Iohannis: kiemelt cél a hadsereg és a haditengerészet modernizációja

Iohannis: kiemelt cél a hadsereg és a haditengerészet modernizációja
A haditengerészet és a hadsereg – jelenleg is zajló – korszerűsítése kiemelt cél, és Románia jövőre a GDP 2 százalékáról a 2,5 százalékára fogja emelni védelmi kiadásait – jelentette ki hétfőn, a román tengerészet napján, Konstancán tartott ünnepségen Klaus Iohannis államfő.

Beszédében az államelnök köszönetet mondott a szövetséges NATO-államoknak a Romániában állomásoztatott katonáikért. Hangsúlyozta, hogy az euro-atlanti biztonság szempontjából Fekete-tenger stratégiai fontosságú térség, amint ezt a több mint ötezer NATO-katona jelenléte is bizonyítja.

Iohannis nyomatékosította, hogy Románia végre fogja hajtani a madridi NATO-csúcson elfogadott határozatokat, és szövetségeseivel együtt hosszú távon erősíteni fogja a NATO elrettentő és védelmi pozícióját a fekete-tengeri térségben. Hozzátette, hogy Románia továbbra is a „regionális stabilitás pillére marad” a térségben. „Néhány hónap alatt Románia a NATO-t jellemző egység, szolidaritás és kohézió szimbólumává vált”, húzta alá az államelnök.

Ígérete szerint a jövőre megemelt védelmi költségvetésből a többletösszeget a román hadsereg – beleértve a haditengerészeti erőket – korszerűsítésére, a katonák kiképzésére fordítják. „A cél az, hogy hatékonyabb, a szövetséges erőkkel megfelelő együttműködésre képes hadsereggel rendelkezzünk, amely képes biztosítani az ország védelmét és hozzájárulni a NATO-tagállamok kollektív védeleméhez” – jelentette ki Iohannis. Tisztelettel adózott a tengerészeknek, akik a román hadihajókon életüket adták a hazájukért. Mint kifejtette, tengerésznek lenni „több mint munka: ez egy életstílus”, amely sok áldozattal, de számtalan sikerélménnyel és eredménnyel is jár.

Ünnepi beszéde után Klaus Iohannis meglátogatta a Mircea nevű kiképzőhajót. Az eseményen részt vett Nicolae Ciucă miniszterelnök, Vasile Dîncu védelmi miniszter és a szenátus ügyvivő elnöke, Alina Gorghiu is. 

Nicolae Ciucă arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban a NATO-nak és az Európai Uniónak tett vállalásoknak megfelelően, illetve az új biztonsági kihívásokra való reagálás érdekében felgyorsult a román haditengerészet modernizációja. Iohannishoz hasonlóan kiemelte: a fekete-tengeri régió biztonsága létfontosságú az ország biztonsága szempontjából, és az ukrajnai háború rámutatott arra, hogy Romániának modern, korszerűen felfegyverzett hadseregre van szüksége.

A kormányfő szerint Románia bebizonyította, hogy képes biztonságot nyújtani és a stabilitás garanciája lenni a Fekete-tenger és a Földközi-tenger térségben; mint megállapította, a román tengerészeknek köszönhetően Románia lett Ukrajna árukivitelének és - behozatalának a fő támogatója.

„A román haditengerészet a nemzeti érdekeket szolgálva garantálja a határok biztonságát, a folyami és tengeri biztonságot, és hozzájárul a katonai-diplomáciai kapcsolatok fejlesztéséhez a Fekete-tengeren és mindenütt, ahol a román állam geostratégiai érdekei megkívánják” – emelte ki Nicolae Ciucă. A kormány nevében „megbecsüléséről és a teljes támogatásáról” biztosította a tengerészeket. 

Vasile Dîncu védelmi miniszter meggyőződését fejezte ki, hogy egy év múlva a haditengerészeti erők jobban felszereltek és felkészültebbek lesznek, mint idén.
A tárcavezető megállapította: a fekete-tengeri kijárattal rendelkező Románia számára kiemelten fontos felségvizeinek és kizárólagos gazdasági övezetének védelme az ukrajnai háború közepette. Gratulált a haditengerészeknek a professzionalizmusukért és az elkötelezettségükért, amellyel nap, mint nap teljesítik a küldetéseiket. Biztosította őket arról, hogy a védelmi minisztérium tisztában van a felszereltségük hiányosságaival, amelyeket szándékában áll mielőbb pótolni korszerű, hatékony harci eszközökkel, többek között hordozható rakétakilövő rendszerekkel és multifunkcionális korvettekkel.

FÉLBESZAKÍTOTTÁK TOMISZ ÉRSEKÉNEK MISÉJÉT                                                                                           A konstancai ünnepségen egy kisebb, de igencsak kellemetlen incidens is történt: a szervezők ugyanis egy adott ponton félbeszakították Tomisz érsekének, Teodosie Petrescunak a miséjét, lekapcsolták a hangosítást. A román sajtó beszámolói némileg eltérnek a ceremónia félbeszakításának okát illetően: a hotnews.ro, és a news.ro hírportálok tájékoztatása szerint, ez azért történt, mivel megadták a szót a haditengerészeti erőkért felelős vezérkari főnöknek, Mihai Panaitnak. A Mediafax hírügynökség tudósítása szerint, Klaus Iohannis államfő megérkezése, és fogadása miatt vették el a szót az egyházi elöljárótól. Teodosie érsek mindezek ellenére legalább öt percen keresztül folytatta a misézést, hangosítás nélkül, majd elhagyta a katonai kikötőt. Újságírói kérdésre, hogy megsértődött-e, az egyházi elöljáró azt válaszolta: „Miért sértődtem volna meg? Nem szabad megsértődnöm. Sajnálom azokat, akik így jártak el, mivel Isten előtt felelnek majd.”