Arcadia Chamber Music Classes: ötödször szerveznek fiatal klasszikus zenészeknek szóló kamarazenei műhelyt

Idén rekordszámú, kilenc kamarazenekart választottak ki a mesterkurzuson való részvételre FOTÓ: ARCADIA QUARTET/FACEBOOK
Újra megrendezik Kolozsváron az Arcadia Chamber Music Classest (ACMC), amely augusztus 1-jén immár az ötödik kiadását nyitja meg. A fiatal klasszikus zenészeknek szóló kamarazenei műhely idei kiadásának programja összetett, nemcsak az évek során hagyományossá vált mesterkurzusokat és kamarazenei hangversenyeket tartalmazza, de izgalmas újdonságokat is.

Az új tevékenységek az esemény célját kívánják még szerteágazóbban kidomborítani, amely nem más, mint a klasszikus zenészek szakmai indulásában nyújtott támogatás színvonalas akadémia és összetett szakmai program részeként. A műhely célja egyrészt az előadói kiválóság fejlesztése, másrészt a személyes és szakmai fejlődéshez szükséges további készségek elsajátítása. Ennek fényében a pályakezdő kamarazenekarok nemcsak művészeti mentorálásban részesülnek, hanem a mai szakmai környezetben egyre fontosabbá váló önreprezentációs képesség erősítését célzó tevékenységekben is.

Az ACMC ötödik kiadása a már jól ismert tevékenységek és események mellett tehát nyilvános beszéd és személyes márkaépítés workshopokat is kínál. „Megpróbáltuk összefoglalni a mai művészek igényeit, és megoldásokat keresni annak érdekében, hogy átfogó programcsomagot tudjunk kínálni. A művészi tevékenységek mellett a résztvevőket segíteni szeretnénk abban, hogy kidolgozzák saját márkájukat, és nagyobb önbizalommal induljanak el a kamarazenészi lét izgalmas útján” – hangsúlyozta Răsvan Dumitru, az ACMC igazgatója. Az említett műhelyek mellett az idei kiadás másik újdonsága a zeneszerzői rezidenciaprogram, amelynek keretében Sonia Vulturar meghívott zeneszerző eredeti művet komponál az ACMC ösztöndíjas formációja számára.

Az idei ACMC megszervezéséért idén az Arcadia Quartet Egyesület és a Gheorghe Dima Zeneakadémia közösen felel, a mesterkurzusokat pedig az Arcadia vonósnégyes tagjai – Ana Török és Răsvan Dumitru (hegedű), Traian Boală (brácsa) és Zsolt Török (gordonka) – tartják. Hagyományos módon a kvartett tagjai lesznek azok is, akik az eseményt augusztus 1-jén 19 órakor a saját koncertjükkel megnyitják az Audorium Maximum teremben.

A széles közönség számára ingyenesen elérhető koncertsorozat a KlausenMusik nyári koncertsorozattal együttműködésben szervezett hangversennyel folytatódik, amelyen az Appassionato és a Quadrivium vonósnégyesek lépnek fel. Augusztus 9-én 19 órakor lesz a meghívott kamarazenei formáció, a Leonkoro vonósnégyes hangversenye az Auditorium Maximum teremben. A kamarazenakar 2019-ben alakult Berlinben, és azóta már számos rangos díjat elnyertek többek között a londoni Wigmore Hallban megrendezett Nemzetközi Vonósnégyes Versenyen. Az idei eseményen koncertet adnak a műhelyeken résztvevő együttesek is: augusztus 10-én az ACMC ösztöndíjasai, augusztus 11-én és 12-én pedig a többi résztvevő együttes produkcióin vehetnek részt a kolozsvári zenekedvelők 19 órakor a zeneakadémia stúdiótermében.

Az esemény jelentőségét és szakmai színvonalát bizonyítja, hogy idén rekordszámú, kilenc kamarazenekart választottak ki a mesterkurzuson való részvételre, köztük két junior együttest. Az eseményen részt vesz a Trio Brielle is, amelyet az előző kiadás során a legkiemelkedőbb együttesként ismertek el, és az ACMC ösztöndíjával jutalmaztak. Az ösztöndíj minden évben lehetőséget nyújt egy kamarazenei formációnak arra, hogy a következő évben térítésmentes résztvevőként vegyen részt a mesterkurzuson.

A koncertek a nagyközönség számára is nyilvánosak, a belépés díjtalan. A kurzusokon passzív részvételre is van lehetőség, az érdeklődőket a szervezők arra kérik, hogy minden nap regisztráljanak az infópultnál (a zeneakadémia koncerttermének aulájában).