Felavatták a Diakónia Keresztyén Alapítvány megújult idősotthonát

Új szárnnyal bővült a felújított épület FOTÓ: KISS GÁBOR
Felavatták a Diakónia Keresztyén Alapítvány kolozsvári fiókszervezete által működtetett Jó testvér idősotthont kedden Kolozsváron. A régi épületet felújították és kibővítették egy új szárnnyal, hogy megfeleljen minden érvényes és törvényes normának. A régi épületben eddig húsz személy lakott, akik a két éven át tartó építkezési munkálatok idején Bethlen Kata Diakonia Központba kaptak helyet, és decemberben visszaköltözhetnek az otthonba. – Ami harmincöt évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt, ma természetes. Ezért van szükség az öregotthonokra, hogy az az idős ember, aki gondozásra szorul, méltó helyre kerüljön. Az egyházi öregotthon nem csak a testi, hanem a lelki igényekre is figyel – hirdette az igét a Pata utcai református templomban Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) püspöke az otthon új épületének megnyitása előtt.

A Jó testvér idősotthon székhelyén először Pattantyús Ágnes ügyvezető igazgató köszöntötte a jelenlevőket, majd Kató Béla emeritus püspök kifejtette: az öregkorra a családnak és a közösségnek is fel kell készülnie. 

– Az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) a már működő nyolc idősgondozó otthona mellé újabb intézményt ad át, amely kibővült és megújult formában áll közösségünk rendelkezésére. Időskorban feltétlenül szükség van a reménységre. Ezt a reményt erősíti meg a Krisztusba vetett hit, és akkor az idős ember elmondhatja: nem fél semmitől, mert Isten vele van – fogalmazott Kató Béla. Hozzátette: a református egyház már a kezdetektől fontosnak tartotta az ispotályok árvaházak, idősotthonok megépítését. 

– 1948-ban mindent elvettek, amit az előző évszázadokban a közösség felépített. 1989-ben azt reméltük, visszakaphatjuk ezeket, de nem így történt. Elkezdtünk „koldulni”. Először a nyugati testvéregyházaktól kértük a támogatást, később az anyaországban olyan nemzeti kormány alakult, hogy merhettünk kérni. Enélkül a támogatás nélkül ma nem állhatnánk ki. Ez az épület az első volt a diakóniai intézetek sorában. Létrejöttét dr. Sárosi Artúr egykori igazgatónak köszönjük meg.  Az új épületet az egyházkerület építette fel a magyar kormány által a reformáció ötszázadik évfordulójára nyújtott támogatásból – részletezte Kató Béla. – Nem könnyű ma építkezni: változó törvényekkel, szabályokkal kell megküzdeni. Folyamatosan átírják a szabályokat, így képtelenség megépíteni és fenntartani ezeket az intézményeket. Az állam minél biztonságosabb intézményeket követel, de támogatást nem nyújt hozzájuk – részletezte az emeritus püspök. 

– A nemzet nagyságát leginkábba azt mutatja meg, miként bánik az idősekkel és az elesettekkel. Akkor válunk emberségessé, amikor segítő kezet nyújtunk azoknak, akiknek szükségük van rá. A Jó testvér idősotthon több mint húsz éve végzi példaértékű szolgálatát: biztonságos otthont, reményt, hitet adva embertársainknak. Az ilyen intézményeknek kulcsfontosságú feladata van. Amikor az otthon már nem felelt meg a normáknak, a magyar kormány számára egyértelmű volt, hogy támogatást nyújt. Az elmúlt másfél évtizedben világossá tettük: a külhoni magyar közösségek számíthatnak ránk. 2010-ben vállalt elkötelezettségünk töretlen. 2010 óta 1600 templom újult meg vagy épült fel, 6500 külhoni intézményt támogattunk, illetve 41 ezer külhoni tevékenység megvalósításához járultunk hozzá megteremtve a szülőföldön való boldogulás lehetőségét. 2010 óta a magyar közösségek számíthatnak a magyar kormány anyagi, erkölcsi és szellemi támogatására egyaránt – mondta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős magyar államtitkár.

2001-ben fejezték be a régi otthon építését, és Jó testvér gondozóotthonnak nevezték el. Az évek során az előírások egyre változtak, és pár évvel ezelőtt az a veszély fenyegette az intézményt, hogy nem újítják meg a működési engedélyeit, mert nem volt lift, személyzeti öltöző, orvosi szoba, társalgó, irodák, elegendő raktár, a szobák kicsik voltak, és nem volt saját fürdőszobájuk. Választás előtt álltak: vagy bezárnak, vagy fejlesztenek. Az EREK püspökségén „értő fülekre” találtak, hála és köszönet érte – mondta dr. Sárosi Artúr, a Diakónia Keresztyén Alapítvány volt igazgatója.

Pattantyús Ágnes jelenlegi ügyvezető igazgatótól megtudtuk: a szobák többsége kétágyas. A végső stádiumú betegeket egyágyas szobában helyezik el.   

– Méltó gondozást tudunk biztosítani az itt lakó időseknek. Alkalmazottaink a nap minden órájában az idősek rendelkezésére állnak. Minőségileg kiváló szolgáltatásokat biztosítunk – nyilatkozta a Szabadságnak Pattantyús Ágnes, aki idén áprilistól vezeti az idősotthont.