
Az április végén bekövetkezett, spanyolországi és portugáliai áramkimaradásról pontos okairól még nem lehet biztosat mondani, amelynek köszönhetően utasok ezreit kellett a metrókból kimenekíteni, emellett leállt a közlekedés, valamint összeomlottak a banki szolgáltatások, a telefonvonalakról nem is beszélve, viszont már az első órákban számos elmélet jelent meg a lehetséges okokról. Felmerült a kibertámadás lehetősége – ezt Pedro Sánchez sem zárta ki –, azonban ezt szakértők gyorsan cáfolták.
Brüsszeli források szerint a spanyol kormány zöldpolitikája okozhatta Európa legsúlyosabb, leghosszabb ideig tartó áramkimaradását. A hatóságok azt vizsgálhatták, meddig tarthat ki a rendszer megújuló energiaforrásokra támaszkodva, amikor bekövetkezett a leállás.
A lap a sikertelen kísérlet miatti összeomlást az 1986-os csernobili atomkatasztrófához hasonlította. Spanyolország fel akar készülni az atomreaktorok 2027-től kezdődő fokozatos leállítására, azonban a Spanyol Villamosenergia-vállalatok Szövetsége (AELEC) szerint az atomreaktorok hiába vannak 47 éves működésre tervezve, legalább 60 évvel meghosszabbítható az átlagéletkoruk.
A szövetség felszólításának közvetlen előzménye ugyanis az, hogy – maradva a csernobili hasonlatnál – itt is számos, elhibázott kormányzati és személyzetpolitikai döntés előzte meg a leállást. A spanyol kormányzatnak – az uniós előírásokat megsértve – de facto irányítási joga van a spanyol villamosenergia-hálózatot üzemeltető, állami és magánforrásokból is működő Red Eléctrica vállalat felett.
A Demokratikus Koalíció európai pártcsaládjához, az S&D-frakcióhoz tartozó Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) és Pedro Sánchez 2018-as hatalomrakerülésével az erőltetett zöld átállást szorgalmazó, baloldali pártkáderek kerültek a Red Eléctrica élére.
Korábban az volt a magyarázat a leállásra, hogy kizárólag a generátorok meghibásodása miatt nem jutott elég elektromos áramhoz a hálózat és ez okozta a leállást. Az AELEC szerint azonban ennek pontosan az ellenkezője történt.
A generátorok dolgoztak, de nem tudtak stabil energiát juttatni a rendszerbe, a hálózat pedig nem bírta a csökkentett kapacitást, így nem meghibásodtak, hanem automatikusan leálltak a generátorok.
A spanyol kormány most igyekszik minden nyomot eltussolni, amely az áramszünet kialakulásában játszott szerepükre vonatkozhat, azonban még a Telegraph is arra szólít fel, hogy Pedro Sáncheznek fel kellene hagynia „az atomenergiával szembeni gerillaháborújával”, ahogy fogalmaztak. (hirado.hu)