Multisport Eb – Atlétika: Kozák Luca ezüstérmes 100 gáton

Kozák Luca 12.69 másodperces országos csúcsbeállítással ezüstérmet nyert 100 méter gáton vasárnap este a müncheni multisport Eb keretében zajló atlétikai Európa-bajnokság zárónapján.

Borítókép: Kozák Luca (jobbra) és a lengyel Pia Skrzyszowskak a női 100 méteres gátfutás elődöntőjében (fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A debreceni sprinter csak vasárnap kezdte meg szereplését, mivel kiemeltként a szombati előfutamban nem kellett rajthoz állnia – tájékoztat az MTI. A vasárnapi program nyitányán aztán az elődöntőben nagyszerű futással 12.69-re javította saját országos rekordját, és a második helyen, magabiztosan került a döntőbe.

Kozák elődöntős formája biztató volt a fináléra, melyben ugyanakkor az elődöntőben őt legyőző lengyel Pia Skrzyszowska mellett a holland Nadine Visser és az európai ranglistavezető brit Cindy Sember is esélyesebb volt nála.

A döntőben Kozák ismét jól rajtolt, és végig kiváló ritmusban futott, a legnagyobb riválisok közül pedig csak Skrzyszowskát nem tudta maga mögött tartani, aki 12.53 másodperces eredménnyel nyert, Kozák pedig ismét 12.69-cel ért célba a második helyen. A harmadik a 200 méteren arany-, 100-on ezüstérmes Mujinga Kambundji testvére, a svájci Ditaji Kambundji lett, s nagy meglepetésre Visser és Sember is lemaradt a dobogóról.

A 26 éves Kozák karrierje eddigi legnagyobb sikerét aratta, magyar atléta először futott döntőt 100 méter gáton világversenyen.

„Az első futást jobbnak éreztem, a döntőben szoros volt a vége, a második-harmadik-negyedik-ötödik helyen sokan voltunk. Az elődöntőben és a döntőben is jól jött, hogy Pia (Skrzyszowska) mellett futok, mert ő nagyon jó gátas, nagyon jó ritmust fut és az volt a célom, hogy ne maradjak le tőle” – nyilatkozott a vegyes zónában Kozák Luca. – „A táv második fele nekem mindig jobban sikerül, ott mindig tudok még rátenni. A döntőben kicsit elvitt a verseny, de nem baj, mert kétszer ugyanazt az időt megfutni szerintem nagyon jó teljesítmény. Úgy érzem, hogy már ma bennem volt a 12.65, és még nincs vége a szezonnak, még van pár verseny, bízom benne, hogy tudok még javulni néhány századot. El nem tudom mondani, hogy mennyit jelent ez az ezüstérem a jövőre nézve!” – számol be az MTI.

Kozák második helye révén három éremmel zárta a magyar atlétacsapat az Eb-t, mint ismeretes, Halász Bence ugyancsak ezüstöt nyert kalapácsvetésben, míg Madarász Viktória bronzot szerzett 35 kilométeres gyaloglásban.

Román részről a zárónapon Alexandru Novac volt érdekelt a gerelyhajítás döntőjében; a 25 éves sportoló a hetedik eredménnyel, 77,68 méterrel jutott be a döntőbe, ám ott legjobb dobása ennél szerényebb volt, 75,78 méterrel csak a kilenceik lett. Románia így egyetlen éremmel, a kalapácsvető Bianca Ghelber aranyával zárta a kontinensviadalt.

A zárónapon egyébként hét döntőt rendeztek, ebből kettőt, a férfi gerelyhajítást és a női 4x100 méteres váltót a hazai atléták nyerték meg.

A gerelyhajítóknál Julian Weber szoros küzdelemben, mindössze 38 centivel előzte meg a cseh Jakub Vadleijchet, a női sprintváltó ugyanakkor simán győzött, igaz, a staféta helyzetét nagyban megkönnyítette, hogy a brit és a francia csapat az első váltást elrontotta és kiesett. A sikerrel Gina Lückenkemper az egyéni verseny után a váltóval is a dobogó tetejére állhatott.

A férfi váltóknál az olimpiai bajnok olasz négyes elődöntős búcsúja után a döntőben nem volt dráma, és a papírforma érvényesült: a brit kvartett könnyedén nyert, ráadásul 37.67 másodperces bajnoki csúccsal. A briteknél Zharnel Hughes duplázott. Ő a 200-at nyerte meg egyéniben, ugyanakkor ő három éremmel zárt, mivel 100-on ezüstérmet nyert.

Pia Skrzyszowska vasárnap alig félórán belül nyert két medált, miután a 100 gáton aratott diadalát követően a lengyel vágtaváltóval ezüstöt szerzett.

Eredmények: férfi 800 m, Európa-bajnok: Mariano Garcia (Spanyolország) 1:44.86 perc, 2. Jake Wightman (Nagy-Britannia) 1:44.91, 3. Mark English (Írország) 1:45.19; férfi 10 000 m, Európa-bajnok: Yemaneberhan Crippa (Olaszország) 27:46.13 perc, 2. Zerei Kbrom Mezngi (Norvégia) 27:46.94, 3. Yann Schrub (Franciaország) 27:47.13; férfi 4x100 m, Európa-bajnok: Nagy-Britannia (Jeremiah Azu, Zharnel Hughes, Jona Efoloko, Nethaneel Mitchell-Blake) 37.67 másodperc, 2. Franciaország 37.94, 3. Lengyelország 38.15; férfi gerelyhajítás, Európa-bajnok: Julian Weber (Németország) 87,66 méter, 2. Jakub Vadlejch (Csehország) 87,28, 3. Lassi Etelätalo (Finnország) 86,44, ...9. Alexandru Novac 75,78; női 100 m gát, Európa-bajnok: Pia Skrzyszowska (Lengyelország) 12.53 másodperc, 2. KOZÁK LUCA 12.69, 3. Ditaji Kambundji (Svájc) 12.74; női 4x100 m, Európa-bajnok: Németország (Alexandra Burghardt, Lisa Mayer, Gina Lückenkemper, Rebekka Haase) 42.34 mp, 2. Lengyelország 42.61, 3. Olaszország 42.84; női magasugrás, Európa-bajnok: Jaroszlava Mahucsih (Ukrajna) 1,95 méter, 2. Marija Vukovic (Montenegró) 1,95, 3. Angelina Topic (Szerbia) 1,93.