Megvan az újabb kosártrófea: győzött az U-BT a kupában

Ötből ötödször is sikerült a kolozsvári csapatnak

Az idénynyitó Román Szuperkupa után a Román Kupát is vitrinbe teheti a Kolozsvári U-BT férfi kosárlabdacsapata, miután a szerda esti döntőben, Konstancán legyőzte a Nagyváradi ESK-t. A két csapat a finálébeli szerepléseket illetően mondhatni továbbra is százszázalékos, csak más „előjellel”: az U-BT ötödik kupadöntőjében ötödször győzött, a Körös-parti együttes a hetedik fináléjában hetedszer maradt alul – ez egyébként a negyedik kupadöntő volt a két csapat között. Az U-BT összességében a kolozsvári férfi kosárlabdasport 6. kupáját hódította el a 7. fináléban, miután a ’90-es évek közepén még nyert egy kupát a Kolozsvári Universitatea Sportklub is, továbbá az U-BT névelődje, az U-Mobitelco egy alkalommal – a 2012–2013-as szezonban – alulmaradt a Medgyesi Gázmetánnal szemben. A legjobb játékosnak (Meindl Léonardo Simoes) és a legjobb ifinek (Szentkuti Ákos) járó különdíj is a kolozsváriaknak jutott.

A Kolozsvári U-BT és a Nagyváradi ESK MSC közötti kupadöntőt azért is övezte nagy érdeklődés, mert a bajnokságban a 2022–2023-as idényben még nem mérték össze erejüket, hiszen különböző konferenciákban szerepeltek, amelyeket viszont kategorikusan és egyforma mérleggel – 15 győzelem és 1 vereség – nyertek, ilyenformán pedig nem túlzás azt mondani, hogy a szerda esti kupadöntő a bajnoki finálé „előrevetítése” volt.

Az első negyed a várakozásoknak megfelelően kiegyenlített küzdelmet hozott, amelyben a nagyváradiak voltak enyhe lépéselőnyben: két-három, olykor négy ponttal is vezettek, az U-BT védelme azonban a játékrész utolsó két percére összekapta magát, hermetikusan zárt, közben elöl jöttek a kosarak, így 7:0-s sorozatnak köszönhetően megnyerte a negyedet.

Ötpontos különbséget a 13. percben mutatott először az eredményjelző, akkor a 17 éves Szentkuti Ákos triplájával 24:19-re „lépett meg” a kolozsvári csapat. A nagyváradiak azonban nem szakadtak le, a negyed második felében néhány pillanatra a vezetést is visszavették, a játékrész vége azonban ismét egyértelműen a kolozsvári csapaté volt, amely ezúttal két és fél perc alatt összehozott 10:0-s sorozattal bizonyította klasszisát.

Térfélcsere után az U-BT kényelmesen vezetett, 16 pont is volt az előnye (61:45), de a győzelmet még nem könyvelhette el. A rivális ugyanis megmutatta, hogy nem hiába végzett a bajnokság B-jelű konferenciájának élén, és jutott kis híján a legjobb 16 közé az Európa Kupában: az utolsó tíz percet 5:0-s rohammal kezdte, időkérésre késztetve Mihai Silvăşant, a kolozsváriak trénerét. Azonban ez sem törte meg a váradiak lendületét, akik szűk három perc alatt a negyed elején jegyzett 12 pontos hátrányból felzárkóztak 63:60-ra...

A dolgokat ekkor a kolozsváriak egyik legjobbja, a tapasztalt kubai Karel Guzman Abreu vette kézbe: triplája a legjobbkor érkezett, lélegzethez juttatva együttesét. Aztán több mint egy percig egyik csapat sem tudott pontot szerezni az ádáz csatában, mígnem a másik kolozsvári alapjátékos, az amerikai–román Patrick Neal Richard II. is beszórt egy távoli kosarat (69:60). Ekkor a rivális folyamodott időkéréshez, de elképzelésük nem jött be, ugyanis előbb Guzman szerzett újabb két pontot akcióból, majd Szentkuti triplakísérlete is ült, így kevesebb, mint négy perccel a játék vége előtt az U-BT ismét 14 ponttal vezetett (74:60). Az idő nyomása alatt a nagyváradi együttes innen már nem tudott felállni; az utolsó két percben egyébként mindkét csapat sok hibával játszott, így a váradiak sikeres büntetődobásán kívül mindössze egyetlen kosarat jegyeztünk: 32 másodperccel a végső sípszó előtt Patrick Richard tette fel a pontot az i-re: 78:65.

A 30. alkalommal megrendezett Román Kupa legjobb játékosának (MVP) járó díjat a brazil Meindl Léonardo Simoes vehette át; a kolozsváriak leghatékonyabb játékosa 14 ponttal, 6 lepattanóval és ugyanannyi gólpasszal járult hozzá csapata sikeréhez, míg a legeredményesebb a csapatkapitány Patrick Richard volt 15 ponttal; a díjátadón utóbbi vette át a kupát Novák Károly Eduárd sportminisztertől. A szakszövetséget vezető Carmen Tocală pedig a már említett Szentkuti Ákosnak gratulált, mint a finálé legtehetségesebb fiatalja díj megszerzőjének – a kolozsvári csapatból egyébként ő töltötte a legtöbb időt, 28 percet a pályán, amely idő alatt 8 ponttal, két lepattanóval és 2 gólpasszal hálálta meg a bizalmat.

Különdíjat kapott Szentkuti Ákos – WWW.FRBASCHET.RO

„Nagyszerű élmény volt megnyerni az első trófeámat a felnőtt csapattal, és az, hogy hozzájárulhattam a sikerhez. Nem számítottam arra, hogy megkapom a legjobb U23-as játékosnak járó díjat. Nehéz leírni szavakkal, hogy mit érzek. Olyan keményen fogunk küzdeni, ahogy csak tudunk, és biztos vagyok benne, hogy meg fogjuk tudni nyerni a bajnokságot is. Örvendtem a lehetőségnek, és úgy érzem, ezután sokkal magabiztosabban fogok játszani” – nyilatkozta a klub honlapjának Ákos a mérkőzés után.

Érdemes még a mérkőzés krónikájához hozzátenni, hogy a kupadöntő után a válogatott edzőtáborába utazó Kuti Nándor Levente egyedüli játékosként az U-BT mind az öt kupasikeréből kivette részét; ezúttal szűk hat percet játszott és 2 pontot szerzett. Az U-BT egyébként 2016, 2017, 2018 és 2020 után diadalmaskodott ismét, és minden kiírást tekintve ez volt a 13. sikere (4 bajnoki cím és 4 Szuperkupa mellett).

A másik oldalon a Cristian Achim edzette váradiaktól az amerikai Mark Ogden jr. és az amerikai–román Kristopher Ricard emelkedett ki 15, illetve 13 ponttal.

Eredmény: • Kolozsvári U-BT–Nagyváradi ESK 78:65 (17:15, 25:18, 19:16, 17:16).

Az U-BT játékosaira néhány nap vakáció vár, ugyanis mind a bajnokság, mind az EuroCup szünetel a válogatottak mérkőzései miatt. A csapat legközelebb, március 1-jén a Temesvári OHMA otthonába látogat (a Bega-partiakat a legjobb négy közé jutásért 76:56-ra győzte le az U-BT a Román Kupa nyitómérkőzésén), majd 4-én a Voluntari-i SK-t látja vendégül, március 8-án pedig a török Bursaspor látogat Kolozsvárra az EuroCup csoportkörének 15. fordulójában.

Borítókép: Bajnoki csoportkép a diadal utáni konfetti esőt követően – WWW.FRBASCHET.RO