Több uniós tisztségviselő támogatja Románia Schengen-csatlakozását

Egyeztetés a kormányfők vezette belga és román küldöttség között

Több uniós tisztségviselő támogatja Románia Schengen-csatlakozását
Csütörtökön is folytatta az uniós tisztségviselőkkel, politikusokkal való tárgyalásokat a Nicolae Ciucă kormányfő vezette küldöttség Brüsszelben. A kétnapos látogatás eredményeit ismertető sajtótájékoztatón a miniszterelnök tudatta: minden tisztségviselő, akivel találkozott, biztosította arról, hogy támogatja Románia schengeni csatlakozását.

Ciucă a sajtótájékoztatón elmondta azt is, hogy a schengeni csatlakozás feltételeinek teljesítését vizsgáló uniós bizottság „a lehető legpozitívabb” eredményre jutott. Románia kész bármely uniós tagállam által felvetett bármely kérdést tisztázni, hogy amikor megszületik az Európai Unió (EU) Tanácsa bel- és igazságügyi testületének pozitív döntése, az kiérdemelten, az ország megvalósításainak elismerésével történjen.

A miniszterelnök azt is elmondta, „bizonyos kérdéseket tisztázni kell még Hollandiával.” Ennek érdekében Lucian Bode belügyminiszter levélben kérte holland hivatali kollégájától újabb egyeztetés jóváhagyását Románia schengeni csatlakozásával kapcsolatban. „Meggyőződésem, hogy a találkozók és megbeszélések eredményeképpen mindezek záros határidőn belül megoldódnak” – jelentette ki Ciucă.

A kormányfő közlése szerint az Európai Bizottság elnökével, Ursula von der Leyennel folytatott szerdai egyeztetésén többek között „elviekben” tárgyaltak arról, hogy miként lehet „kiigazítani” a román helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt bizonyos célkitűzéseket annak érdekében, hogy azok teljesíthetők legyenek 2026-ig. Hangsúlyozta: a technikai részleteket a szakértők beszélik majd meg.

Szerdán a miniszterelnök többek között Alexander De Croo belga miniszterelnökkel is tárgyalt, aki az értekezletüket követő közös sajtótájékoztatón kijelentette: Románia előrelépést ért el a schengeni csatlakozásért tett erőfeszítéseiben, és reméli, hogy „az utolsó lépésre is sor kerülhet.”

Románia és Belgium egyébként szerdán írta alá Brüsszelben a romániai Atomenergiai Technológiai Vállalat (RATEN) és a Belga Nukleáris Kutatóközpont közötti, valamint a Belga Nukleáris Kutatóközpont és a Horia Hulubei fizikai és atomtechnológiai kutatási intézet (IFIN-HH) közötti kétoldalú együttműködésre vonatkozó megállapodásokat.

A belga miniszterelnök hangsúlyozta azt is, hogy a nukleáris területen való együttműködésről aláírt kétoldalú megállapodások az energiabiztonság szempontjából rendkívül jelentősek. Mindamellett említést tett a szélenergia fejlesztése területén kilátásban levő együttműködésekről is.

Csütörtökön reggel Nicolae Ciucă a romániai európai parlamenti képviselőkkel is tárgyalt, majd Adina Vălean közlekedésért felelős uniós biztossal folytatott megbeszélést. A kormány Twitter-oldalán közzétett bejegyzés szerint tárgyaltak a Románia és az Európai Bizottság közötti jó együttműködés folytatásáról a román közlekedési infrastruktúra fejlesztése érdekében, valamint az Ukrajnából származó gabona tranzitjának megkönnyítésére irányuló erőfeszítésekről.

Borítókép: gov.ro