Frusztráció, felháborodás, szarkazmus – végéhez közeledik a választási kampány

Az áprilisi választási kampány nem volt konstruktív, sem mérsékelt, ellenkezőleg. Elmélyítette a bizalmi válságot és hűen tükrözte, mennyire polarizált a választók tábora – véli Cristian Pîrvulescu politikai elemző.

A politológus az Agerpresnek elmondta: a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése rányomta bélyegét a kampányra, amelyet feszült hangulat és nacionalista üzenetek jellemeztek. „A programok, megoldások és a jövőkép helyett a jelöltek a közvetlen és közvetett támadásokra, a személyes lejáratásra és a félelmet vagy felháborodást keltő témákra összpontosítottak” – vélekedett az elemző.

Pîrvulescu szerint a kampány központi témája a választás megszervezésének megkérdőjelezése volt, ami a „rendszerpárti” jelölteket védekezésre kényszerítette. Ugyanakkor több párt és jelölt a félelem és a közvetlen veszély retorikáját használta a szavazók mozgósítására. 

„Az elmaradt második forduló témája a választási intézményekkel szembeni bizalmatlanság szimbólumává vált. Több jelölt azt sugallta, hogy egyes politikai szereplőket ellentmondásos módszerekkel kiiktattak a versenyből” – magyarázta, hozzátéve, hogy a tavalyi elnökválasztás manipulálásával kapcsolatos spekulációk kedveztek az összeesküvés-elméleteknek és tovább szították a feszültséget.

A politológus szerint ebben a kampányban a negatív érzelmek (frusztráció, felháborodás, szarkazmus) a jelöltek diskurzusában és a választók reakcióiban is megjelentek, a közösségi oldalak pedig a kemény, gyakran racionális érveket nélkülöző konfrontáció terepei voltak.

Kedden folytatódtak a vádaskodások, sértegetések

Mindez visszatükröződött az elnökjelöltek kedd esti újabb vitájában. Az eseményre ezúttal mind a 11 jelölt meghívást kapott. George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, elnökjelöltje – következetes maradva elveihez – most sem volt hajlandó részt venni. Victor Ponta független jelölt, aki szintén visszamondta a részvételt a Digi24 rendezte hétfői vitán, most azonban megjelent.

A keddi vitán több utalás is volt a hétfői vitán elhangzottakra. A Hotnews újságírója felelevenítette Crin Antonescunak, a koalíció jelöltjének félreérthető megjegyzését az egyik újságírónő korára és kinézetére vonatkozóan. A jelölt visszautasította a sértő szándékot. Majd a függetlenként induló Daniel Funeriu volt tanügyminiszteren volt a sor, hogy megbotránkoztassa a hallgatóságot: Alison Mutler amerikai származású újságíró akcentusát ironizálta.

A sértegetések itt nem álltak meg: Funeriu egy adott pillanatban azt kérdezte a független Nicușor Dantól: hogy van az, hogy egész nap azért hívták telefonon, hogy lépjen vissza a főpolgármester javára, cserébe a SRI vezető tisztségét ajánlották fel, ha Dan nyeri az elnökválasztást.

„Nem hiszem, hogy olyan nagy jelentőséget kellene tulajdonítani a jelöltségednek” – válaszolta Dan lekezelően, később azonban bocsánatot kért.

Folytatódott a Dan és Anto­nes­cu közötti adok-kapok is: Bukarest főpolgármestere ezúttal azzal is megvádolta a PSD–PNL–RMDSZ jelöltjét, hogy kedvezményes áron vásárolt lakást a SRI volt vezetőjétől, Virgil Măgureanutól.

Antonescu azzal vágott vissza: Dan megint hazudott, akárcsak hétfőn, amikor olyan szerződéseket kért rajta számon, amelyek akkor köttettek, amikor ő, Antonescu már nem volt miniszter. 

„Nem ismerem Virgil Mă­gu­reanut. Egy lakást vettem piaci áron, részletre egy Măgureanu úr tulajdonában lévő cégtől” – válaszolta. Újságírói kérdésre visszautasította azt a megjegyzést is, miszerint Monacóban élt volna román üzletemberek költségén.

A sértegetéseket a pontatlanságok múlták felül. A Hotnews idézi a Factual nevű portált, amely górcső alá vette a vitán elhangzott kijelentéseket, szinte mindegyik jelölt válaszában talált tárgyi tévedést, csúsztatást.

Románia „példaértékű” kisebbségpolitikája

Az egyik „korrekció” Funeriura vonatkozik, aki azt állította: 1918 óta a románok tiszteletben tartják a nemzeti kisebbségek jogait, ami példaértékű Európában”

A Factual megjegyzése szerint ez távolról sincs így, elég csak arra gondolni, hogy a két világháború közötti időszakban született meg Romániában a legionárius mozgalom, egy nacionalista-fasiszta szervezet, amelyet antiszemitizmus, idegengyűlölet, vallási miszticizmus és politikai erőszak jellemzett. 

„A két világháború közötti időszak politikai szervezkedése, a magyarok lakta területek románok általi gyarmatosítása, a Ceaușescu-rezsim kisebbségpolitikája, beleértve a homogenizációs politikát, példák arra, hogy a nemzeti kisebbségek valójában minek voltak kitéve az elmúlt évtizedekben – magyarázta Cosmin Popa történész a tényfeltáró honlapnak.