Győzelem Dzsudzsák búcsúmeccsén

Románia elgázolta a „testvéreket”

A magyar labdarúgó-válogatott 2–1-re legyőzte a vendég görög csapatot a vasárnapi barátságos mérkőzésen.

A találkozón Sallai Roland szerzett vezetést a 15. percben, a görögök Anasztasziosz Bakaszetasz 11-esével egyenlítettek a 81. percben. A hosszabbításban Kalmár Zsolt első labdaérintéséből, szabadrúgásból döntötte el a meccset. A magyarok Dárdai Palkó és Szappanos Péter személyében újoncot is avattak.

Az 53. percben lecserélt Dzsudzsák Balázs 109. alkalommal viselte a címeres mezt, ezzel – Király Gábort megelőzve – egyedüli csúcstartóvá vált a válogatottságot illetően.

A budapesti Puskás Arénában 55 ezer néző előtt lejátszott találkozót az olasz Daniele Chiffi vezette.

A magyar szurkolók „2014 Bukarest, 2016 Lyon, köszönjük az életre szóló gólörömöket!” felirattal fogadták a csapatokat, egyúttal az immár egyedüli válogatottsági csúcstartóként búcsúzó Dzsudzsák Balázst éltették.

A meccs elején alapvetően mezőnyjátékkal teltek a percek, de Dzsudzsák már az ötödik percben lövéssel próbálkozott, ám kísérletét blokkolta egy vendégvédő. A görögöknél volt többet a labda, az első helyzet és gól mégis a magyaroké volt egy tetszetős akció végén: a 15. percben Sallai Roland ugratta ki a 16-os bal oldalán Callum Stylest, az angol FC Millwall középpályása pedig tökéletesen játszott vissza a német SC Freiburg támadójához, aki 10 méterről kilőtte a bal alsó sarkot (1–0).

A magyar vezetés nem sokban változtatott a játék menetén, kiegyenlített küzdelem zajlott a pályán. A kapusok közül azonban csak a görög volt foglalkoztatva, de biztosan védte Dzsudzsák távoli, jobb alsó sarokba tartó lövését. A szünet előtti percekben szintén a debreceni futballista egy-egy beadása és szöglete okozott zavart, de Alekszandrosz Paszhalakisz akkor is hárított.

Az első veszélyes görög lövésre a 49. percig kellett várni, Jorgosz Maszurasz azonban célt tévesztett. A búcsúzó magyar csapatkapitányt az 53. percben cserélte le Marco Rossi szövetségi kapitány, Dzsudzsák nevét pedig hosszasan skandálták a hazai drukkerek. A játék továbbra is a két 16-os között folyt, így sem helyzetek, sem veszélyes akciók nem voltak. A második félidő első izgalmas jelenetére a 74. percig kellett várni, amikor a Dzsudzsákot váltó Ádám Martin 17 méteres, bal alsó sarokba tartó lövését Paszhalakisz vetődve hárította. A görögök a hajrá kezdetén szinte teljesen váratlanul, 11-esből egyenlítettek, a 80. percben Styles a 16-os jobb oldalán felrúgta Anasztasziosz Bakaszetaszt, a megítélt büntetőt a sértett a kapu jobb oldalába lőtte (1–1).

A meccs végén úgy tűnt, egyik csapat sem tud újítani, a hosszabbításban eleinte az okozott izgalmat, hogy egy néző a pályára futott. A slusszpoén azonban nem maradt el, mert Kalmár Zsolt a becserélését követő első labdaérintéséből bevette a görögök kapuját 18 méteres szabadrúgásból, így a magyar válogatott győzelemmel zárta a 2022-es esztendőt.

A magyar válogatott: Dibusz Dénes (92. perc Szappanos Péter) – Botka Endre (71. perc Lang Ádám), Willi Orbán, Szalai Attila – Fiola Attila, Nagy Ádám, Callum Styles, Kerkez Milos (53. perc Nagy Zsolt) – Dzsudzsák Balázs (53. perc Ádám Martin), Szoboszlai Dominik (92. perc Kalmár Zsolt) – Sallai Roland (71. perc Dárdai Palkó); fel nem használt cserék: Tóth Balázs – Mocsi Attila, Baráth Péter, Csongvai Áron, Schön Szabolcs, Gazdag Dániel; szövetségi kapitány: Marco Rossi (Olaszország).

„Ezt kértem a fiúktól a meccs előtt, ez nem rólam, ez nem személyekről, hanem a magyar válogatottról, a szurkolókról és Magyarországról szólt” – mondta a találkozót követően Dzsudzsák Balázs a Puskás Arénában. „Köszönöm a szüleimnek, a csapatnak, minden egyes edzőmnek, minden embernek, aki hozzájárult és tett azért, hogy 109-szer a világ három legszebb színét magamra ölthessem, a világ legszebb stadionjában búcsúzhassak, és a világ legjobb szurkolói előtt mondhassam, köszönöm...” – fűzte hozzá a debreceni futballista.

Dzsudzsák az utódjának, a csapatkapitány Szoboszlai Dominiknak azt üzente: „Ez a csapat többről szól, mint egy személyről, óriási a felelősség, itt egy országot kell képviselni mindhalálig.”

Eredmény, barátságos mérkőzés: • Magyarország–Görögország 2–1 (gól: Sallai Roland – 15. és Kalmár Zsolt – 93. perc, illetve Anasztasziosz Bakaszetasz – 81. perc, 11 m).

Dzsudzsák válogatottsági rekorder lett

A búcsúmérkőzésén csapatkapitányként pályára lépő Dzsudzsák Balázs vasárnap a görögök elleni barátságos találkozón 109. alkalommal öltötte magára a címeres mezt, így immár – Király Gábort megelőzve – egyedüli rekorder a magyar labdarúgó-válogatottban. A szombathelyi születésű kapus 1998 és 2016 között védte a nemzeti együttes kapuját, míg a most elköszönő Dzsudzsák 2007 júniusában éppen a görögök ellen debütált a válogatottban. Mindketten szerepeltek a 2016-os Európa-bajnokságon, amelyen nyolcaddöntőig jutottak a magyarok. A 35 esztendős Dzsudzsák ezt megelőzően szinte napra pontosan három éve, 2019. november 19-én szerepelt a válogatottban.

A magyar labdarúgó-válogatottban legtöbbször szerepelt futballisták rangsora: 1. Dzsudzsák Balázs (2007–2022) 109 alkalommal, 2. Király Gábor (1998–2016) 108, 3. Bozsik József (1947–1962) 101, 4. Gera Zoltán (2002–2017) 97, 5. Juhász Roland (2004–2016) 95, 6. Fazekas László (1968–1983) 92, 7. Grosics Gyula (1947–1962) és Szalai Ádám (2009–2022) 86–86, 9. Puskás Ferenc (1945-1956) 85, 10. Garaba Imre (1980–1991) 82.

DZSUDZSÁK BALÁZS-PORTRÉSzületési hely és idő: Debrecen, 1986. december 23.Magasság/testsúly: 179 cm/72 kg.Klubjai: Debreceni VSC, PSV Eindhoven (holland), Anzsi Mahacskala (orosz), Dinamó Moszkva (orosz), Bursaspor (török), al-Vahda (egyesült arab emírségekbeli), al-Ittihad (egyesült arab emírségekbeli), el-Ajn (egyesült arab emírségekbeli), Debreceni VSC.Válogatottság/gól: 109/21.Első válogatott mérkőzése: 2007. 6. 2., Görögország ellen.Első gól a válogatottban: 2008. 5. 24., Görögország ellen.Utolsó gól a válogatottban: 2017. 8. 31., Lettország ellen.Utolsó válogatott mérkőzése: 2022. 11. 20., Görögország ellen.Legjobb eredményei: Európa-bajnoki nyolcaddöntős (2016), magyar bajnok (2005, 2006, 2007), Magyar Kupa-győztes (2008), holland bajnok (2008), Magyar aranylabdás (2010, 2014).Vasárnap este a kisjenői/kisinyovi Zimbru Stadionban Románia válogatottja kiütéses, 5–0 (2–0) arányú győzelmet aratott a Moldovai Köztársaság felett.

Ez volt a románok legnagyobb arányú sikere a moldávok ellen (sőt, idegenben még sosem nyertek a „Pruton túli testvérek” ellen), az összecsapás góljain Olimpiu Moruţan (9. perc), Denis Drăguş (40. perc), Alexandru Cicâldău (61. perc), Daniel Paraschiv (71. perc, 11 m) és Rus Adrián (88. perc) osztozott.

Miután már a találkozó elején Olimpiu Moruţan a felső sarokba bombázta George Puşcaş átadását a 9. percben, két percre rá utóbbi is kihagyott gólszerzési lehetőséget. A 15. percben a török Yasar Kemal Ugurlu három percre megállította a mérkőzést, megvárta, amíg a fáklyák okozta füst eloszlik.

Denis Drăguş a 21. percben eltalálta a felsőlécet, a 40. percben viszont már nem tévedett, 16 méteres lövése utat talált a kapuba (2–0), két perc múlva meg újabb lehetőséget hagyott ki, de nem sikerült átemelnie a labdát Dumitru Celeadnic kapuson.

Egy óra játék után Alexandru Cicâldău 22 méteres szabadrúgásból lőtt gólt a felső sarokba (3–0), majd a 71. percben a Kolozsvári CFR 1907-nél is megfordult újonc, Daniel Paraschiv első labdaérintésénél büntetőt harcolt ki (Igor Armaş faultolta), majd a másodiknál a Nagyszebeni AFC Hermannstadt csatára be is talált, mert a sértett értékesítette a 11-est.

A hajrában Románia sorozatban hagyta ki a lehetőségeket Marius Ştefănescu (86. perc), Radu Drăguşin (87. perc), és Rus Adrián (88. perc) révén. Utóbbi lövésénél szögletre mentettek, a sarokrúgásból viszont ugyancsak Rus beállította az 5–0-s végeredményt.

A hazai csapatban Armaş mellett Vadim Raţă és Vitalie Damaşcan is helyett kapott (ők a Voluntari-i FC játékosai), valamint az Aradi UTA-tól Virgiliu Postolachi. Serghei Cleşcenco együttesében a cserepadon kapott helyet a II. ligás Dési Egyesülés hálóőre, Dorian Răilean.

Moruţan, Paraschiv és Rus először voltak eredményesek a nemzeti csapatban, amelyben debütált Ştefan Târnovanu kapus, Alexandru Pantea, Antonio Sefer és Paraschiv. A Kolozsvári CFR 1907-től Crisitan Manea és Andrei Burcă kezdőként szerepelt (utóbbi csapatkapitányként is), és 69 perc játéklehetőséget kapott.

A román válogatott összeállítása: Ştefan Târnovanu – Cristian Manea (69. perc Alexandru Pantea), Rus Adrián, Andrei Burcă (69. perc Radu Drăguşin), Raul Opruţ – Darius Olaru, Tudor Băluţă, Alexandru Cicâldău (78. perc Nicolae Păun) – Olimpiu Moruţan (62. perc Antonio Sefer), George Puşcaş (70. perc Daniel Paraschiv), Denis Drăguş (62. perc Marius Ştefănescu); fel nem használt cserék: Horaţiu Moldovan, Mihai Popa – Bogdan Vătăjelu, Ionuţ Nedelcearu, Claudiu Petrila, Marius Marin, Andrei Cordea, Daniel Boloca; szövetségi kapitány: Edward Iordănescu.

Eredmény, barátságos mérkőzés: • Moldovai Köztársaság–Románia 0–5 (gól: Olimpiu Moruţan – 9., Denis Drăguş – 40., Alexandru Cicâldău – 61., Daniel Paraschiv – 71., 11 m és Rus Adrián – 88. perc).

Borítókép: FOTÓ: MTI/ILLYÉS TIBOR