Kovács István: a kötődésben kell megélni a szabadságot

Felszentelték az unitárius egyház 32. püspökét

Kovács István: a kötődésben kell megélni a szabadságot
Szombat délután szentelték fel Kolozsváron, a belvárosi unitárius templomban a Magyar Unitárius Egyház 32. püspökét, Kovács Istvánt, akit a Zsinat a 2021. július 10-én tartott tisztújító ülésén választott meg. Az új püspök tavaly nyáron tette le a hivatali esküt, megbízatása 2021. augusztus 9-től kezdődött, és hat évig tart. Prédikációjában Kovács István kifejtette: a modern kor szabadságát kereső emberének egyetlen esélye visszatérni az Istenhez, akinél a szabadság lakozik. Nem az elszakadásban, hanem a kötődésben kell megélni a szabadságot: az Istenhez, családhoz, barátokhoz, népünkhöz, egyházhoz, szülőföldhöz kötődő szeretetteljes kapcsolatban. A visszatérés azonban előre vezető irány, mert a haladás útja egyirányú, csak Isten felé járható – hangsúlyozta Kovács István. Az eseményen a magyar történelmi egyházak képviselői, valamint világi személyiségek köszöntötték a felszentelt új unitárius püspököt.

„Jelképes az idő és a hely: az unitarizmus ebből a városból indult.  Évszázadokon keresztül ez a város és ez a gyülekezet volt felekezetünk központja. Ezért amikor ünneplünk, nem csak mi vagyunk jelen, hanem velünk van a múlt is, méghozzá látható formában. Templomunk úrasztalán ott van Dávid Ferenc kelyhe, az úrvacsorai tányér és a kancsó. Ezek a múltra utalnak. És itt vagyunk mi, akiket a múlt, a hagyomány arra kötelez: éljük meg hitünket testvéri szeretetben, dolgozva azért, hogy ez a világ jobb legyen” – hangoztatta köszöntőjében Rácz Norbert, a Magyar Unitárius Egyház (MUE) főjegyzője Kovács István tavaly megválasztott unitárius püspök felszentelési ünnepségén.

Lőrinczi Lajos, a MUE közügyigazgatója emlékeztetett: az egyház zsinata a 2021. július 10-én tartott tisztújító ülésén hat évre szóló püspöki megbízatást adott Kovács István sepsiszentgyörgyi lelkésznek, aki addig a közügyigazgatói tisztséget töltötte be. A 32. püspök hivatali eskütevésére is sor került akkor, megbízatása 2021. augusztus 9-től kezdődött el. 

„Ma az egyházi hagyományaink által előírt püspökszentelési ünnepséget tartunk. Önért imádkozik egyházunk egyetemessége, hogy tevékenységén meglátszódjon Isten áldása. Kérjük a mindenható Istent, adjon alkalmas, békés, szabad időket az előttünk álló jövőben. Adjon erőt, egészséget, kellő bölcsességet egyházunk kormányzásához. Segítsék munkáját hivatástudó lelkészek, elkötelezett világi vezetők. Legyen jó példája a hívőknek, hűséges főpásztora a nyájának” – mondta Lőrinczi Lajos.

Ezt követően egyházi személyiségek felszentelték Kovács István püspököt. A szertartást végző személyek: Bálint Benczédi Ferenc nyugalmazott püspök, Rácz Norbert Zsolt főjegyző, Lőrinczi Lajos közügyigazgató, Kriza János püspöki helynök, továbbá Csécs Márton Lőrinc, Fazakas Lajos Levente, Szentgyörgyi Sándor, Csáki Levente, Solymosi Alpár és Szabó Előd esperesek voltak. Az ünnepi pillanatot követően Farkas Emőd rangidős főgondnok köszöntötte a főpásztort, és felkérte, hogy a szertartásrend értelmében foglalja el helyét Dávid Ferenc szószékén.

„Minden püspök a maga egyéniségét teszi hozzá az anyaszentegyházhoz, amely állandóan alakul, épül, szépül. Kívánom, a mi kis egyházunk 32. püspöke találja meg saját stílusát, hogy létrehozhassa a reá jellemző részt, amit hozzáilleszt harmincegy elődjének munkájához, miközben sajátosan unitárius választ ad a mai kor felvetéseire” – köszöntötte a felszentelt püspököt Farkas Emőd főgondok.

Az ünnepség istentisztelettel folyatódott. Szószéki szolgálatában Kovács István a 2Kor 3,17, illetve Gal 5,13 alapján a szabadság megélésének lehetőségeiről szólt.

„Meghatódva és megilletődötten állok ezen a szószéken, a nagy elődök méltatlan utódjaként. Imádkozom, hogy méltóvá váljak. Szólok ma itt nektek erről a különös ajándékról, a szabadságról, amelyet annyit keresett az ember. A modern kor szabadságát kereső embere hasonlatos a példázati tékozló fiúhoz, akinek végül egyetlen esélye maradt: visszatérni az atyai házhoz, Isten lelkéhez, ahol a szabadság lakozik, s amelyet ő más helyen keresett. Tulajdonképpen a visszatérés az előre vezető irány, mert a haladás útja egyirányú, csak Isten felé járható. Ezt az előre mutató visszatérést hirdette a reformáció, ezeket az eredeteket kereste Dávid Ferenc a tiszta jézusi kereszténységhez visszatérve. Nem a megalkuvás, nem a tájba simulás, hanem éppen a szabadságkeresés vezet Isten karjaiba. Nem az elszakadásban, hanem a kötődésben kell megélni a szabadságot: az Istenhez, családhoz, barátokhoz, népünkhöz, egyházhoz, szülőföldhöz kötődő szeretetteljes kapcsolatban” – fejtette ki az egyházfő.

„Isten és közösség megszentelő erejét élem meg most, és a fejemre tett áldó kezek meghosszabbításában ott vannak a lelkésztársak, világi vezetők, akikkel együtt szolgálunk. Együtt szenteljük meg egymást, az egymást szolgáló szabadságban. Az alkalmassá tevő csoda az Istennel való állandó párbeszédben, imában történik meg. Ezért hívlak naponta imádkozni. Imádkozó gyülekezet vagyunk, amely imádság által válik alkalmassá Isten lelkének a befogadására. Hiszem: létszükséglet, hogy megfogjuk egymás kezét ma, amikor a vallásos türelmetlenség és fanatizmus és a vallásellenesség megannyi változatát észleljük. Az Úr velünk maradt nemzedékről nemzedékre, és az ember által megélhető legnagyobb szabadságra hív minket, a szeretetben egymást szolgáló szabadságára. Erre a legnagyobb szabadságra hívlak benneteket” – összegzett a püspök.

Bálint Benczédi Ferenc nyugalmazott unitárius püspök köszöntőjében így fogalmazott: „Isten iránti hála uralja lelkem, és köszönet ébred szívemben, amikor püspöki tisztségedbe felszentelünk, s együtt imádkozunk. A te szádban és szívedben van az ige, hogy teljesítsed azt.  A szószék magasságából elhangzott üzenet igazolja, hogy szívedben és lelkedben lakik a mindenség szerető Atyja, akit elküldött közénk” – mondta.

Kerekes László, a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség segédpüspöke kifejtette: a püspöki szolgálat meghívás és küldetés. „Isten szereti az ő népét, ma is meghív pásztorokat, hogy kivezessék a népet a szolgaságból, és visszaadják a szabadságot. Ma is sok minden szolgaságba hajtja az embert, megmentőnek küld bennünket az Isten, hogy mutassuk meg a szabadság felé vezető utat, éljük meg, és adjuk tovább keresztény értékeinket. Azt kívánom: új Mózesként legyen mindig nyitott Isten felé, vezesse a rá bízottakat Isten szava szerint. Élje meg ezt a magasztos küldetést, ahogy Mózes is tette”.

Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke elmondta: négy évtized óta ismerik egymást, még teológus koruktól kezdve. „Életünk, szolgálataink szálai többször összefutottak, püspökként közeli szomszédként szolgálhatunk együtt az elkövetkező években. Püspöktárs, régi ismerősként kérlek, legyél egyházadnak és a magyar közösségünknek a szó legspirituálisabb értelmében ikonikus lelki vezetője, ahogy elődöd is az volt. Aki rád néz, rád figyel, valójában ne téged, hanem benned Istent, Krisztust lássa meg. Ebben az elbizonytalanodó és lebutított világunkban nagy szükség van ikonikus személyiségekre, világító, építő, lelki emberekre” – hangsúlyozta az evangélikus egyházfő.

„Az tesz téged alkalmassá a püspöki szolgálatra, hogy mindig többet tettél, mint ami kötelező volt. Olyan világban, ahol a vezetők tekintélye megkérdőjeleződött, a közösség elé kell állnod, és vezetned kell, de bízom abban, hogy Isten melletted lesz” – fogalmazott Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, akit szintén több mint három évtizedes ismeretség köti az új unitárius püspökhöz.

Reinhart Guib, a Romániai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház püspöke bízik abban: Kovács Istvánnak már van tapasztalata abban, hogyan kell más népekkel, más felekezetekkel békében együtt élni, az ökuménia jegyében együtt tevékenykedni. 

„Mindannyian Krisztust követjük. Vannak teológiai és történelmi különbségek, de ezek nem gátolhatják meg hitközösségünk egységének kifejezését. Ebben a mai felfordult világban tanúsítsunk egységet, és teljesítsük be Isten akaratát” – mondta Claudiu Lucian Pop, a Kolozs-Szamosújvári Görögkatolikus Egyházmegye püspöke.  

Az ortodox egyház képviselője, Benedict atya kifejtette: az ige Istentől való, a papok feladata pedig Isten igéjének hangoztatása.    

„Olyan tisztségviselőket választott az unitárius egyház, akik tiszteletemet hosszú évek óta kivívták. A püspök úrral közös nézeteket vallok. Az egyházi vezetők a teremtő és a szabadító Isten üzenetének letéteményesei, és annak a magyar földnek a gyermekei, ahol helyt kell állnunk” – üzente levelében Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház Dunamelléki Egyházkerületének főpásztora, amit Demeter Sándor Lóránd székelyderzsi unitárius lelkész olvasott fel.

„Ha nem lett volna a járvány, ma nagyon sok amerikai vagy angolul beszélő ember lett volna itt. Nekünk nagyon fontos a magyar unitárius egyház. Fontos, hogy itt legyünk, és együtt legyünk veletek. Kettőnket több mint 25 éves lelkipásztori kapcsolat köt össze. Nem tudtam volna elképzelni, hogy ne legyek jelen, amikor püspökké szentelnek téged”– mondta Jill McAllister amerikai unitárius lelkész, majd az Amerikai Unitárius Univerzalista Egyesület elnökének, Susan Frederick-Gray üzenetét tolmácsolta. Ebből megtudhattuk: az amerikai unitáriusok megtiszteltetésnek érzik a Magyar Unitárius Egyházzal ápolt testvéri kapcsolatot. A megélt szeretet pedig lehetővé teszi számunkra, hogy a megújuló unitarizmust a jövő nemzedékeire hagyják.

Csete Árpád, az Unitárius Lelkészek Országos Szövetsége elnöke, homoródalmási lelkész kifejtette: a lelkész- és a püspökszenteléskor elköteleződés történik, ami egy egész életre szól.    

„Legyen bátor őre és gyarapítója annak a kulturális, szellemi örökségnek, amit az egyetlen magyar alapítású felekezetként hoztak létre az elmúlt öt évszázad során. Meggyőződésem, hogy a magyarság jövőjét ma is azok a múltjukra, hitvalló őseikre és értékeikre büszke közösségek jelentik, akik a nemzet- és egyházellenes erők nyomásának dacára is ki mernek állni Jézus példájának követése, a teremtett világ, az élet, illetve a család tisztelete, az egyén felelőssége és lelkiismereti szabadsága mellett, miközben erre nevelik gyermekeiket is” – olvasta fel Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének üdvözletét Soltész Miklós államtitkár.

„Nemzeti közösségünk igazi erejét az jelenti, és egyben az táplálja, ha mindenki számára biztosítjuk a méltóságának, hitének és önazonosságának védelmét, ha mindenki számára biztosítjuk a szülőföldje otthonosságát. Csak ez az erő tesz bennünket alkalmassá a legnehezebb feladatok megoldására, csak az ilyen erő lehet az isteni rend szerinti építő erő. Önmagunk és saját felekezeti, illetve nemzeti közösségeink hitének, önazonosságának megőrzése előfeltétele annak, hogy nagyobb feladatra is vállalkozhassunk” – hangzott el Kövér Lászlónak, a Magyarország Országgyűlés elnökének videóüzenetében.

Victor Opaschi, Románia Egyházügyi Államtitkárságának képviselőjeként elmondta: az a tény, hogy meghívták a püspökszentelésre, azt jelenti, az unitáriusok elismerik az államtitkárság cselekvő szerepét az ország 18 hivatalos felekezete és az államhatalom közötti jó kapcsolat kialakításában és támogatásában. Az államtitkár meggyőződését fejezte ki: akárcsak Bálint Benczédi Ferenccel, úgy Kovács Istvánnal is nagyon jó kapcsolat alakul ki.  

Sándor Krisztina, a MUE főgondnoka az egyházi közösség nevében a főpásztor családját is köszöntötte. Gazdag Géza, a Sepsiszentgyörgyi Unitárius Egyházközség gondnoka elmondta: Sepsiszentgyörgynek hiányzik lelkésze, hálával nyugtázzák megvalósításait, de büszkék arra, hogy lelkészüket püspökké választották. A büszkeség érzésben benne van az abbéli meggyőződés, hogy Kovács István méltó a püspöki tisztségre, és jól fogja teljesíteni a küldetését.

Az ünnepi istentiszteleten közreműködött dr. Potyó István (orgona), Grigore Ciobanu (trombita), István Ildikó népdalénekes, a Sepsiszentgyörgyi Unitárius Egyházközség Kriza János Vegyes Dalárdája (karnagy: Karácsony Gabriella). Az énekvezéri teendőket Kiss Erika (Kolozsvár-Belvárosi Unitárius Egyházközség) látta el, Műsorvezetőként közreműködött Péterfi Ágnes (lelkész, Sepsiszentgyörgyi Unitárius Egyházközség) és Demeter Sándor Lóránd (lelkész, Székelyderzsi Unitárius Egyházközség).

Borítókép: MUE Sajtóiroda