Vb-2022, negyeddöntők ideje: brazil búcsú óriási meglepetésre

Negyeddöntő

A katari labdarúgó-világbajnokságon pénteken kezdetét vette a negyeddöntők sorozata, eljött a harmadik tizenegyespárbaj ideje, s ezen megszületett a bombameglepetés: Horvátország a végső győzelemre kikiáltott Brazíliát is búcsúztatta.

A brazil válogatott gól nélküli rendes játékidő, majd 1–1-es hosszabbítás után tizenegyesekkel 4–2-re kikapott Horvátországtól a katari labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjében, így némileg meglepetésre búcsúzott a tornától.

A mérkőzés első félideje leginkább tapogatózással és mezőnycsatával telt el – az ötödik percben Brazília mutatkozott meg egy távoli lövéssel, míg a 13. percben Ivan Perisics került helyzetbe, de hét méterről nem találta el a szélről érkező labdát, ami így elzúgott a kapu előtt, a 42. percben aztán már Neymar szabadrúgásánál kellett Dominik Livakovicsnak résen lennie.

A két együttes játékán már érződött a negyeddöntő tétje: a fiatal, gyors, brazilok lendületét sikerült megtörnie a tapasztalt, a hangsúlyt a kőkemény védekezésre fektető horvátoknak, így nem volt kifejezetten izgalmas az első félidő.

A második félidőt érezhetően nagyobb elánnal kezdte meg Brazília, amely tíz perc alatt két nagy helyzetet is kidolgozott, az első végén Josko Gvardiol szerzett majdnem öngólt, míg az 55. percben Neymar köszönhetett volna be, ziccerénél azonban bravúrral védett Livakovics.

A 66. percben ismét a horvát kapus volt a hős, Livakovics ekkor Lucas Paquetá helyzeténél hárított hatalmasat, nem sokkal később Neymar előtt adódott lehetőség, de kiszorult helyzetből már csak a kapusba tudott lőni. A nyolcvanadik percben Neymar gurította le a labdát Paquetának, aki tizenkét méterről a jobb alsót vette célba – már-már természetes módon viszont ezt is fogta a horvát hálóőr.

Noha a brazilok uralták a második félidőt, hiába a számos lehetőség, a rendes játékidőben nem született gól, így következhetett a kétszer tizenöt perces ráadás.

A hosszabbítás első játékrészének végén aztán megtört a brazil jég, Neymar kényszerítőzött Paquetával, majd eltolva a labdát Livakovics mellett, közvetlen közelről a jobb felsőbe bombázott. Ez volt Neymar 77. találata címeres mezben, amivel utolérte az örökranglista élén a legendás Pelét.

A záró negyedórában a brazilok átengedték a területet a horvátoknak, Zlatko Dalics alakulata a 116. percben le is kontrázta ellenfelét, a támadás végén Petkovics 12 méterről a jobb alsó sarokba lőtt – a támadónak szerencséje is volt, a labda ugyanis megpattant az egyik védőn. Horvátország az első, kaput is eltaláló kísérletéből gólt szerzett.

Mivel az állás a folytatásban már nem változott, a továbbjutó sorsáról a tizenegyesek döntöttek: Livakovics rögtön kifogta Rodrygo lövését, s mivel a horvátok egyáltalán nem hibáztak, Marquinhos pedig a negyedik kísérletnél a lécre bombázott, Modricsék a párbajban 4–2-vel búcsúztatták a vb-favorit brazilokat, egyúttal bejutottak a torna elődöntőjébe.

HORVÁTORSZÁG–BRAZÍLIA 1–1 (0–0, 0–0, 0–1) – 11-esekkel 4–2al-Rajján, Egyetemváros Stadion, 43 893 néző. Vezette: Michael Olivier (Anglia).Horvátország: Dominik Livakovics – Joszip Juranovics, Dejan Lovren, Josko Gvardiol, Borna Sosa (110. perc Ante Budimir) – Luka Modrics, Marcelo Brozovics (114. perc Miszlav Orsics), Mateo Kovacsics (106. perc Lovro Majer) – Mario Pasalics (72. perc Nikola Vlasics), Andrej Kramarics (72. perc Bruno Petkovics), Ivan Perisics. Szövetségi kapitány: Zlatko Dalics.Brazília: Alisson – Éder Militao (106. perc Alex Sandro), Thiago Silva, Marquinhos, Danilo – Casemiro, Lucas Paquetá (106. perc Fred), Neymar – Raphinha (56. perc Antony), Richarlison (84. perc Pedro), Vinícius Júnior (64. perc Rodrygo). Szövetségi kapitány: Tite.Gól: Petkovics – 117. perc, illetve Neymar – 105. + 1. perc. A 11-eseket Vlasics, Majer, Modrics és Orsics, illetve Casemiro és Pedro értékesítette, Rodrygo és Marquinhos kihagyta.