Nagy-Britannia - Rishi Sunak lesz a brit miniszterelnök

Nagy-Britannia - Rishi Sunak lesz a brit miniszterelnök
Rishi Sunak volt pénzügyminisztert választotta a kormányzó brit Konzervatív Párt alsóházi frakciója a párt új vezetőjévé - jelentette be hétfő délután Sir Graham Brady, a vezetőválasztási folyamatot irányító tory frakciótestület, az 1922 Bizottság elnöke.

A választási eredmény azt jelenti, hogy Sunak lesz az Egyesült Királyság következő miniszterelnöke. Brady hivatalos bejelentése előtt néhány pillanattal Sunak egyetlen riválisa, Penny Mordaunt volt védelmi miniszter közölte, hogy visszalép.

Liz Truss jelenlegi miniszterelnök csütörtökön jelentette be, hogy távozik a Konzervatív Párt éléről, miután az adócsökkentési programja miatt támadt hatalmas piaci felfordulás nyomán az alsóházi tory frakció jelentős része ellene fordult.

Sunak Nagy-Britannia első indiai származású miniszterelnöke. A 42 éves egykori befektetési alapkezelő keménykezű, pragmatikus politikusként szerzett hírnevet, amikor pénzügyminiszterként az államkincstár kancellárja volt. Sunak mellett az egyik legnagyobb érv, hogy pénzügyminiszterként szerzett hírneve képes lehet stabilizálni a piacokat, amelyeket Liz Truss 45 napos miniszterelnöksége teljesen a feje tetejére állított. Jelöltségének hivatalos bejelentésekor Sunak ígéretet tett arra, hogy „rendbe hozza a gazdaságot, egyesíti a Konzervatív Pártot, és eredményeket hoz az Egyesült Királyság számára”.

Sunaknak vannak ugyanakkor kritikusai is, egyesek szerint a volt pénzügyminiszter túl gazdag ahhoz, hogy „megszólíthassa a munkásosztályt”. Sunak felesége, Akshata Murty egy indiai milliárdos üzletember lánya. Sunak a becslések szerint az alsóház leggazdagabb tagja.

Erre a kritikára válaszul Sunak úgy érvelt, hogy vagyonának növekedése a Konzervatív Párt meritokratikus értékeit testesíti meg. Nagyszülei eredetileg Indiából származnak, és az 1960-as években vándoroltak ki. Édesanyja gyógyszertárat vezetett Dél-Angliában, édesapja pedig orvos volt.

Ő maga már egy elit brit magániskolába járt, majd a Stanford egyetemen diplomázott, itt ismerte meg későbbi feleségét is. Dolgozott a Goldman Sachsnak, majd a politikába került, és gyorsan tört fel a Konzervatív Párton belül, ahol segítette egyre népszerűbbé válását a Brexit támogatása is.

2020-ban lett pénzügyminiszter Boris Johnson kormányában, később viszont lemondott, mondván: a gazdaságról „eltérő nézeteik” vannak. A távozás további lemondások lavináját indította el, ami végül Johnsont kiszorította a hatalomból. Éppen emiatt viszont sok tory árulónak tartja, hiszen végül is ő buktatta meg Johnsont.