Ifjúsági olimpia: kolozsvári és magyar aranyérmesek

A III. nyári ifjúsági olimpián Buenos Airesben hétfőn megszületett Románia első aranyérme (emellett egy ezüst és egy bronz is), a Kolozsvári Universitatea Sportklub cselgáncsozója, Adrian Şulcă nevéhez fűződik az elsőség. Az első nap két aranya után a magyar küldöttség további hármat gyűjtött, Milák Kristóf pedig már a második végső sikerénél tart.

A cselgáncsozó Özbas Szofi aranyérmet nyert, a 17. születésnapját jövő pénteken ünneplő magyar versenyző a 63 kilogrammos kategória fináléjában ipponnal győzött a tunéziai Marien Hlifi ellen.

Az úszó Berecz Blanka 200 méter pillangón, Milák Kristóf pedig 200 méter gyorson lett első. A 16 éves Berecz nyáron a Helsinkiben rendezett junior Európa-bajnokságon is megnyerte ezt a számot, most 2:10,37 perces idővel, a második helyezett előtt több mint egy másodperces előnnyel csapott célba.

A 18 éves Milák azt követően, hogy vasárnap 400 méter gyorson volt a legjobb, 200-on sem talált legyőzőre, 1:47,73 perces idővel diadalmaskodott.

A magyar küldöttség így már öt aranyéremnél jár, vasárnap Milák mellett a kardozó Rabb Krisztián állhatott fel a dobogó legfelső fokára. Az összesített éremtáblázaton a magyarok az előkelő második helyet foglalják el.

A cselgáncsozók 81 kilogrammos kategóriájának döntőjében Adrian Şulcă ipponnal győzte le a cseh Martin Bezdeket. A küzdelemsorozatban a kolozsvári dzsúdós előbb az új-zélandi Rihari Ikit, majd az osztrák Rhys Allant, az elődöntőben pedig a szlovákiai Alex Bartónál is jobbnak bizonyult.

Şulcă a kolozsvári sporttörténelem első bajnoka egyesületének honlapja szerint, s ez Románia első ifjúsági olimpiai bajnoki címe is egyúttal.

Daniel Martin a 100 m-es hátúszásban lett második, 53,59 mp-es eredménnyel megelőzve az olasz Thomas Ceccont (53,65 mp), de lemaradva a győztes orosz klasszis (háromszoros felnőtt Európa-bajnok) Kliment Kolesznyikovtól (53,26 mp). A bákói úszó ötödik eredménnyel kvalifikálta magát a döntőbe.

Női súlyemelésben pedig Mihaela Cambei kapaszkodhatott fel a dobogó harmadik fokára az 52 kg-os súlycsoport küzdelmei után (158 kg-os összesítéssel). Cambei 70 kg-ot ért el szakításban, a 72 kg-mal nem tudott megbirkózni, lökésben pedig 88 kg-ig jutott (a 90 kg kifogott rajta). A számot a mexikói Yesica Yadira Hernandez Vieyra nyerte (171 kg) a kolumbiai Yineth Milena Santoya Ortiz (162 kg) előtt.

A magyar küldöttség 79 fős, 20 sportágban szerepel, a román pedig 34 sportolóból áll és 14 sportágban versenyez. Az előző két ifjúsági olimpiát Ázsiában rendezték 2010-ben Szingapúr, 2014-ben a kínai Nanjing adott otthont a rendezvénynek.

Borítókép: Adrian Şulcă és az ötkarikás verseny érme – FOTÓ: WWW.U-CLUJ.RO