
A felsőoktatási intézmények az MTI-nek küldött felhívásukban megállapítják, hogy a vasárnapi, május 18-i romániai választásoknak "hatalmas a tétje: az anyanyelvű oktatás jövője múlhat rajta".
Rámutatnak, hogy a romániai magyar felsőoktatás a törvényi keretek változásának és az ország európai uniós csatlakozásának köszönhetően "nagyívű fejlődésen ment keresztül". Kiépült egy változatos intézményi spektrum, kibővült a magyar nyelvű szakok választéka, új képzési formák váltak elérhetővé anyanyelven, a felsőoktatási intézmények, képzések megerősödtek, versenyképesek lettek.
"Ez lehetővé teszi fiataljainknak, hogy itthon, magyarul, kiváló minőségű képzésben vegyenek részt, ami egyúttal közösségünk fejlődésének záloga. A toleráns légkör, a szólásszabadság, a kutatás támogatása, a nemzetközi kitekintés, az európai értékek tisztelete elengedhetetlen feltételei annak, hogy a minőségi anyanyelvi oktatáshoz való hozzáférést továbbra is biztosítani lehessen" - állapítják meg a felsőoktatási vezetők.
Aláhúzzák: mindezen feltételek jelen pillanatban adottak, "de sajnos, semmi sem visszafordíthatatlan".
"Mi, a magyar nyelven oktató romániai felsőfokú intézmények vezetői, vezetőségi tagjai, arra kérjük minden volt és jelenlegi diákunkat, oktatóinkat, munkatársainkat, közösségünk tagjait, hogy vegyenek részt a választásokon, és szavazatukkal a magyar felsőoktatás jövőjét támogassák" - áll a közös dokumentumban.
A felhívást Markó Bálint és Szász Levente, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese, Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora, Pálfi József, a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem rektora, Kovács Sándor, a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet rektora, Nagy Előd, a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány és Technológiai Egyetem rektorhelyettese és Kós Anna, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem rektorhelyettese írta alá.