
A beszámoló szerint a jogi eljárást kezdeményező szervezetek július elején küldtek hivatalos értesítést a belga szövetségi kormánynak jogi lépéseket helyezve kilátásba. A válasz elmaradása miatt kedden keresetet nyújtottak be a bírósági eljárás megindítására, azt hangoztatva, hogy Belgiumnak minden rendelkezésére álló eszközt fel kell használnia mind nemzeti, mind nemzetközi szinten a palesztin polgári lakosság védelme érdekében.
Az eljárást kezdeményező szervezetek jogi képviselői közölték: céljuk, hogy a belga államot intézkedések meghozatalára kényszerítsék, amelyeket – mint mondták – a nemzetközi jog szerint kötelessége megtenni. Közölték: Belgium nem tartotta be az ENSZ népirtási egyezménye szerinti kötelezettségeit a gázai háborúval kapcsolatban. A jogi lépés alapja ugyanis az ENSZ 1948-ban elfogadott, a népirtás bűntettének megelőzéséről és megbüntetéséről szóló egyezménye – magyarázták. Ez a nemzetközi szerződés egyértelmű jogi kötelezettséget ró Belgiumra, kimondva, hogy minden szükséges intézkedést meg kell tennie a Gázában elkövetett bűncselekmények megelőzése érdekében – tették hozzá.
A szervezetek által kifogásolt intézkedések között szerepel továbbá fegyverek, illetve katonai felszerelések kivitele Izraelbe, az izraeli zsidó telepekről érkezők belépésének engedélyezése Belgiumba, valamint a palesztin területek megszállásának fenntartásához hozzájáruló belga beruházások. "Sürgősen lépéseket kell tenni Belgium tétlenségének megszüntetésére. A belga állam nem vehet részt a palesztin területek megszállásában, és nem támogathatja azt" – érveltek. Az eljárás megindítása, illetve a bírósági határozatok hatékony eszközök lehetnek a palesztin-izraeli kérdésben képviselt belga külpolitika megváltoztatásához – tették hozzá.
Borítókép: Belga Szövetségi Parlament, Wikimedia