
A több szakaszban zajló munkafolyamat decemberben komplex, helyspecifikus színházi eseményben csúcsosodik ki, amelyet a gyárépületben többnemzetiségű alkotóközösség hoz létre. A résztvevők célja, hogy az előadás révén egyszerre vizsgálják a múltat és a jelent, ugyanakkor a közjavak jövőjének lehetséges irányait is feltérképezzék – alternatívákat kínálva arra, miként gondolkodhatunk közjavainkról, és hogyan viszonyulhatunk hozzájuk másként.
A Szabadság megkeresésére Vincze Enikő egyetemi tanár, kutató, a Szociális Lakásokat MOST mozgalom lakhatási aktivistája, a Desiré Alapítvány elnöke azt nyilatkozta, a projekt multidiszciplináris ötletelés eredménye. Egyrészt a saját, privatizációról és posztindusztriális ingatlan és városfejlesztésről szóló kutatásain, másrészt Gálovits Zoltán színházi tapasztalatain alapszik. Kutatók és művészek közös kérdése az, hogy miként, miért és hogyan tűntek/tűnnek el a közjavak a gazdasági termelésből, a lakhatásból, a kultúrából, és miként képzelik el együtt ezek jövőjét.
Hozzátette, a Commoning júliusban két hónapos kutatással indul, ezalatt interjúkat készítenek a múltról, egyrészt az ipari munkáról, másrészt az 1990-es évektől kezdődő privatizációról. Az utóbbit törvények, stratégiák és más dokumentumok révén is dokumentálják; régi tárgyakat, fotókat és filmeket is gyűjtenek, amelyek szintén az ipari múltat tükrözik. Ami a jelent illeti, urbanisztikai dokumentumokat gyűjtenek és elemeznek, emellett filmeznek és fotóznak mai ingatlanfejlesztések helyszínein, amelyek a régi gyárak területén épültek, vagy épülőben vannak.
A kutatás eredményeit a művészi csapat színházi eseménybe ülteti át. A rendhagyó színházi előadásban a múlt és a jelen megjelenítése mellett a közjavak jövőjéről is szó lesz. A nézőket a dokumentarista és az immerzív színház eszközeivel kapcsolják be a közjavak keresését célként kitűző időutazásba. Az előadást december elején mutatják be az egykori Armătura gyárban. Erről részleteket a későbbiekben közölnek.