Sportpályákat avat, sportsátrat épít a Goga iskola

Okostáblákon is a népmesét ünnepelte a magyar tagozat

Sportpályákat avat, sportsátrat épít a Goga iskola
Elkészültek a magyar tagozatot is működtető monostori Octavian Goga Iskola műfüves sportpályái, és a napokban elkezdték a sportsátor építését is. Ha emiatt aggódnának, ne tegyék: az iskola rendkívül tágas udvarán bőven marad még hely szünetekben szaladgálni.

A szintetikus burkolatú sportpályákra régóta vágyik és kérte is az iskola, most végre sor került a kivitelezésre: immár két kosárlabda- és egy futballpálya áll az iskola több mint hétszáz diákjának a rendelkezésére, bár az eső miatt kettőt még nem tudtak megfesteni. Itt nincs megállás, hiszen ugyanakkor elkezdték a munkálatokat a fedett sporttermen, amelyet sportsátorként oldanak meg, így még az idén, karácsony előtt elkészülhet – reménykedik a kivitelezők ígéretei alapján Sabau Enikő aligazgató. A közel 800 négyzetméteres sportsátor tartan padlólappal borított felülete kosárlabda-, kézilabda- és röplabdapályaként használható. Ezzel az iskola többéves küzdelmét viszi sikerre, és végre megfelelő körülmények között tarthatják a testnevelésórákat. Erre most már annál nagyobb szükség van, mert a gyermeklétszám növekedése miatt tanteremmé kellett alakítaniuk azt a helyiséget, amelyet tavalyig jobb híján tornateremként használtak.

Készülnek a sportsátor tartóoszlopainak öntésére

Nagyon mozgalmas az élet a monostori iskolában, a szeptemberi tanévnyitóra például okostáblákkal lepték meg a padokba visszatérő diákokat. A tanárok használják is ezeket a modern oktatási segédeszközöket, amelyek úgy működnek, mint egy számítógép, internetre is tudnak csatlakozni, és hozzáértő pedagógusok kezében látványosan szórakoztatóvá tudják tenni a tanulást, ugyanakkor olyan teljesítményekre képesek, amelyek segítik a tananyag, a különböző matematikai, fizikai stb. szabályok, összefüggések megértését, ráadásul az okosgépeket már-már alapkészségek szintjén és szívesen használó diákság eszköztárához igazodva. A járvány 2020-as kitörését követően nagyon hamar, már második héten elkezdték az online tanítást a gogások, mert – ahogy Sabau Enikő mondja: „Gyorsan mozogtunk és megvásároltuk a Teams-et.” A tanárok már ebben a rendszerben is sokat tanultak és tapasztalatokat gyűjtöttek, amelyeket az okostáblákkal kiválóan tudnak hasznosítani, de az iskola tanfolyamot is szervez a pedagógusainak. Mindezeket a fejlesztéseket a kolozsvári helyi költségvetésből fedezik.

Nem kevésbé érdekes a magyar tagozat iskolai élete, a távolságtartást, különböző csoportok vegyülésének elkerülését elrendelő járványügyi intézkedések betartásával is sikerült az összes magyar diákot valamelyest összekapcsoló mesenapot tartaniuk. Az elemi osztályokban mesefák, könyvjelzők készültek, rajzok a kedvenc mesékkel, jobban megismerkedtek Elek apóval, a nagyobbakkal beleolvastak a Benedek Elek szerkesztette Cimbora folyóiratba. Bár mindenkit egy térbe gyűjtő közös rendezvényre értelemszerűen nem volt lehetőség, Fábián Éva osztálynevelő segítségével Király Zsófia, Lénnárt Imola, Simon Vanessza, Korpos Eszter, Joó Csaba és Török Tibor VII.C osztályos tanulók felcsaptak vándormesemondóknak meglepetéssel szolgálva iskolatársaiknak: népviseletbe öltözve végigjárták az osztályokat előkészítőtől hetedikig, és plasztikus előadásmódjukkal mesét olvastak Kolontos Palkótól A három kívánságon, Mackó úron és A király nyulain át Babszem Jankóig. Így jártak túl a járvány eszén, és tették a magyar népmese napját a magyar tagozat 176 diákjának, 5 tanítójának és 18 tanárának mégiscsak közös ünnepévé.

Meglepetés a hetedikesektől: mesét olvastak minden osztályban