Tusványos - Orbán Viktor: van esély az együttműködésre az új román kormányfővel

Németh Zsolt, Orbán Viktor és Tőkés László a szombat délelőtti hagyományos tusványosi előadáson (Kép: MTI)
Van esély az együttműködésre, ha úrrá tud lenni Románia azon a nehéz gazdasági helyzeten, amelyben van – jelentette ki román kollégájával, Ilie Bolojannal a napokban folytatott megbeszéléséről szólva a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) zárónapján, szombaton mondott beszédében Orbán Viktor miniszterelnök.

A kormányfő megemlítette, Ilie Bolojan a 24. román kormányfő-kollégája, majd megemlítette, a román politikai rendszer stabilitását nem a miniszterelnökök, hanem az államfők stabilitása adja.

Orbán Viktor kiemelte: a román miniszterelnök “nehézsúlyú politikus”, aki nagyváradi ember, így “ugyanabban a kódrendszerben és kulturális mintázatban mozog, mint mi”, ugyanakkor román hazafi, aki küzdeni fog a nemzeti érdekekért, eközben “közös román-magyar sikerekre is vágyik”, s azokban is érdekelt és tenni is fog értük.

„Fölényes győzelmet aratnánk egy mostani választáson”

A saját felmérések szerint amennyiben ma tartanának országgyűlési választásokat Magyarországon, az Orbán Viktor vezette politikai alakulat 106 egyéni választókerületből 80-ban a Fidesz nyerne.

Ez fölényes győzelem, elsöprő többség – jelentette ki a magyar miniszterelnök. 

Hozzátette: egyféle kormányzati cikluszáró beszédet tart Tusványoson.

Nem vagyok elégedett, hiszen a legutóbbi, azaz a 2022-es választásokon 87 egyéni választókerületet tudhattunk a magunkénak 

– tette hozzá Orbán Viktor.

Úgy fogalmazott: az államnak vannak határai, a nemzetnek nincsenek. 

A  nemzeti kormányra mindig lehet számítani. Kiállunk a magyarokért, küzdeni fogunk önökért is, és azt kérem, hogy önök is álljanak ki a saját jövőjükért - fogalmazott Orbán Viktor.

- buzdított.

A kormányfő jelezte: cikluszárónak szánja beszédét, de arra készül, hogy egy év múlva ciklusnyitó előadást tart ugyanitt, majd a választás külhoni magyarok életére gyakorolt hatását hangsúlyozta, mondván, mindig két sors közül lehet választani.

Kijelentette: a Brüsszelből irányított magyarországi ellenzéki krédója már elhangzott, amikor Nagyváradot román földnek nevezték.

“Mi ennek az ellenkezőjét képviseljük, mi azt mondjuk, hogy az államnak vannak határai, a nemzetnek nincsenek, ezért a nemzeti kormányra mindig lehet számítani. Kiállunk a magyarokért, küzdeni fogunk önökért is, és azt kérem, hogy önök is álljanak ki a saját jövőjükért” – fogalmazott Orbán Viktor.

Hogyan maradhat ki Magyarország a háborúból?

Néhány perccel ezelőtt a székelyföldi Tusnádfürdőn zajló 34. Bálványosi Nyári Egyetem és Diáktábor keretében tartott nagyszínpadi beszédében a magyar miniszterelnök kitért az ukrajnai háborúra is, és vázolta, szerinte milyen eszközök bevetésével lehet kimaradni a katonai konfliktusból.

Úgy véli, Magyarországnak jó kapcsolatot kell ápolnia a világ minden erőközpontjával. 

Ilyen szempontból jól állunk. Jó a viszonyunk az Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Kínával, Indiával és a türk világgal. Kivételt jelent Brüsszel 

– mondta Orbán Viktor.

A politikus kitért arra is, hogy növelni kell a katonai kiadásokat, ilyen téren Magyarország jól áll, hiszen a védelmi költségeket folyamatosan emelik.

Azt tartja, a háborúból való kimaradás záloga Magyarország energetikai, hadiipari, a digitális képességekre vonatkozó önellátási képessége. Ugyanilyen fontos a humán erőforrások kérdése. Ilyen vonatkozásban kijelentette: ma Európában a nemzeti össztermék arányában „Magyarország költi a legtöbbet az oktatásra, de a felsőoktatásra biztosan”.

Az ötödik pillér, Orbán Viktor szerint az, hogy Magyarország egyetlen blokkhoz se tartozzon. 

- A magyar külpolitikának és nemzetpolitikának egyensúlyra kell törekednie – jelentette ki.

Orbán Viktor: bejelentem a digitális polgári körök beindítását

Beszéde során a magyar miniszterelnök bejelentette az úgynevezett Digitális Polgári Körök beindítását.

Kezdenünk kell valamit a digitális térrel. Valóságos digitális honfoglalásra, morális forráskód beindítására van szükség 

– hangsúlyozta az anyaországi politikus.

Hozzátette: A DPK-k hivatalos honlapját beszédét követően indítják be, és ezáltal minden tájékoztatás elérhetővé válik.

Orbán Viktor szerint szükség van a digitális polgári erőre.

Webkamerákra cseréltük a kávézókat, fórumokra a baráti találkozókat, a beszélgetések pedig chat-ablakokba költöztek, ezért nekünk szükségünk van egy hangsúlyos jelenlétre a digitális térben. Amennyiben valami nem az internetről indul, nem lesz belőle semmi. Ki kell építenünk a mi nemzeti algoritmusunkat, hajrá digitális polgári körök

– fogalmazott a politikus.

Hozzátette: a jobboldali polgári keresztény-konzervatív nemzeti közösségnek, Magyarországon is, kezdeni kell valamit a virtuális térrel.

Tőkés László: hiányzik a román-magyar párbeszéd Tusványosról

Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke beszédében kijelentette: a tábor hiányossága a román-magyar párbeszéd.

Közös jövőnk vonatkozásában nélkülözhetetlen a román-magyar párbeszéd, Erdély és benne az erdélyi magyarság ügye a román partnerek, barátok nélkül megoldhatatlan - hangoztatta.

A volt református püspök szomorúan tapasztalta, hogy az idei rendezvénysorozatra igen kevés román politikus vagy közéleti szereplő jelentette be részvételét.

Tőkés László emlékeztetett Emil Constantinescu és Traian Băsescu korábbi államfők táborbéli jelenlétére. 

Táborunk súlyos deficitje a román partnerek távolmaradása. Talán önkritikát is tarthatunk e vonatkozásban - mindazáltal a román-magyar párbeszéd elmaradásának a legfőbb oka kétségtelenül abban keresendő, hogy a zsigerileg magyarellenes román politikum valóságos karantén alá helyezte Tusványost 

- jelentette ki Tőkés László.

Megállapítása szerint az erdélyi magyar közösség legfőbb problémái és jogos igényei megoldásra várnak.

Megtárgyalásuk céljából nyilvános felhívással fordult Románia közméltóságaihoz: fogadják el a meghívást a következő szabadegyetemre, „és a fennálló román-magyar politikai partnerség keretében vállalkozzanak a nyílt szívű, egyenes párbeszédre közös dolgainkról”.

A román-magyar párbeszédet meg kell mentenünk – hangsúlyozta a maga során Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.

Tőkés László az idei tábor nagy hiányzójának nevezte a június végén elhunyt Kincses Előd ügyvédet, 

a temesvári forradalmi ellenállás, valamint a marosvásárhelyi ellenforradalmi, fekete márciusi események hősét, 

kérve a jelenlévőket: méltóképpen becsüljék meg életét és művét.