Meghalt az auschwitzi haláltábor egyik utolsó Németországban elítélt őre

Meghalt az auschwitzi haláltábor egyik utolsó Németországban elítélt őre
Meghalt az auschwitz-birkenaui náci német haláltábor egyik utolsó Németországban elítélt hajdani őre, Reinhold Hanning.

Ügyvédje csütörtöki tájékoztatása szerint észak-rajna-vesztfáliai otthonában hunyt el kedden, 95 éves korában, alig egy évvel a tavaly júniusban hozott ítélet után.

Reinhold Hanning öt év börtönbüntetést kapott, amiért a náci párt önkéntesekből álló fegyveres szervezete, az SS tagjaként közreműködött 170 ezer ember legyilkolásában. A detmoldi tartományi bíróság ítélete nem jogerős, Hanning szabadlábon várhatta a per folytatását.

Az egykori lágerőr ellen a nemzetiszocialista diktatúra idején elkövetett bűncselekmények feltárásával megbízott speciális ügyészség (ZSt) észak-rajna-vesztfáliai kirendeltsége emelt vádat, az úgynevezett magyar akcióban (Ungarn-Aktion) keletkezett iratok elemzése alapján.

A bíróság által elfogadott álláspontja szerint a férfi a tábort működtető gépezetben betöltött funkciója révén bűnrészes a gyilkosságok valamennyi típusában, így gázkamra révén elkövetett emberölésekben és tömeges kivégzésekben, valamint - az ügyészség szóhasználata szerint - emberek "életkörülmények általi elpusztításában", mindenekelőtt módszeres halálra dolgoztatásában és éheztetésében.

Az 1944. május-júliusi magyar akcióban csaknem 140 vasúti szerelvénnyel 437 ezer magyarországi zsidót hurcoltak Auschwitz-Birkenauba. A vádlott az ügyészség szerint  nemcsak azzal volt tisztában, hogy a táborban az emberölés milyen formáit alkalmazták, hanem azt is, hogy a lágerbe deportált embereket csak azért tudták megölni, mert vigyáztak rájuk az őrök, akik közé ő maga is tartozott.

Reinhold Hanning a bíróság előtt elmondta, mélyen sajnálja, hogy tagja volt az ártatlan emberek haláláért, családok tönkretételéért, az áldozatok és a hozzátartozók szenvedéséért felelős szervezetnek, és bocsánatot kér ezért.

Az ZSt korábban is foglalkozott lágerőrökkel, de vádemelést évtizedekig nem kezdeményezett, mert úgy látta, hogy nincs esély elmarasztaló ítélet kiharcolására. A fordulatot John Demjanjuk, a sobibóri koncentrációs tábor őrének ügye hozta meg. Egy müncheni bíróság 2011-ben öt év börtönre ítélte az időközben elhunyt lágerőrt, bűnrészesnek találva őt 27 ezer zsidó foglyának meggyilkolásában. Bár a vádlott aktív közreműködése a gyilkosságokban nem nyert bizonyítást, a bíróság megállapította, hogy felvigyázói munkaköréből szükségszerűen következik, hogy köze volt foglyok halálához.

Az ítélet szemléletváltáshoz vezetett a német igazságszolgáltatásban, és a ZSt valamennyi ismert élő auschwitzi őr ügyében vizsgálatot kezdett.

promedtudo2Hirdetés

Kapcsolódó cikkek

Szabadság, ahol Erdély és a nagyvilág legfrissebb hírei várnak rád

Szabadság, ahol Kolozsvár és Erdély legfrissebb hírei várnak rád

A pápaválasztó konklávé május 7-én kezdődik – jelentette be hétfőn Matteo Bruni szentszéki szóvivő. Az időpontról a bíborosi testület tagjai határoztak a Ferenc pápa halála óta tartott hétfői, ötödik informális találkozójukon, amelyen több mint 180 bíboros vett részt. Ferenc pápa utódjáról a bíborosi kollégium 135, nyolcvanévesnél fiatalabb tagja jogosult dönteni.
Külpol
Legkevesebb 18 ember meghalt, és mintegy 800 megsérült annak a hatalmas robbanásnak a következtében, amely szombaton történt a dél-iráni Bandar-Abbász város kikötőjében, nagy valószínűséggel a nem megfelelően tárolt vegyi anyagok miatt – számolt be a hirado hu. az iráni médiára hivatkozva. A robbanás akkor történt, amikor Irán megkezdte a nukleáris tárgyalások harmadik fordulóját az Egyesült Államokkal Ománban.
Külpol