észleltek a méhnyakrák-esetek előfordulását illetően. A férfiak tünetmentes hordozói és terjesztői ennek a betegségnek. Ahol a fiúkat is oltották, sikerült teljesen megszüntetni az új méhnyakrák-esetek megjelenését. Például Ausztráliában már jó néhány éve, majd Izraelben, Norvégiában is. A férfiaknak meg kell érteniük azt, hogy ha beoltatják magukat, megvédik női partnerüket ezen ráktípus megjelenésétől – nyilatkozta  a Szabadságnak dr. László Attila egészségügyi szakpolitikus, Kolozs megye volt szenátora. 

Eddig 18 éves korig volt ingyenes a védőoltás, 45 éves korig pedig 50 százalékos kedvezményben részesülhettek a védőoltást igénylő nők. A héten elfogadott törvényjavaslat kibővíti a jogosultak körét és a 18-26 év közötti fiataloknak is ingyenessé teszi a védőoltást – tájékoztatott közleményben az RMDSZ. Vass Levente, az RMDSZ Maros megyei képviselője, a képviselőházi egészségügyi bizottságának alelnöke úgy véli: a HPV (humán papillómavírus) okozta méhnyakrák fiatal korban, akár egyetemi évek elején is jelentkezhet. Romániában két és félszer gyakrabban betegednek meg a nők, és háromszor többen halnak meg évente, mint az Európai Unió más tagországaiban. Ez azt jelenti, hogy évente 1800 nő veszíti életét ebben a betegségben. „A célunk, hogy mindenki anyagi megterhelés nélkül dönthessen a saját egészségének megvédéséről és a felnőtté válás pillanatában is rendelkezzen az ingyenesség adta lehetőséggel” – hangsúlyozta a parlamenti képviselő.

Csép Éva-Andrea Maros megyei parlamenti képviselő hangsúlyozta, hogy a humán papillómavírus által okozott betegségek megelőzhetőek, ha odafigyelünk, prioritásként kezeljük és igénybe vesszük a rendszeres szűrővizsgálatokat. „Hangsúlyt kell fektetnünk a szűrővizsgálatok és védőoltások szükségességét célzó tudatosító kampányokra, mindenki számára elérhetővé kell tegyük ezeket a vizsgálatokat, korhatártól függetlenül. A lányaink és az anyák egészsége mindennél fontosabb, hiszen ez teremti meg annak alapját, hogy egészséges nemzedék nőjön fel” – véli Csép Éva-Andrea.

Dr. Lăpuşan Erika nőgyógyász az előzetes és megfelelő tájékoztatást is nagyon fontosnak tartja. 

– Hiába lesz ingyenes az oltás, ha a fiatalokat előzőleg nem tájékoztatják megfelelő módon az oltás hasznáról. A koronavírus járvány óta az emberek ódzkodnak az oltásoktól. A mai világban a tinédzserek közötti (korai) nemi kapcsolat elkerülhetetlen. A nemi aktus után a méhnyakszáj éretlen sejtjei nagyon könnyen megfertőződhetnek HPV-vírussal, ami aztán daganatos betegséget okoz. A HPV-vírus ugyanis olyan fertőző betegség, amely rákot okoz. A vírus nem csak a hüvelyben, hanem a végbélben és a torokban is terjed. Azt vettem észre: amikor a média megfelelően tájékoztatta a lakosságot, például a HPV-fertőzésről és az oltásról, akkor a fiatalok között megnőtt az oltási kedv. Ám ahogy abbahagyták a kampányt, a jelentkezők száma is csökkent. Kollégák mesélték, hogy egyes iskolákban nem engedték be az orvost tájékoztató előadást tartani a HPV-vírusról és az oltásról, mert a szülők tiltakoztak az ilyen tevékenység ellen. Arról is tudomásom van, hogy a családtervezési rendelők többnyire üresek, mert azokat sem keresik fel a fiatalok tájékoztatás céljából.  Azok a fiatalok, akik nem tájékozódnak hiteles forrásból, minden butaságot elhisznek. Olyan is előfordult, hogy egy-egy fiatal azt sem tudta, mi a HPV-fertőzés – magyarázta dr. Lăpuşan Erika nőgyógyász. 

Mihályfalvi Katalin biológiatanár elmondta, a hetedik osztályban már megjelenik a szaporodás egészségtana, és ott lehet, sőt kell is már beszélni erről a témáról.

– A tizenegyedik osztályban a szaporítókészülék korélettana és egészségtana leadásakor, ami érettségi tematika is, lehet és kell beszélni róla. A romániai iskolákban az egészségtan választható tantárgy, és ennek a tematikájában benne van. Tanárként úgy gondolom, hogy a  HPV-vírus, a méhnyakrák fontos téma, ezért belefoglalom a tananyagba – közölte Mihályfalvi Katalin biológiatanár.

A HPV, vagyis a humán papillómavírus szexuális úton terjedő vírus, amelynek bizonyos típusai méhnyakrákot, valamint torok-, végbél-, pénisz- és szeméremtesti daganatokat okozhatnak. A vírus mindkét nemet érinti, és gyakran tünetmentes, ezért a fertőzöttek sokszor nem is tudnak róla. A méhnyakrák 99 százalékát HPV-fertőzés okozza. Romániában évente körülbelül 4300 nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot, és több mint 1800 nő hal meg ebben a betegségben – ez háromszorosa az EU-s átlagnak. A 15-44 éves nők körében ez az egyik vezető halálok. Az oltás megakadályozza a leggyakoribb, rákot okozó HPV-típusok kialakulását. Hatékonyabb, ha még a fertőzés előtt, tehát fiatal korban adják be. Mind nők, mind férfiak számára javasolt, hiszen a vírus hordozása és továbbadása is közös kockázat. A vakcinát a családorvosnál lehet kérvényezni, aki rögzíti az igényt, és tájékoztat a beadás időpontjáról. A vakcina ingyenes minden 11–26 év közötti fiatal számára, nemtől függetlenül. A 26 és 45 év közötti nők továbbra is 50 százalékos kedvezménnyel vehetik igénybe.

promedtudo2Hirdetés