
Tonk Márton szerint a díjak a hallgatók és az egyetemen folyó tudományos kutatás értékét igazolják. A díjazott hallgatók egyrészt már fiatalon megízlelik a tudományos kutatás élményét, másrészt a munkaadók figyelembe vehetik a díjat alkalmazáskor. Tonk Márton rektortól azt is megtudtuk: a Sapientia részt vesz a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) fennállásának 200. évfordulója megünneplésében, május 15-én lesz a Sapientia egész napos bemutatkozó rendezvénye.
Harminchat díjat nyertek el a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) hallgatói az idei a Kárpát-medencei Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK), amelyre március 24-e és április 29-e között zajlott 16 szekcióban, több helyszínen.
– A Sapientia tíz éve küld diákokat a Kárpát-medencei megmérettetésre. Az idei OTDK 16 szekciójában versenyeztek, és 12 szekcióban díjat is nyertek. A Sapientia EMTE az eddigi legjobb teljesítményével zárta a Kárpát-medencei szintű megmérettetést: 8 első díjat, 6 második díjat, 3 harmadik díjat, 14 zsűri különdíjat, 5 más különdíjat hoztak haza a hallgatók. A legtöbb díjat az agrártudományi szekcióban kaptuk, amelyet a Sapientia Csíkszeredai Kara szervezett meg több száz résztvevővel – közölte Tonk Márton, a Sapientia EMTE-rektora hétfői sajtótájékoztatón, akitől azt is megtudtuk: 2017-ben 9, 2019-ben 17, 2021-ben 21, míg 2023-ban 19 díjat nyertek el a Sapientia hallgatói. Az idei OTDK-ra 104 tudományos dolgozattal neveztek be, ezek közül 36 lett díjazott.
Tonk Márton rektor arról is beszámolt, hogy májusban ünneplik meg Budapesten a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) fennállásának 200. évfordulóját, amelyre a Sapientia EMTE is hivatalos. A május 12-én kezdődő héten az anyaország határaink kívül található intézmények mutatkoznak be. A Sapientiára május 15-én kerül majd sor. Az egyetem egész napos tudományos eseményt készített elő, amelynek középpontjában az erdélyi tudományosság múltja, jelene és jövője áll. Az egynapos rendezvényen bemutatják néhány hallgató tudományos dolgozatát, de kilenc szakmai előadás és könyvbemutatóra is szerepel a programban. Az egynapos konferencia célja tisztelegni az MTA két évszázados öröksége előtt, és kiemelni Erdély, és ezen belül a Sapientia EMTE hozzájárulását a magyar és a nemzetközi tudományos élet fejlődéséhez. A Sapientia EMTE átadja az MTA-nak a Teller Ede-díjat, ami oklevélből és plakettből áll.