Elfogadák Btk sokat vitatott módosításainak egy részét

Elfogadák Btk sokat vitatott módosításainak egy részét
Elfogadta ma a képviselőház a büntető törvénykönyv (btk.) és büntetőeljárási törvénykönyv (betk.) azon módosításait, amelyek nem akadtak fenn az alkotmányossági szűrőn. Dragnea azt mondja, csupán az alkotmánybíróság által kért módosításokat eszközölték.

A szociálliberális PSD-ALDE koalíció arra hivatkozva dolgozott ki átfogó büntetőjogi reformot, hogy senkit sem szabad ártatlanul büntetni, a jobboldali ellenzék és Klaus Iohannis államfő szerint viszont a módosításokkal a kormányoldal "bűnözők paradicsomává" teszi az országot, csakhogy meggátolja korrupt politikusai felelősségre vonását.

A btk.-módosítás egyebek mellett csökkenti az elévülési határidőket, és megszünteti a hivatali gondatlanság büntethetőségét. A tavaly megszavazott betk.-módosítások kevesebb mint fele jutott át az alkotmányossági szűrőn, és került be a most elfogadott törvénytervezetbe, köztük az az előírás, amely szerint csak azokkal a feljelentőkkel köthető vádalku, akik az elkövetéstől számított egy éven belül tanúskodnak egy bűncselekményről.

A módosítandó eljárásjog korlátozná a sajtó hozzáférését bizonyos információkhoz a bűnvádi eljárás során, amennyiben pedig közérdekű volta miatt mégis nyilvánosságra hozzák egy ügy részleteit, börtönbüntetéssel sújtanák azt a köztisztviselőt, aki bűnösként állít be egy gyanúsítottat a jogerős ítélet előtt.A mai szavazáson a büntetőjog módosítását az RMDSZ és a nem magyar kisebbségi frakció támogatásával szavazta meg a koalíció, miután a tervezetből törölték az alkotmánysértőnek bizonyult rendelkezéseket.

Az új jogszabályok kihirdetését azonban további alkotmányos óvásokkal hátráltathatja az államfő és az ellenzék, a jogszabályba ugyanis nemcsak azok az előírások kerültek be, amelyeknél az alkotmánybíróság elutasította az óvást, hanem több olyan is, amelyek ellen még nem emeltek alkotmányossági kifogást.Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke azt mondta: az alkotmánybírósági döntésen túl semmiféle módosítást nem eszközöltek ki a büntető törvénykönyvön vagy a büntetőeljárási törvénykönyvön.

„Az alkotmánybíróság döntés kimondta, több cikkely nem alkotmányos, ezekkel kapcsolatban még a tavaly döntöttünk. Még egy vesszőt sem tettünk hozzá az alkotmánybírósági döntésben szereplő szöveghez. Egyesek meg akarják támadni az alkotmánybíróságon a már alkotmányosnak mondott cikkelyeket” – fogalmazott a nagyobbik kormánypárt elnöke, miután az ellenzék jelezte, hogy a taláros testülettől kér jogorvoslatot.

promedtudo2Hirdetés

Kapcsolódó cikkek

Szabadság, ahol Erdély és a nagyvilág legfrissebb hírei várnak rád

Szabadság, ahol Kolozsvár és Erdély legfrissebb hírei várnak rád

„Romániában az elnökválasztás talán még soha nem szólt annyira rólunk, mint a mostani második forduló. Voltak nehéz pillanataink, voltak nagyon nehéz pillanataink is, de a mostanihoz hasonló, az elmúlt 35 esztendőben biztosan nem volt” – fogalmazott videóüzenetében Kelemen Hunor.
Belpol
Miután George Simion megnyerte az elnökválasztás első fordulóját, erőre és bátorságra kaptak a szimpatizánsai: egy tulceai férfi például alpári hangnemben szidalmazta a magyarokat, említve Kézdivásárhely nevét is. Bokor Tibor polgármester három intézménynél is feljelentést tett a nacionalista ellen, a gyalázkodás ugyanis bűncselekménynek minősül – írja a Háromszék napilap.
Belpol