Biden-Putyin csúcstalálkozó körvonalazódik

Biden-Putyin csúcstalálkozó körvonalazódik
A francia elnökség vasárnap este számolt be arról, hogy mind Joe Biden, mind Vlagyimir Putyin elfogadta egy csúcstalálkozó gondolatát, és közölte: a tárgyalásokat ezután kiterjesztik az ukrán válságban érintett „összes félre”, azzal a feltétellel, hogy Oroszország nem támadja meg szomszédját.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn azonban kijelentette: korai még az amerikai és az orosz elnök csúcstalálkozójáról beszélni. Az orosz és az amerikai diplomácia vezetője, Szergej Lavrov és Antony Blinken csütörtökön találkozik. Az Európai Unió (EU) tagállamainak külügyminiszterei hétfőn brüsszeli tanácsülésükön az ukrán-válsággal kapcsolatos legfrissebb fejleményeket vitatták meg Az Egyesült Államok és szövetségesei napok óta arra figyelmeztetnek, hogy Oroszország bármikor lerohanhatja Ukrajnát, amit Moszkva visszautasít.

Josep Borrell kül-és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő hétfőn reggel Brüsszelben, az EU-tagállamok külügyminisztereinek tanácskozásra érkezve, kijelentette:

az EU támogatja a Washington és Oroszország között az ukrán helyzetről szóló további tárgyalások megszervezésére tett erőfeszítéseket.

Arra reagálva, hogy Emmanuel Macron francia elnök hétfőn bejelentette: Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök elvben megállapodott egy Ukrajnáról szóló csúcstalálkozó megtartásában, Borrell megerősítette: „Támogatni fogjuk, hogy a legjobb diplomáciai megoldást találjuk meg a válság megoldásra.”
Diplomáciai megoldásokat szeretnének

A francia elnöki hivatal közölte: Emmanuel Macron francia és Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnapi csaknem kétórás telefon-megbeszélésén egyetértett abban, hogy a diplomáciai eszközöknek kell előnyt élveznie a jelenlegi válság megoldásában, és annak elérése érdekében mindent meg kell tenni.Macron és Putyin megállapodott abban, hogy a következő órákban „intenzív munka kezdődik egy háromoldalú kontaktcsoport létrehozására” annak érdekében, hogy valamennyi érdekelt fél elkötelezze magát a tűzszünet betartására a demarkációs vonalon – hangsúlyozta a francia elnöki hivatal.A kontaktcsoportban Ukrajna, Oroszország és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői foglalnak helyet a 2015-ben tető alá hozott minszki megállapodások keretében az ukrajnai konfliktus rendezésére.A francia és az orosz elnök a normandiai négyek, azaz Ukrajna, Oroszország, valamint közvetítőként Franciaország és Németország közötti tárgyalások újrafelvételét is szorgalmazta a minszki megállapodások megvalósítására. Ennek az Ukrajna által az elmúlt napokban megfogalmazott javaslatok alapján kell történnie Párizs szerint.

Kreml: ukrán provokációk a háttérben

Vlagyimir Putyin orosz elnök a francia hivatali partnerével folytatott telefonbeszélgetés alkalmával, a Kreml sajtószolgálatának tájékoztatása szerint, kijelentette: az ukrán biztonsági erők provokációi állnak a Donyec-medencei helyzet eszkalálódásának hátterében.A moszkvai közlemény szerint a tárgyalás során komoly aggodalmak fogalmazódtak meg a Donyec-medencei kontaktvonalon kialakult helyzet hirtelen romlása miatt. Az orosz elnök hangot adott álláspontjának, miszerint az eszkalációt az ukrán biztonsági erők provokációi okozták.A felek – a Kreml tájékoztatása értelmében – az Ukrajna körüli helyzetről, valamint az Oroszországi Föderáció számára nyújtandó hosszú távú jogi biztonsági garanciákról folytattak részletes eszmecserét. Putyin és Macron síkraszállt az Ukrajna körül kialakult helyzet megoldásáért tett diplomáciai erőfeszítések fokozása mellett, egyebek között a „normandiai négyek” vezetői politikai tanácsadóinak bevonásával a tűzszüneti rendszer helyreállítása és a haladás érdekében a Donyec-medence körüli konfliktus rendezésében.Putyin kifogásolta, hogy szerinte „Kijev csak imitálja a tárgyalási folyamatot, makacsul elutasítja a minszki megállapodások és a normandiai formátumban elért megállapodások végrehajtását”. Úgy vélekedett, Ukrajna fegyverrel való „telepumpálása” az erőszakos megoldásra provokálja Kijevet a Donyec-medencében. Tájékoztatta tárgyalópartnerét arról, hogy a harcok hevességének fokozódása miatt a szakadár köztársaságokból tömegesen kellett a polgári lakosságot Oroszországba evakuálni.Az orosz államfő a Kreml szerint megismételte, hogy az Egyesült Államoknak és a NATO-nak konkrét és érdemi választ kell adnia Oroszország biztonsági garanciákra vonatkozó követeléseire.Hétfőn az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSzB) közszolgálati központja közölte: Ukrajna területéről vasárnap reggel kilőttek egy gránátot, amely teljesen megsemmisítette a határőrök egyik szolgálati helyét az oroszországi Rosztovi területen, az államhatár közelében, senki sem sérült meg. A tájékoztatás szerint az eset helyi idő szerint 9 óra 50 perckor történt. Ismeretlen típusú lövedékről van szó – tudatta az orosz hatóság. Kelet-Ukrajnában az ukrán kormányerőket és a Moszkva-barát szakadárokat elválasztó vonalon csütörtök óta felerősödtek a szórványos lövöldözések.

Világos üzenetet vár Ukrajna

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a tanácskozásra érkezve felhívta a figyelmet: azt várja az uniós tagországok külügyminisztereitől, világos, határozott üzenetet küldjenek Moszkvának arról, hogy a helyzet nem tolerálható többé, és Ukrajnát nem hagyják cserben. Mint mondta, további támogatást szeretne az EU-tól kapni, elsősorban a védelmi fejlesztések és a kiberbiztonság területén. Hangsúlyozta: fontos lenne, az EU néhány szankciót már most bevezessen, és ezáltal megmutassa, hogy képes a tettek mezejére lépni. Az orosz-amerikai találkozó kapcsán elmondta: üdvözli a kezdeményezést, és reméli, hogy eredményes lesz.