Sportfotók a falon: ez már több mint hobbi

Sportfotók a falon: ez már több mint hobbi
Horváth Tamás sportfotó-kiállítása nyílt meg hétfő délután Magyarország kolozsvári főkonzulátusának rendezvénytermében.

A telt házas eseményen Sándor Tamás konzul köszöntötte a résztvevőket és a fiatal fotóművészt, a János Zsigmond Unitárius Kollégium mindössze 16 éves diákját, akinek Kamuti Jenő és Rejtő Ildikó vívó olimpikonok, a nemzet sportolói, valamint Becsey János paralimpiai bajnok úszó gratulációit is közvetítette, miután a Magyar Olimpiai Bizottság küldöttségével a hétvégén Kolozsváron vendégeskedve ők is megtekintették a kiállított fotókat.

A fiatal fotográfus munkáját ezután Katona Zs. József, a BBTE Magyar Film és Média Intézetének tanára méltatta, aki a fotózás és a sportfotózás közötti különbségekre világított rá. A sportfotózás ugyanis valamivel összetettebb az előzőnél – magyarázta –, hiszen a fotózás különböző szakágainak jellegzetességeit ötvözi: egyszerre eseményfotó, pillanatfotó, dokumentumfotó, szociofotó, portré- és tömegfotó. „A jól elkészített sportfotónál úgy kell éreznünk magunkat, mintha élő szemtanúi lennénk az eseményeknek. Ezek a képek megismételhetetlen, soha vissza nem térő eseményről tudósítanak, és rendkívül szuggesztívek tudnak lenni” – mondta, hozzátéve, hogy mindemellett a sportfotónak a fotóművészet szempontjából is tartalma, mondanivalója kell hogy legyen, és meg kell felelnie a fotóművészet esztétikai szabályainak – kompozíció, színek, háttér, fényhatások. A spotfotósnak alaposan ismernie kell a sportágat, amit dokumentál, és a megfelelő fotó érdekében meg kell találnia a megfelelő helyet és pozíciót, miközben a sporteseményeken nem állhat akárhová – előre kijelölt helyről kell fényképeznie, közben figyelembe kell vennie a természeti, időjárási tényezőket is.

A megnyitóünnepség résztvevői: Horváth Tamás, Katona Zs. József, Horváth László és Sándor Tamás

„Ez a műfaj specifikus terület, ahol gyors, mozgásban lévő témát kell megjeleníteni a pillanat töredéke alatt – nincs idő leállítani az eseményeket. A pillanat töredéke alatt kell dönteni, semmit sem lehet előre kiszámítani, és a fotósnak állandóan résen kell lennie a sportesemény alatt, különben lehet, hogy éppen a legfontosabb pillanatot veszíti el. Éppen ezért a jó sportfotósnak olyan tulajdonságokkal kell rendelkeznie, mint az intuíció – amit nevezhetünk hatodik érzéknek is –, gyors helyzetfelismerés, alapos fotográfiai és technikai felkészültség, azaz pontosan kell tudni a különböző objektívek térhatásait, a blendenyitásokat, sebességbeállításokat, mélységélességek hatásait, fényhatásokat, képtorzító lehetőségeket. A képkompozíciónak a pillanat töredéke alatt kell megtörténnie, az esetleges hibák korrigálására elengedhetetlen a képanyag utólagos feldolgozása” – hangsúlyozta Katona Zs. József, majd kiemelte, hogy a felvázolt, sportfotóval kapcsolatos ismeretek jó részének tudatos felhasználását fedezhetjük fel a kiállított képanyagon, Horváth Tamás fényképein, aki egyébként a Romániai Sportújságírók Egyesületének (APSR) és a Nemzetközi Sportújságíró-szövetségnek (AIPS) is a legfiatalabb tagja, hazai és külföldi újságokban jelentek meg fotói, volt már a hét fotósa a Canon fotótechnikai vállalat versenyén, és a Getty Images sajtófotó-ügynökség is felvette tagjai közé.

A kiállítás kurátora, Horváth László, a Kolozsvár Társaság alelnöke nagyapai érintettsége révén szűkszavúan csak a technikai részletekről szólt a közönségnek, így arról, hogy a 49 kiállított fotó több ezer közül lett kiválogatva, és hogy Tamás tényleg a nyomdokaiba lép, hiszen az ő első, médiában megjelent képe is sportfotó volt úgy 55 évvel ezelőtt, amikor a jelenlegi Báthory-líceum leánykosárlabda-csapata megnyerte az iskolák között bajnokságot.

A kiállított fotók és a népes közönség. Horváth László felvétele

Horváth Tamás a maga rendjén elsőként nagytatájának köszönte meg, hogy féltett fényképezőgépét ötéves korában a kezébe adta, majd szüleinek mondott köszönetet, amiért mindent megtesznek azért, hogy a legjobb felszereléssel tudjon dolgozni. „Nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy lehetőséget kaptam a bemutatkozásra” – folytatta, leszögezve: számára a sportfotózás már több mint hobbi: hivatás.

Borítóképen Horváth Tamás, a mindössze 16 éves fotóművész. Fotó forrása: Facebook/Magyarország Főkonzulátusa Kolozsvár