Megtudtuk: a résztvevők között két személyre szóló VIBE-fesztiválbérletet lehet nyerni. A kérdőívek kitöltésekor a hallgatóknak nem kell megadniuk a nevüket. A kérdőív kitöltése 15-20 percet vesz igénybe.
– Az elmúlt másfél évben sokszor megfogalmazódott bennünk, hogy szükség van átfogó, Erdélyt és Romániát lefedő olyan kutatásra, amely felméri, hogy a romániai magyar diákok hogyan élik meg a mindennapokat. A válaszokat majd használni tudja az Országos Magyar Diákszövetség (OMSZ) hét tagszervezete is. Az OMDSZ az eredményeket el fogja juttatni politikai vagy egyetemi döntéshozókhoz. Az ifjúsági szervezet 2021-ben már végzett hasonló, nagy mintás kutatást, tehát van összehasonlítási alap, hogy megtudjuk, négy év alatt mennyit változtak a diákok – közölte Hatos Attila, az OMDSZ elnöke.
– A négy évvel ezelőtti kutatás elvégzésére is a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Szociológia Karát kérték fel. Nagyon hasznos együttműködés volt, mivel a hallgatóink pont a kutatástervezést és kivitelezést tanulják. Érdemes a jövőre nézve rendszeresíteni az ilyen felméréseket, mert alacsony költséggel is meg lehet csinálni. Javaslom, háromévente elkészíteni a lekérdezést – mondta Kiss Dénes szociológus, BBTE-oktató.
László Petra, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) elnöke bátran közölte: nagy elvárással néznek a kutatás elébe. Arra is fel vannak készülve, hogy a felmérés eredménye görbe tükröt tart a diákszervezetek elé.
Megtudtuk: az online mérés népszerűsítésében a diákszervezetek segítenek. Legalább kétezer fiatalra számítanak, akik majd kitöltik a felvi.ro honlapon megtalálható kérdőívet. A több mint száz kérdést tartalmazó kérdőívben feltételes kérdések is szerepelnek, amelyek a kitöltő személy városától függően jelennek meg. Ezeket a kérdéseket az OMDSZ hét tagszervezete (Brassói Magyar Diákszövetség, Bukaresti Magyar Diákszövetség, Csíkszeredai Hallgatói Önkormányzat, Kolozsvári Magyar Diákszövetség, Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Temesvári Magyar Diákszervezet) állította össze úgy, hogy a felmérés minél jobban tükrözze a helyi sajátosságokat és minél relevánsabb információkat nyújtson a tevékenységükkel kapcsolatban.
– A felmérés során elsősorban a diákok oktatási tapasztalatait mérik, de kitérnek a lakhatási körülményekre is. Választ kívánunk kapni a fiatalok jövőképéről, elképzeléseiről, a diákszervezetek percepciójáról és programjaik megítéléséről – magyarázta Albert Boldizsár egyetemi hallgató, aki részt vett a kérdőív összeállításában.
Hosu Kyra koordinátor közölte: a felmérést fókuszcsoportos beszélgetések előzték meg, amikor a kérdőív összeállítói arra keresték a választ, hogy mi érdekli a mai egyetemi hallgatókat. A kérdőív eszköz, amit a diákszervezetek számára biztosítanak, hogy erre építhessenek. Most már csak annyi hiányzik, hogy a diákok hallassák is a hangjukat.
A Magyar Ifjúsági Központ (MIK) részéről Balogh Mónika elmondta: „az a feladatunk, hogy intézményi hátteret biztosítsunk az erdélyi ifjúsági szervezeteknek és tehetséggondozási programoknak. Ez a kutatás pedig olyan kezdeményezés, amely hatással lehet a jövőbeli programokra, amelyet a MIK segít összehangolni.”