M4sport–Az Év sportolója gála: Liu Shaolin Sándor és Kozák Danuta az elmúlt év legjobbjai

M4sport–Az Év sportolója gála: Liu Shaolin Sándor és Kozák Danuta az elmúlt év legjobbjai
A férfiaknál a rövidpályás gyorskorcsolyázó Liu Shaolin Sándort, a nőknél a kajakos Kozák Danutát választotta a 2018-as év sportolójának a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ).

A 61. alkalommal rendezett szavazás győzteseit az M4sport–Az Év sportolója gálán, a budapesti Nemzeti Színházban hirdették ki, itt vehették át díjaikat a kategóriák legjobbjai. A sorrend 439 szavazat alapján alakult ki, ez pedig rekord, a tavalyi csúcs alkalmával 436-an vettek részt a voksoláson.

A férfi győztes címét a Pjongcsangban történelmi olimpiai aranyérmet nyerő rövidpályás gyorskorcsolyaváltó alapembere, Liu Shaolin Sándor érdemelte ki, aki a montreali világbajnokságon összetettben ezüstérmet szerzett.

„Hatalmas megtiszteltetés, hogy első téli sportolóként lehetek az év legjobbja. Bácsi Péter hazai közönség előtt nyert világbajnokságot, megemelem előtte a kalapom – utalt a legjobb három közé került birkózóra. – Nagyon köszönöm, az edzőimnek, a csapatomnak a támogatást. Egy sportoló a kemény munkával tudja kihozni magából a legjobbat, nekem sikerült minden reggel úgy felkelnem, hogy az edzéseken a legkeményebben tudjak edzeni, és ezáltal elérjem a sikereimet” – értékelt a színpadon.

A férfi győztesnek járó díjat Tarlós István budapesti főpolgármesterrel együtt Carl Lewis kilencszeres olimpiai, nyolcszoros világbajnok amerikai atléta adta át.

„Különleges érzés, hogy itt lehetek, először az 1984-es olimpia után jöttem Budapestre, most vagyok itt harmadik alkalommal. Fantasztikus ez az esemény, mindig is azt vallottam, hogy ha a sportot és a szórakoztatást összehozzuk, abból lehet igazi brandet építeni” – mondta, majd úgy folytatta, természetesen tervezi, hogy visszatér a 2023-as világbajnokságra is. – „Már öt éve edzősködöm, várhatóan indul néhány versenyzőm Budapesten”.

Női győztes a kajakos Kozák Danuta lett, aki szülés után visszatérve két aranyat és egy ezüstöt szerzett a belgrádi kontinensviadalon, majd triplázott a portugáliai világbajnokságon.

„Sportolóként nap mint nap azért edzek, hogy a versenyen a legjobbamat nyújtsam. A díjakkal máshogy van, általában nem nyerek, most azonban ennek nagyon örülök, mert nem mindenki mondhatja el magáról, hogy megelőzte Hosszú Katinkát” – fogalmazott.

Liu Shaolin Sándor és Kozák Danuta is először nyert.

Az edzők kategóriájában az olimpiai bajnok rövidpályás gyorskorcsolyaváltót felkészítő Bánhidi Ákos és Csang Csing Lina kapta a legtöbb szavazatot. Előbbi egy kanadai magyar kollégáját idézte, aki azt mondta neki: nem jó, hanem szerencsés edző akar lenni.

„Én pedig az vagyok, mert olyan szenzációs versenyzőkkel dolgozhatok együtt, mint a férfi váltó tagjai. Szerencsés, mert olyan kollégáim vannak, mint az itt mellettem álló kolleganőm, de a csapatunk minden tagjának hálás vagyok a magas szintű munkáért.”    

Az év legjobbja a hagyományos csapatsportokban a női kézilabda Bajnokok Ligája-győztes Győri Audi ETO KC lett, az egyéni sportágak csapatversenyei kategóriában pedig a férfi rövidpályás gyorskorcsolyaváltó végzett az élen a szavazáson.   

„Négyen vagyunk a színpadon, de egy hatalmas csapat kellett ehhez a sikerhez. Nekem pedig sokat kellett várnom, hogy felnőjenek mellém a többiek” – mondta Knoch Viktor.

Az év férfi labdarúgójának Gulácsi Pétert, a német RB Lipcse és a magyar válogatott kapusát választották, az év női futballistája Jakabfi Zsanett, a Wolfsburg játékosa lett. Az év találatára a szurkolók szavazhattak, a legtöbben a ferencvárosi Sigér Dávid MTK-nak lőtt gólját látták a legszebbnek. A Magyar Labdarúgó Szövetség életműdíját az olimpiai és Eb-bronzérmes Rákosi Gyula kapta.

A Magyar Olimpiai Bizottság és az MSÚSZ életműdíját az 1979-ben világbajnoki aranyérmes férfi asztalitenisz-csapat tagjainak, Jónyer Istvánnak, Klampár Tibornak és Gergely Gábornak ítélték.

Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke az elismerés átadását úgy vezette fel, hogy méltánytalan, ha egy sportolónak a pályafutása zenitjén a sportága még nem olimpiai sportág, de most ezzel a díjjal is szeretnék elismerni a nagyszerű sportpályafutásokat.

„Bennünk volt még két-három világbajnoki cím, és nagyon sajnáljuk, hogy nem nyerhettünk olimpiai aranyat” – mondta Jónyer István.

A fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzők közül a kerekesszékes vívókat felkészítő Beliczay Sándor kapta az elismerést, az év fogyatékos csapata a női kerekesszékes vívóválogatott lett, a férfiaknál Gelencsér Róbert szervátültetett atléta, a nőknél Gyurkó Alexandra szervátültetett úszó volt a tavalyi év legjobbja.   

A győztesek csavart elemeket tartalmazó, aranyozott részekkel díszített porcelánserleget kaptak.       

A díjátadó ceremóniákat elválasztó öt produkcióban csaknem háromszázan léptek színpadra.

A kategóriák győztesei (kiemelve) és a dobogósok:

Férfiak: Liu Shaolin Sándor (rövidpályás gyorskorcsolya), Bácsi Péter (birkózás), Fucsovics Márton (tenisz).

Nők: Kozák Danuta (kajak), Babos Tímea (tenisz), Hosszú Katinka (úszás).Csapat (hagyományos csapatsportokban): Győri Audi ETO KC (kézilabda), Ferencvárosi Torna Club-Telekom Waterpolo (vízilabda), junior női kézilabda-válogatott.Csapat (egyéni sportágak csapatversenye): férfi rövidpályás gyorskorcsolyaváltó, férfi kardválogatott, női kajaknégyes.Edzők: Bánhidi Ákos és Csang Csing Lina (a férfi és a női rövidpályás gyorskorcsolyaváltó edzői), Golovin Vlagyimir (a junior női kézilabda-válogatott edzője), Sike András (a kötöttfogású birkózók szövetségi kapitánya).Férfi labdarúgó: Gulácsi Péter (RB Lipcse), Juhász Roland (Székesfehérvári MOL Vidi FC), Szalai Ádám (TSV 1899 Hoffenheim).Női labdarúgó: Jakabfi Zsanett (VfL Wolfsburg), Csiszár Henrietta (Bayer Leverkusen), Vágó Fanny (St. Pölten).Gól: Sigér Dávid (FTC) az MTK ellen, Bódi Ádám (Debreceni VSC) a Paks ellen, Loic Nego (Vidi) a Chelsea ellen.Fogyatékkal élő férfi sportoló: Gelencsér Róbert (szervátültetett atléta), Mihálovits Tamás (atlétika), Osváth Richárd (kerekesszékes vívás).Fogyatékkal élő női sportoló: Gyurkó Alexandra (szervátültetett úszó), Ekler Luca (atlétika), Pap Bianka (úszás).Fogyatékkal élő csapat: női kerekesszékes vívóválogatott, asztalitenisz vegyespáros, férfi asztalitenisz páros.

Fogyatékkal élő sportoló edzője: Beliczay Sándor (Hajmási Éva és Osváth Richárd edzője), Pécsi Annamária (Gyurkó Alexandra edzője), Szabó Álmos (Illés Fanni és Pap Bianka edzője).MLSZ-életműdíj: Rákosi Gyula.MSÚSZ-MOB-életműdíj: Gergely Gábor, Jónyer István, Klampár Tibor (asztalitenisz).