Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Az európai labdarúgó topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeinek összefoglalója mellett a román labdarúgó élvonal vasárnap esti felsőházi mérkőzésére is kitérünk.

I. liga

A román labdarúgó élvonal felsőházában egy mérkőzést játszottak vasárnap este az 1. fordulóban, amelyen papírforma szerinti oltyán győzelem született a Ion Oblemenco Stadionban.

Eredmény: • Krajovai Universitatea FC–Medgyesi Gázmetán 2–1 (gól: Alexandru Cicâldău – 3., 11 m és Valentin Mihăilă – 27. perc, illetve Marius Constantin – 9. perc, 11 m; a mérkőzést a kolozsvári Horaţiu Mircea Feşnic vezette). A fordulót a hétfő esti Kolozsvári CFR 1907–Gyurgyevói/Astra összecsapás zárta. Az állás: 1. Krajova 26 pont/1 mérkőzés (2–1), 2. KV. CFR 1907 26/0 (0–0), 3. Botoşani-i FC 24/1, 4. FCSB 23/1, 5. Gázmetán 22/1, 6. Astra 21/0.

Az AS Róma fordulatos mérkőzésen 4–3-ra győzött vasárnap a Cagliari vendégeként az olasz labdarúgó-bajnokság 26. fordulójában. A kilenc gólt hozó Lecce–Atalanta meccs (2–7) után a másik vasárnapi olasz bajnokin is potyogtak a gólok, a szárd fővárosban hét esett, azaz a játéknap két mérkőzésén 16.

Eredmények: • SSC Nápoly–AC Torino 2–1 • SS Lazio–Bologna 2–0 (a rómaiak román idegenlégiósa, Ştefan Radu végigjátszotta a mérkőzést a hátvédsorban) • Lecce–Atalanta Bergamo 2–7 • Cagliari–AS Róma 3–4. Az állás: 1. Lazio 62 pont/26 mérkőzés, 2. Juventus 60/25, 3. Inter 54/24, 4. Atalanta 48/25, 5. Róma 45/26, 6. Nápoly 39/26.

A hétfőre kiírt Sampdoria–Hellas Verona mérkőzést elhalasztották. A genovai találkozót az öt másik elhalasztott összecsapáshoz hasonlóan a koronavírus-járvány terjedése miatt tették májusra. Az olasz bajnokság vezetése vasárnap este közleményében mindehhez azt is hozzátette, hogy a helyi tartomány vezetője úgy döntött, a meccset csak zárt kapuk mögött lehetne megrendezni hétfőn este, ezért döntöttek inkább a halasztás mellett. A Sampdoria–Verona mérkőzéshez hasonlóan az Udinese–Fiorentina, az AC Milan–Genoa, az AC Párma–SPAL Ferrara, a Sassuolo–Brescia és a Torinói Juventus–Milánói Internazionale rangadót is május 13-án rendezik meg.

A Real Madrid 2–0-ra legyőzte az FC Barcelonát a spanyol bajnokság 26. fordulójának vasárnapi szuperrangadóján A vasárnap esti összecsapás első félidejében a Real igyekezett irányítani, a nagyobb helyzeteket viszont a katalánok alakították ki, ám ziccereiket elhibázták, így gól nélkül ért véget az első 45 perc. A fordulás után a Real volt az aktívabb, és ekkor már egyre több veszélyt tudott okozni a Barca kapuja előtt. A félidő első felében Ter Stegen még megőrizte kapuját a góltól, többször szépen védett, a 71. percben azonban tehetetlen volt, amikor Vinícius Junior bal alsó sarokra tartó lövése irányt változtatott a becsúszó Piquén. A hajrában a Barca képtelen volt egyenlíteni, a meccs utolsó pillanataiban pedig a csereként beállt Mariano Diaz is betalált egy kontra végén. A Real Madrid 2014 októbere után nyert újra hazai pályán bajnoki találkozót ősi riválisa ellen, amely a legutóbbi négy fővárosi rangadóján rendre győzni tudott.

Eredmények: • Real Sociedad–Valladolid 1–0 • Granada–Celta Vigo 0–0 • Leganés–Deportivo Alavés 1–1 • Valencia CF–Real Betis 2–1 • Eibar–Levante 3–0 • Real Mallorca–Getafé 0–1 • Espanyol Barcelona–Atlético Madrid 1–1 • Athletic Bilbao–Villarreal 1–0 • FC Sevilla–Osasuna Pamplona 3–2 • Real Madrid–FC Barcelona 2–0. A sorrend: 1. Real Madrid 56 pont/26 mérkőzés, 2. Barcelona 55/26, 3. Sevilla 46/26, 4. Getafé 45/26, 5. Atlético 44/26, 6. Real Sociedad 43/25.

Bundesliga

A német bajnokság 24. fordulójában Sallai Roland kezdőként lépett pályára az SC Freiburg csapatában, amely a 15. percben hátrányba került a Borusssia Dortmund otthonában. A BVB gólját az angol válogatott Jadon Sancho lőtte, aki sorozatban a hetedik hazai bajnoki mérkőzésén volt eredményes. Sallai Rolandot a 70. percben cserélték le, csapata végül egygólos vereséget szenvedett. Szalai Ádám kispados volt a Mainzban, amely hazai pályán 2–0-ra legyőzte az utolsó helyen álló Paderborn csapatát. A magyar válogatott támadó a 84. percben állt be csereként. Gulácsi Péter együttese, a második helyen álló RB Lipcse otthon 1–1-es döntetlent játszott a Bayer Leverkusennel. A magyar kapus ezúttal is a kezdőcsapat tagja volt, és végigvédte a találkozót, míg a lipcseiek másik magyar válogatott játékosa, Willi Orbán sérülés miatt továbbra sem léphetett pályára.

Az Union Berlin botrányos mérkőzésen 2–2-es döntetlent játszott a vendég VfL Wolfsburggal. A meccset az első félidőben kétszer is félbe kellett szakítani szurkolói rendbontás miatt, a hazai hívek a TSV 1899 Hoffenheim többségi tulajdonosa, Dietmar Hopp ellen tüntettek. A bírónál akkor telt be a pohár, amikor olyan molinót feszítettek ki, amelyen a milliárdos arca egy célkeresztben volt látható. Szombaton a Hoffenheim–Bayern München (0–6) összecsapás is kétszer félbeszakadt Hopp gyalázása miatt. Az SAP szoftver cég egyik alapítóját sok német szurkoló nem szereti amiatt, hogy a vagyonát felhasználva az alsóbb ligákból az élvonalba vezette a Hoffenheimet. A másik kifogás a 79 éves mecénás ellen az, hogy érdemeire való tekintettel a liga 2015-ben felmentette őt az 50 + 1-es szabály alól, amely azt hivatott megakadályozni, hogy egy klub többségi tulajdonos kezébe kerüljön.

Eredmények: • Fortuna Düsseldorf–Hertha Berlin SC 3–3 • 1. FC Köln–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 3–0 • TSV 1899 Hoffenheim–Bayern München 0–6 • Borussia Dortmund–SC Freiburg 1–0 • FC Augsburg–Borussia Mönchengladbach 2–3 • 1. FSV Mainz–SC Paderborn 2–0 • RB Lipcse–Bayer Leverkusen 1–1 • Union Berlin–VfL Wolfsburg 2–2. A Werder Bremen–Eintracht Frankfurt találkozót elhalasztották. Az élen: 1. Bayern 52 pont/24 mérkőzés, 2. Lipcse 49/24, 3. Dortmund 48/24, 4. Mönchengladbach 46/23, 5. Leverkusen 44/24, 6. Schalke 36/24.

Bombameglepetést hozott az angol bajnokság 28. fordulójának szombati utolsó mérkőzése: a kiesés ellen küzdő Watford 3–0-ra legyőzte a toronymagasan listavezető, Bajnokok Ligája-címvédő FC Liverpoolt, s ezzel megállította a vendégek menetelését. A szünetben még 0–0 volt az állás, a második félidőben azonban a hazai gárda meglepte a sokat hibázó Vörösöket. A Liverpool a csúcsbeállítást jelentő, sorozatban aratott 18 győzelem után kapott ki ismét a Premier League-ben, egyben a mostani szezonban először maradt alul. Jürgen Klopp vezetőedző együttesének 44 mérkőzéses veretlenségi szériája szakadt most meg a bajnokságban. Ezzel együtt az éllovas továbbra is nagyon kedvező helyzetben van, hogy 1990 után ismét bajnok legyen.

Eredmények: • Norwich City–Leicester City 1–0 • Watford–FC Liverpool 3–0 • AFC Bournemouth–Chelsea 2–2 • Newcastle United–AFC Burnley 0–0 • West Ham United–Southampton 3–1 • Brighton # Hove Albion–Crystal Palace 0–1 • Tottenham Hotspur–Wolverhampton Wanderers 2–3 • Everton–Manchester United 1–1. Az Aston Villa–Sheffield United és a Manchester City–Arsenal mérkőzéseket a vasárnapi Ligakupa-döntő miatt elhalasztották. A tabellán: 1. Liverpool 79 pont/28 mérkőzés, 2. Man. City 57/27, 3. Leicester 50/28, 4. Chelsea 45/28, 5. MU 42/28, 6. Wolverhampton 42/28.

A Manchester City sorozatban harmadszor is diadalmaskodott az angol Ligakupában, ezúttal az Aston Villát verte meg Pep Guardiola csapata, nagy csatában, izgalmas hajrá után a londoni Wembley Stadionban.

Eredmény, angol Ligakupa, döntő: • Aston Villa–Manchester City 1–2 (gól: Samatta – 41. perc, illetve Agüero – 20. és Rodri – 30. perc).

Ligue 1

A francia pontvadászat 27. fordulójának nyitómérkőzésén az Olympique Marseille a nyáron szerződtetett Darío Benedetto mesterhármasával nyert a Nimes otthonában – az argentin válogatott támadó az idényben már tizenegy bajnoki találatnál jár.

Eredmények: • Nimes–Olympique Marseille 2–3 • Paris Saint-Germain–Dijón 4–0 • Amiens–FC Metz 0–1 • Brest–Angers 0–1 • AS Monaco–Stade Reims 1–1 • Montpellier–Racing Strasbourg 3–0 • FC Toulouse–Stade Rennes 0–2 • FC Nantes–OSC Lille 0–1 • Girondins Bordeaux–Nizza/Nice 1–1 • Olympique • Lyon–Saint-Étienne 2–0 (a román válogatott Ciprian Tătăruşanu kapus a cserepadon kapott helyett a házigazdáknál). Az élmezőny: 1. PSG 68 pont, 2. Marseille 55, 3. Rennes 47, 4. Lille 46, 5. Lyon 40 (42–26), 6. Montpellier 40 (35–29).