Vizes Eb: Milák arany-, a férfi 4x100 méteres gyorsváltó ezüstérmes

Milák Kristóf arany-, a vele is felálló 4x100 méteres férfi gyorsváltó pedig ezüstérmet nyert vasárnap a római úszó Európa-bajnokságon.

Borítókép: Az ezüstérmes Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Milák Kristóf és Mészáros Dániel (balról jobbra) a férfi 4x100 méteres gyorsváltó döntője után (fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

A 22 esztendős Miláknak „sűrű” estéje volt, hiszen rögtön az első döntőben érdekelt volt a Foro Italicóban: 100 méter pillangón címvédőként, olimpiai ezüstérmeseként és világbajnokaként toronymagas favorit volt. A Honvéd sztárja kicsit mintha visszafogta volna magát a döntőben, csak az utolsó 10 méteren biztosította be elsőségét. A szám másik magyarja, Kós Hubert a hajrában maradt le a dobogóról 11 századdal, de egyéni legjobbját (51.52) így is megjavítva, 51.22-vel a negyedik lett.

Miláknak mintegy tíz perce volt a pihenésre, és már a 200 méter gyors elődöntőjében volt jelenése Németh Nándorral egyetemben. Sajnos ez az idő nem bizonyult elegendőnek, ugyanis a táv második felére lelassult és 1:47.37 perces idővel – ami több mint egy másodperccel elmaradt délelőtti eredményétől (1:46.26 perc) – a 10. lett.

Németh ugyan jelentősen, majd egy másodperccel javítani tudott az előfutamban úszott idején (1:48.04), de 1:47.15 perces teljesítménye csak a kilencedik helyhez volt elég. Mindössze három század választotta el a döntős szerepléstől.

Mindkét versenyző ott volt aztán a 4x100 méteres gyorsváltóban, amelynek ugyan a házigazda olaszokat nem volt esélye megszorongatni, ugyanakkor Milák nagyszerű hajrájának köszönhetően 3:12.43 perces idővel a második helyen zárt.

A 16 esztendős Pádár Nikolett a 200 méter gyors döntőjében volt érdekelt, erősen kezdett, de a hajrára elfáradt, így a szám ifjúsági Európa-bajnoka a nyolcadik helyen zárt.

A magyarok három arannyal, öt ezüsttel és két bronzzal az éremtábla harmadik helyén állnak.

Vasárnap egyébként öt nemzet osztozott az uszodában az aranyérmeken.

Eredmények: férfiak: 100 m pillangó, Európa-bajnok: MILÁK KRISTÓF 50.33 másodperc, 2. Noe Ponti (Svájc) 50.86, 3. Jakub Majerski (Lengyelország) 51.22, 4. KÓS HUBERT 51.33; 200 m mell, Európa-bajnok: James Wilby (Nagy-Britannia) 2:08.96 perc, 2. Matti Mattsson (Finnország) 2:09.40, 3. Luca Pizzini (Olaszország) 2:09.97; 4x100 m gyorsváltó, Európa-bajnok: Olaszország (Alessandro Miressi, Thomas Ceccon, Lorenzo Zazzeri, Manuel Frigo) 3:10.50 perc, 2. MAGYARORSZÁG (Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Mészáros Dániel, Milák Kristóf) 3:12.43, 3. Nagy-Britannia (Jacob Whittle, Matthew Richards, Thomas Dean, Edward Mildred) 3:12.70; nők: 50 m hát, Európa-bajnok: Analia Pigree (Franciaország) 27.27 másodperc, 2. Silvia Scalia (Olaszország) 27.53, 3. Maaike De Waard (Hollandia) 27.54; 200 m gyors, Európa-bajnok: Marrit Steenbergen (Hollandia) 1:56.36 perc, 2. Freya Anderson (Nagy-Britannia) 1:56.52, 3. Isabel Gose (Németország) 1:57.09, ...8. PÁDÁR NIKOLETT 1:58.87.