Kosárlabda Román Kupa: Kolozsvári siker és meglepetések a negyeddöntőben

Célegyenesbe jutott az év első trófeájáért vívott harc: a hazai férfi kosárlabda-idényben szombaton elkezdődtek a Román Kupa nyolcas döntőjének a mérkőzései. A nyitómérkőzésen éppen a Kolozsvári U-BT volt érdekelt, amely különösebb erőfeszítések nélkül lépett tovább, kiesett viszont a címvédő Voluntari-i SK, továbbá a bajnoki idény meglepetéscsapata is, amelyet a turné házigazdája kétszeri hosszabbítás után gyűrt le.

A konstancai Final 8 nyitányán a Temesvári OHMA jól kezdett, két perc alatt már öt ponttal vezetett a Kolozsvári U-BT ellenében (2:7), de újabb két perc múlva már Mihai Silvăşan tanítványainál volt az előny (8:7). A negyed második felében az U-BT lépett meg hat pontra (17:11), de az összességében kiegyenlített küzdelmet hozó játékrészt végül csak két ponttal írta a maga javára (17:15).

A folytatásban az U-BT rálépett a gázpedálra: kiváló védekezés mellett egymás után szórta a kosarakat, így öt perc alatt összehozott 19:1-es sorozatot (36:16) és úgy tűnt, ezzel el is döntötte a találkozó sorsát.

A kolozsvári csapat is úgy gondolhatta, hogy ezzel már vége a mérkőzésnek, mert kiengedett. A temesvári gárda azonban nem adta fel a küzdelmet (edzőjük egyébként az a szerb–bosnyák–román Dragan Petricevics, akit a sportág kolozsvári szurkolói is jól ismernek, hiszen a ’90-es évek közepén bajnoki címet nyert az U-BT elődjével, majd 2015–2018 között az Universitatea Sportklub női csapatát irányította), így a harmadik negyedben egyenlíteni tudott (49:49). A kolozsváriak azonban ettől nem ijedtek meg, és az utolsó tíz percben ismét valós tudásukat mutatva végül könnyen, húsz ponttal nyerték a találkozót – a negyedik negyedben mindössze négy pontot engedélyeztek a riválisnak...

„Adott pillanatban megnehezítettük a saját dolgunkat, de a teljes keretet használni akartam, ami egy kicsit visszahúzott minket” – értékelt Mihai Silvăşan (a kupamérkőzéseken egyébként a bajnoksághoz képest szigorúbb szabályok vonatkoznak az ifi, illetve hazai játékosok szerepeltetésére – a szerző megj.). „Örvendek a győzelemnek és annak is, ahogyan ma védekeztünk” – tette hozzá, elégedetlenségét fejezve ki ugyanakkor a játékkörülmények miatt, ugyanis, mint fogalmazott, a tengerparti sportcsarnokban „nagyon hideg van”.

Az első negyeddöntő MVP-je a kubai Karel Guzman Abreu volt 12 ponttal, 8 lepattanóval és 3 gólpasszal.

A folytatásban a tavalyi kupadöntő „újrajátszásaként” a Voluntari-i SK és a Krajovai U MSC mérte össze az erejét; a fordulatos mérkőzés végén meglepetésre a címvédő Ilfov megyei gárda búcsúzott – bár ha utóbbi együttes idei bajnoki eredményeit nézzük, akkor ez nem is olyan nagy meglepetés, mint ami a harmadik negyeddöntőben történt. Abban ugyanis a lelkes közönség által biztatott hazai csapat – a találkozókra egyébként ingyenes a belépő – kétszeri hosszabbítás után legyőzte az idény meglepetéscsapatát, a Bukaresti Rapid együttesét.

A nap utolsó mérkőzésén a bajnokság B-konferenciájának nyertese, a Nagyváradi MSC ESK favorithoz méltó sikert aratott a Piteşti-i Argeş fölött, bár a forgatókönyv a nyitómérkőzéshez hasonló volt: az elején és a végén az erdélyiek uralták a találkozót, közben viszont hagyták érvényesülni a riválist.

Eredmények: • Kolozsvári U-BT–Temesvári OHMA 76:56 (17:15, 25:18, 16:19, 18:4) • Voluntari-i SK–Krajovai U MSC 70:72 (19:15, 22:20, 11:16, 18:21) • Konstancai Athletic–Bukaresti Rapid 94:84 (16:18, 18:14, 17:13, 17:23, 7:7, 19:9) • Nagyváradi ESK–Piteşti-i Argeş 89:78 (29:17, 23:23, 15:23, 22:15).

A hétfői elődöntőkben tehát 17.15 órától: U-BT–Krajova, 20 órától: Konstancai Athletic–Nagyváradi ESK; a döntőt szerdán 19 órától rendezik – a találkozókat a DigiSport és a Prima Sport élőben közvetíti (kisdöntőt nem játszanak).