Schengen – Holland igen, osztrák nem a román csatlakozásra

Schengen – Holland igen, osztrák nem a román csatlakozásra
Nicolae Ciucă román miniszterelnök és Bogdan Aurescu külügyminiszter üdvözölte pénteken, hogy a holland kormány pozitívan véleményezte Románia csatlakozását a schengeni térséghez, de az aznap megerősített osztrák elutasítást egyelőre nem kommentálták.

A holland kormány pénteken úgy döntött: jóváhagyja Románia és Horvátország csatlakozását a schengeni térséghez, de megakadályozza Bulgária felvételét, mivel úgy véli, hogy ez az ország nem felel meg a feltételeknek. Wopke Hoekstra holland külügyminiszter szerint Hollandia valószínűleg jövőre veszi ismét fontolóra a bolgár csatlakozás ügyét, de csak miután meggyőződött róla, hogy Bulgária jogállam, képes visszaszorítani a korrupciót és a szervezett bűnözést, illetve meg tudja állítani a schengeni övezet határainál az illegális migrációt.

Ciucă egy Twitter-bejegyzésben üdvözölte a holland döntést. "Hollandia értékes partner hazánk számára. Határozott szándékunk, hogy továbbra is együtt fogunk dolgozni" - olvasható Ciucă bejegyzésében.  Bogdan Aurescu külügyminiszter az elmúlt időszakban folytatott intenzív párbeszéd és Románia kiváló technikai felkészültségének tulajdonította a holland döntést, köszönetet mondva Wopke Hoekstra miniszternek.

Bukarest egyelőre nem reagált Karl Nehammer osztrák kancellár pénteki bejelentésére, miszerint Bécs a migrációs válság drámai szintje miatt továbbra sem támogatja Bulgária mellett Románia csatlakozását sem az Európán belül szabad mozgást biztosító schengeni övezetbe. Ausztria arra hivatkozik, hogy több mint 100 ezer bevándorló kért náluk menedékjogot csak idén, háromnegyedüket viszont egyik EU-tagországban sem regisztrálták, holott a felméréseik szerint a migránsok 40 százaléka a Törökországon, Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül vezető útvonalon érkezik Ausztriába.

Az osztrák ellenkezésnek két hete Gerhard Karner szövetségi belügyminiszter adott hangot elsőként. Lucian Bode román belügyminiszter ezért múlt héten Bécsbe utazott, hogy meggyőzze osztrák kollégáját: az év első nyolc hónapjában a nyugat-balkáni útvonalon az Európai Unióba érkezett 128 ezer illegális bevándorló kevesebb mint 3 százaléka haladt át Románián. Bode azzal tért vissza Bécsből, hogy Karner megnyugtatta őt: a "schengeni bővítéssel kapcsolatos kijelentései nem irányultak Románia ellen".

A Hotnews.ro hírportál pénteken rámutatott: a migrációs nyomásra hivatkozó osztrákok - Karner két héttel ezelőtti nyilatkozata dacára - csak Bulgária és Románia csatlakozása ellen emelnének vétót, de már nem ellenzik Horvátország felvételét a schengeni övezetbe. Román források szerint szerint ez azzal áll összefüggésben, hogy a horvátok múlt héten meghívták Krk szigetére az osztrák kancellárt, és megmutatták neki az ott működő cseppfolyósgáz (LNG)-terminált, Nehammer pedig megértette, hogy azon keresztül Ausztria is jelentős mennyiségű gázhoz juthat hozzá, ha nem akadályozza Horvátország felvételét a schengeni övezetbe.

Korábban Svédország is fenntartásait fogalmazta meg Románia Schengen-csatlakozásával kapcsolatban, éretsülések szerint az álláspontjuk most az, hogy ha egyöntetű döntés körvonalazódik ebben az ügyben az EU Tanácsának jövő heti ülésén, akkor Stockholm nem kíván az az egyetlen tagállam lenni, amelyik megvétózza Románia felvételét a térségbe.

Az uniós tagországok belügyminiszterei csütörtökön ülnek össze, és tárgyalnak Románia, Bulgária és Horvátország schengeni felvételéről. Az övezet kibővítését kizárólag az összes tagállam beleegyezésével határozhatják el.

Értesülések szerint Franciaország diplomáciai úton nyomást próbál gyakorolni az osztrákokra, hogy Románia csatlakozására szavazzanak. Németország mind Romániát, mind Bulgáriát támogatja. Görögország is támogatja Románia törekvéseit – erősítette meg Katerina Szakellaropoulouba államfő, aki Athénban fogadta Klaus Iohannis elnököt.