A nyaralójáratok a legnépszerűbbek az utasok körében

Míg az 1800-as években a vasúthálózat kontinensek egész területére történő kiépítése jelentette, a második világháború óta a repülőterek és az autópályák, valamint a technológiai innovációk jelentik a gazdasági fejlődés, az akadémiai, a kulturális és a politikai kapcsolatok élénkítésének hajtóerejét. A különböző régiókban működő légikikötők élénk versenyben állnak egymással az utas- és teherforgalom vonzására – ilyen például a kolozsvári, a marosvásárhelyi, a nagyváradi és a szatmárnémetiben működő légikikötő.
A kolozsvári repülőtér 1996 óta (ekkor vált hivatalosan nemzetközivé) látványosan fejlődik, ám a továbblépést jelentősen gátolja a Kis-Szamos elterelésének elmaradása, amely lehetővé tenné a transzatlanti járatok beindítását, jelentős utasforgalom-növekedést eredményezve az állami vállalatnak. Gondot jelent továbbá a városhoz való közelség: Szamosfalva, a Hóstát és a belváros lakosságának fejfájást okoz a le- és felszállások miatti szinte folyamatos zajszint, amely megnehezíti vagy ellehetetleníti a pihenést.
Büszkék a szép számokra
Ám még így sem áll rosszul a kincses város légi kapuja: a reptér keddi sajtóközleménye szerint rekordforgalommal zárták az első félévet. Az illetékesek beszámolója 2025 első félévet történelminek nevezi utasszám, új járatok, bővülő hálózat, dinamikus fejlődés tekintetében.
2025 első félévében minden eddigi rekordot megdöntő forgalmat bonyolítottak le: több mint 1,6 millió utast regisztráltak, ami 11%-os növekedést jelent az előző év első félévéhez képest. A le- és felszállások száma – 13 750-nél több – pedig 12%-os bővülést mutat 2024 első félévi adataihoz viszonyítva.
A repülőtér forgalomnövekedését nemcsak a helyi döntéshozók, hanem nemzetközi szakmai szervezetek is elismerték. Az Európai Repülőterek Tanácsa (ACI Europe) például májusban a legdinamikusabban fejlődő nagy regionális repülőterek közé sorolta a kolozsvárit, ahol az adott hónapban 12,8%-kal nőtt az utasforgalom az előző évi adatokhoz képest.
A repülőtér történetének „legerősebb” júniusa az idei: több mint 338 ezer utas fordult meg a terminálokon, ami 13,6%-os növekedést jelent 2024 júniusához viszonyítva. A napi átlagos utasszám elérte a 11 300 főt, míg az átlagos napi járatszám 46 volt.
Irány a vakációs célállomások!
A repülőtéri közlemény szerint az év első hat hónapjának kiemelkedő szegmense a nyaralójáratoké (charterek) volt: a 93 ezres utasszám 43%-os forgalomnövekedést jelent az előző évhez képest. A legnépszerűbb úti cél Hurghada (Egyiptom) volt, ahová csaknem 40 ezer utas utazott – ez duplája a 2024-ben regisztrált utasszámnak. További népszerű charter úti célnak számított: Antalya kb. 20 ezer utassal és Sharm el-Sheikh 11 ezer utassal.
A belföldi forgalom is jelentős növekedést mutatott: 23%-kal több utast regisztráltak, mint 2024 ugyanazon időszakában. Ebben szerepet játszott, hogy a Tarom nemzeti légitársaság és HiSky magáncég mellett 2025 januárjától az AnimaWings légitársaság is belépett a piacra, így heti 40–46 járatra nőtt a Kolozsvár és Bukarest között közlekedő gépek száma.
Kitérnek arra is, hogy a nemzetközi forgalom 9%-kal nőtt az év első felében. Ezt segítette például a Turkish Airlines járatszámának növelése Isztambulba (heti hétről kilencre) és a LOT Polish Airlines varsói járatszámának növelése (szintén heti kilenc járatra). A féléves statisztikák szerint az utasok 77,5%-a a Schengen-térségen belüli járatokat választott (1,24 millió fő), míg a Schengen kívüli övezetekbe 360 ezer utas repült.

Új légitársaságokkal kötöttek szerződést
2025 első félévében a kolozsvári repülőtéren tíz légitársaság üzemeltetett ötven menetrend szerinti és szezonális járatot, míg a charterjáratokat tizenhárom különböző cég üzemeltette összesen tizenkét nyaralócélpont felé.
Új szolgáltatóként lépett be a piacra az AnimaWings (belföldi járatokkal), valamint a Pegasus Airlines, amely május 20-án indította el járatait az Isztambul Sabiha Gökçen repülőtérre (heti három alkalommal). Emellett a Wizz Air is bővített: április 11-én elindította járatait Castellón irányába, míg október 27-től újraindítja a Billundba tartó járatot is heti két alkalommal.
A sajtóközlemény szerint az első félév legnépszerűbb célországai a következők voltak: Olaszország – 286 ezer utas, Németország – 225 ezer utas és Spanyolország – 188 ezer utas. De a belföldi járatokkal is sokan – 177 ezren – utaztak. Ugyanakkor az Egyesült Királyságba tartó járatokat 152 ezren választották.
Kitérnek arra is, hogy az OMV Petrommal kötött partnerségnek köszönhetően 2025 januárjától a repülőtér fenntartható repülőgép-üzemanyagot (SAF) biztosít a légitársaságoknak. Ez fontos lépés az energiaátállás és a zöldebb repülés felé. Emellett a kolozsvári repülőtér elnyerte az Air Transport News szakmai platform OPS Forum 2025 – Corporate Airport Award díját az athéni OPS Forum 2025 rendezvényen. Az elismerést a terminálbővítési munkálatokért, az új légitársaságok bevonásáért és a növekvő célállomás-hálózatért ítélték oda.
Európai pénzek lehívása
Hangsúlyozzák: a 2025-ös év első hat hónapja minden idők „legerősebb” félévét jelentette a kolozsvári nemzetközi repülőtér történetében, ami nemcsak mennyiségi növekedést, hanem a minőségi szolgáltatások iránti elkötelezettséget is tükrözi. Az elért eredmények tovább erősítik a repülőtér pozícióját a régióban, és hozzájárulnak ahhoz, hogy Kolozsvár még vonzóbb csomóponttá váljon a hazai és nemzetközi utazók számára.
Az utóbbi években az európai pénzeknek köszönhetően a repülőtér jelentős infrastrukturális befektetéseket eszközölt: ilyen a teljesen új érkezési és indulási terminál építése, a kifutópálya meghosszabbítása, az okoskerítés felszerelése, illetve a repülőparkoló megvalósítása.