Választás Magyarországon – Magas részvétel várható (Cikkünk folyamatosan frissül)

Vasárnap helyi idő szerint hat órakor megkezdődött a voksolás a magyarországi országgyűlési képviselő-választáson. Este hét óráig mintegy 7,5 millió választópolgárt várnak 10 047 szavazókörben az urnákhoz.

FRISSÍTÉS: A választásra jogosultak 16,89 százaléka, 1 271 768 szavazó járult az urnákhoz helyi idő szerint reggel 9 óráig - tájékoztat a Nemzeti Választási Iroda (NVI).

FRISSÍTÉS: Az első részvételi adatok máris minden várakozást felülmúltak - tájékoztat a magyarországi média. Az első órában a szavazásra jogosultak 3,46 százaléka járult az urnákhoz, összesen 260 556 fő adta le voksát.

Az óceániai és az ázsiai magyar külképviseleteken a szavazás már javában tart, az amerikai kontinensen az időeltolódás miatt már szombaton szavaztak.

Öt párt vagy pártszövetség listája közül lehet választani, a szavazólapon feltüntetett sorrend szerint a következőkre: Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP); Tisztelet és Szabadság Pártja (Tisza Párt); Mi Hazánk Mozgalom; Demokratikus Koalíció (DK); Fidesz - Magyar Polgári Szövetség - Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP).

Az első  választási eredményekre akkor lehet számítani, amikor mindenhol lezárult a szavazás és elindul a számlálás – ez akár már 21 óra körül megtörténhet, ha nincs torlódás. Ha viszont este 7-kor sokan várnak még sorukra, ami az előrejelzett nagy részvételre való tekintettel könnyen előfordulhat, az eredmények késhetnek.

Lassíthatják a végleges eredményt a levélszavazatok (külföldön élő, magyar lakcímmel nem rendelkezők), illetve a külképviseleti szavazatok (külföldön tartózkodó, de magyar lakcímmel rendelkező választók): ezeket nem helyben számolják, hanem Magyarországra szállítják, majd később az illetékes körzetekben számolják meg. 

A külföldön leadott szavazatok csak napokkal később kerülnek be a végső eredménybe, ezért akár egy hétig is eltarthat, mire minden adat beérkezik. Az egyéni választókerületi végeredményt legkésőbb a szavazás utáni hatodik napon állapítják meg.