Újabb bombameglepetés a vb-n: Marokkó a legjobb négy között

Negyeddöntő

Horvátország és Argentína után harmadikként a marokkói válogatott jutott a legjobb négy közé a katari labdarúgó-világbajnokságon, amely az első szombati negyeddöntőben 1–0-ra legyőzte a portugál csapatot Dohában. Afrikai együttes először szerepelhet elődöntőben.

A marokkóiak győztes gólját portugál védelmi hibából Juszef en-Nesziri fejelte a 41. percben, ami után a portugálok az 51. percben beálló Cristiano Ronaldo vezetésével hiába rohamoztak, több lehetőséget sem tudtak gólra váltani.

A 90. percben Ronaldo kiugratásból lőhetett kapura, a bal alsó sarokba tartó labdát Jasszin Bunu megfogta, a nyolc perc hosszabbítás vége felé pedig Pepe szinte tiszta helyzetben fejelhetett, de nem találta el a kaput.

A marokkóiak elképzelése szerint alakult az első félidő, mert bár a portugál csapat játszott mezőnyfölényben, kétszer annyit birtokolta a labdát, de komoly veszélyt egészen a hajráig nem tudott teremteni. A marokkóiak is vezettek akciókat, ha pedig arra volt szükség, fegyelmezetten visszazárkóztak, hatékonyan védték a kapujuk előtti területet. A szünet előtt nem sokkal – kapushibát kihasználva – vezetéshez is jutottak, néhány perccel később pedig gyors kontra végén akár meg is duplázhatták volna előnyüket. Közben a portugálok Bruno Fernandes révén kapufáig jutottak. A portugálok támadásaiban nem igazán volt átütőerő, a marokkóiak ellenőrizték a játékot az első játékrészben.

A második félidőre változatlan összeállításban jött ki a két csapat, de öt perc elteltével máris két csere következett a portugál oldalon. Pályára lépett Joao Cancelo és Cristiano Ronaldo, utóbbi 196. válogatottbeli mérkőzésével beállította a kuvaiti Bader al-Mutava világrekordját. Némileg felpörgött a portugál válogatott, a svájciak elleni negyeddöntőben mesterhármast elérő Goncalo Ramos hagyott ki nagy helyzetet, majd továbbra is támadásban maradt az európai együttes, amely azonban csak elvétve tudta zavarba hozni ellenfelét.

A 90. percben Ronaldo kiugratásból lőhetett kapura, a bal alsó sarokba tartó labdát Bunu hárította és rá is vetődött a labdára, a 8 perc hosszabbítás vége felé pedig Pepe közelről, szinte tiszta helyzetben fejelhetett, de nem találta el a kaput. A másik oldalon a ráadás alatt Zakaria Abuhlal egyedül vezette a portugál kapusra a labdát, de gyatra megoldást választott.

Valid Seddira, a marokkóiak csereként beállt támadója tartogatott némi izgalmat a hajrára, s végrehajtotta azt a bravúrt, hogy a 91. és a 93. perc között két sárga lapot is összeszedett, amivel kiállíttatta magát.

A marokkóiak ezúttal is azzal a hatékony futballal rukkoltak elő, amellyel eddig is eredményesek tudtak lenni, és ellenféltől továbbra sem kaptak gólt ezen a világbajnokságon: az egyetlen ellenük elért találat Nájef Aguerd öngólja volt a Kanada ellen 2–1-re megnyert csoportmeccsen.

MAROKKÓ–PORTUGÁLIA 1–0 (1–0)Doha (al-Tumama Stadion), 44 198 néző. Vezette: Facundo Tello (Argentína).Marokkó: Jasszin Bunu – Asraf Hakimi, Dzsavad el-Jamik, Romain Szaissz (57. perc Asraf Dari), Jahja Attiat Allah – Azzedine Unahi, Szofjan Amrabat, Szelim Amallah (65. perc Valid Seddira) – Hakim Zijes (82. perc Zakaria Abuhlal), Jusszef en-Nesziri (65. perc Badr Benun), Szofiane Bufal (82. perc Jahja Dzsabran). Szövetségi kapitány: Valid Regragi.Portugália: Diogo Costa – Diogo Dalot (79. perc Ricardo Horta), Pepe, Rúben Dias, Raphaël Guerreiro (51. perc Joao Cancelo) – Bernardo Silva, Rúben Neves (51. perc Cristiano Ronaldo), Otávio (69. perc Vitinha) – Bruno Fernandes, Goncalo Ramos (69. perc Rafael Leao), Joao Félix. Szövetségi kapitány: Fernando Santos.Gól: en-Nesziri – 42. perc. Kiállítva: Seddira – 93. perc.
Borítókép: A továbbjutást érő gólt ünnepli en-Nesziri