Férfi kosárlabda Bajnokok Ligája: Csoportelsőként a 16 között az U-BT

Fantasztikus idegenbeli győzelemmel megnyerte csoportját a Kolozsvári U-BT férfi kosárlabdacsapata, így bejutott a Bajnokok Ligája legjobb 16 együttese közé. Mihai Silvăşan legénysége 18 pontos hátrányból, az utolsó nyolc másodpercben dobott kosarakkal fordított a török Darüssafaka SK otthonában, így közvetlenül jutott a tizenhatoddöntőbe újabb történelmi sikert érve el.

A Darüssafaka szempontjából nem volt túl nagy tétje a szerda esti mérkőzésnek, hiszen a közvetlen továbbjutást érő csoportelsőségről már korábban lecsúszott, ugyanakkor annak a valószínűsége, hogy a legjobb 16 közé kerülésért kiírt rájátszást érő 3. helyet elveszítse, elég alacsony volt, hiszen miután az odavágón az olasz Happy Casa Brindisi hazai pályán 27 ponttal kikapott a Hapoel Holontól, szinte kizárt volt, hogy idegenben képes megverni az izraeli gárdát. Ennek ellenére a török együttes biztosra akart menni, miközben az U-BT szemszögéből már sokkal fontosabb volt a győzelem: ugyan már biztos volt, hogy legalább a második helyen zárja a csoportkört, nem volt mindegy, hogy máris bejut a legjobb 16 közé, vagy ehhez még egy mérkőzést kell majd játszania – mint kiderült, ez esetben a komoly játékerőt képviselő török Besiktas Isztambul lett volna az ellenfél.

Ilyenformán két, apait-anyait beleadó csapat mérte össze erejét szerdán este Isztambulban, s ez jól tükröződött az első félidőben, amelynek mindkét negyedében igen kiélezett, ugyanakkor kiegyensúlyozott csata folyt a játéktéren. Az elején a házigazdák többször megpróbáltak ellépni (7:2, 11:5, 18:11), de az U-BT megannyiszor felzárkózott, majd 22:23-nál először vezetett a meccs során. A második negyed elején már hat pont is volt a különbséggel (26:32), majd héttel vezetett (35:42), ám az hamar elpárolgott (45:44), a félidőre maradt az első játékrészben kiharcolt kétpontos előny (49:51).

Nem sokkal a térfélcsere után a hazaiak 54:55-ről 60:55-re fordítottak, ekkor még egyenlíteni tudott a kolozsvári gárda, de aztán váratlanul szétesett az U-BT játéka: a harmadik negyed utolsó három percében 68:66-ról 78:69-re módosult az eredményjelző állása. A hullámvölgy az utolsó játékrész elején folytatódott, újabb két és fél kosármentes perc következett a kolozsváriak számára, miközben a túloldalon nyolc pont gyűlt: 86:69. Néhány másodperc múlva, 88:70-nél a nézők már „temették” a meccset, de bő hat perccel a vége előtt, 93:76-nál sem tették volna sokan kezüket a tűzbe a kolozsvári győzelem mellett, főleg, ha azt is hozzátesszük, hogy az alapember bosnyák Andrija Sztipanovicsot második sportszerűtlen hibája miatt kiállították a bírók. Az U-BT azonban nem adta fel, az amerikai–román Patrick Neal Richard II. és a kubai Karel Guzman Abreu triplái életben tartották a hajszálnyi reményt, majd a védelem is összeszedte magát, s a medve bőrére előre ivó házigazdák – ekkor még – gyanútlanul nézték, hogy az U-BT kezd felzárkózni. Csakhogy 10:0-s sorozat lett a vége, azaz 98:84-ről 98:94, s a török időkérés után ugyan az amerikai Nathan Boothe triplája megtörte a sorozatot, de ez nem volt elég ahhoz, hogy a vendégek kedvét szegje: az amerikai Brandon Brown passzából honfitársa Dustin Hogue egy kétpontossal, majd egy török labdavesztés után Brown is triplával válaszolt rá. Vagyis másfél perccel a vége előtt 101:99 volt az állás.

A következő török támadás végén Dogus Özdemiroglu triplája nem ült, a lepattanót Hogue szedte össze, majd Guzman egyenlített. A törökök ettől elvesztették a fejüket, Sinan Güler ismét eladta a labdát, de 28 másodperccel a vége előtt Brandon Brown kétpontos kosara sem jött össze. Még éppen egy utolsó kidolgozott támadásra volt idejük a törököknek 22 másodperccel a dudaszó előtt, de az amerikai Troy Caupain is labdát vesztett: Brown „lopta el” tőle 8 másodperccel a végső sípszó előtt, s az ellentámadást megakadályozandó Puerto Ricó-i Isaiah Piñeiro azonnal szabálytalankodott ellene. A sértett keze nem remegett meg a megítélt két büntetődobás során – 101:103 –, a Darüssafakának pedig már nem volt ideje dobóhelyzetig jutni, így az U-BT elkönyvelhette csoportelsőséget jelentő győzelmét, egyben harmadik mérkőzését a BL csoportkörében, amelyen 100 pont fölé jutott.

Végeredmény: • Darüssafaka SK (török)–Kolozsvári U-BT 101:103 (24:26, 25:25, 29:18, 23:34); a kolozsvári pontszerzők: Karel Guzman Abreu 26, Brandon Brown és Dustin Hogue 19–19, Patrick Neal Richard II. 12, Andrija Sztipanovics és Sztefan Bircsevics 11–11, Elijah Stewart 5; játszott még: Luca Colceag.

A G-csoport másik mérkőzésén: • Hapoel Holon (izraeli)–Happy Casa Brindisi (olasz) 84:80 (30:16, 17:20, 21:22, 16:22). A csoport végeredménye: 1. U-BT 11 PONT, 2. Hapoel Holon 10, 3. Darüssafaka 8, 4. Brindisi 7.

A legjobb 16 csapatot négy kvartettbe osztották be a BL-ben, az már biztos, hogy a Kolozsvári U-BT – január végén – a K-jelű négyesben folytatja a küzdelmeket, s egyik ellenfele a C-csoportot megnyerő spanyol Unicaja Malaga lesz. A kvartett további tagja a Pinar Karsiyaka (török)–SC Prometej (ukrán) illetve az Igokea KK (bosnyák)–BC Oostende (belga) párharcok győztesei lesznek. A csoport első két helyezettje a negyeddöntőbe jut, ott a csapatok három mérkőzésből a legjobb (vagyis két győzelemig tartó) rendszer alapján folytatják a küzdelmeket a legjobb négy közé kerülésért. A négy párharc győztese kerül majd a kiírás négyes döntőjébe, amelyet a tervek szerint május elején szerveznek majd később kijelölendő helyszínen.

Továbbjutott a Falco isA Falco KC Szombathely hazai pályán legyőzte a lett VEF Rigát szerdán a férfi kosárlabda Bajnokok Ligája hatodik, utolsó fordulójában, ezzel ugyancsak csoportgyőztesként közvetlenül bejutott a 16 közé.

A magyar bajnok és kupagyőztes számára kedvezőtlen előjel volt, hogy vasárnap, 13. mérkőzésén elszenvedte első NB I-es vereségét Debrecenben. A BL-csoportkör szempontjából ugyanakkor nyugodt lehetett Milos Konakov vezetőedző együttese, mivel múlt kedden szenzációs játékkal 89:83-ra nyert a görög AEK Athén csarnokában, ezzel biztosította, hogy a csoport első két helyének egyikén végez, s ha nem is jut tovább közvetlenül az első helyről, rájátszást vívhat a 16 közé jutásért.

A két gárda lettországi összecsapását 80:74-re nyerte a magyar csapat októberben, a szerdai visszavágón azonban kifejezetten gyengén kezdett a magyar együttes, támadásban rendkívül pontatlanul játszott és védekezése sem volt elég feszes, így tíz perc után 12 pontos hátrányban állt. A folytatásra a Falco elsősorban védekezésben javult fel és a félidőre hat pontot faragott hátrányából, majd a harmadik negyedet is nyerte öt ponttal, így tulajdonképpen ledolgozta hátrányát. A lett együttes a zárószakaszban sem tudott mit kezdeni a szombathelyiek remek védekezésével, a vendégek csak ritkán találtak gyűrűbe, így pedig a Falco gyorsan fordított és folyamatosan növelte előnyét, végül pedig kilenc ponttal győzött.

Eredmények, BL, 6. (utolsó) forduló, D-csoport: • Falco KC Szombathely–VEF Riga (lett) 68:59 (15:27, 19:13, 17:12, 17:7) • Nutribullet Treviso (olasz)–AEK Athén (görög) 81:69 (19:12, 26:17, 14:24, 22:16). Végeredmény: 1. FALCO 11 PONT, 2. Treviso 10, 3. Riga 8, 4. AEK 7.

A szombathelyi csapat a 16 között az L-csoportba került, a H-csoportot megnyerő Rytas Vilnius (litván), valamint a Lenovo Tenerife (spanyol)–Hapoel Jeruzsálem (izraeli) és a SIG Strasbourg (francia)–PAOK Szaloniki (görög) párharcok győzteseinek társaságába.

A további két négyes:

I-csoport: MHP Ludwigsburg (német), Galatasaray Isztambul (török), JDA Dijón (francia)/VEF Riga (lett), Hapoel Holon (izraeli)/Besiktas Isztambul (török).

J-csoport: Manresa (spanyol), Tofas Bursa (török), Nutribullet Treviso (olasz)/Lavrio BC (görög), San Pablo Burgos (spanyol)/Darüssafaka SK (török).

*

A női kosárlabda Európa Kupától elbúcsúzott a bosnyák Zoran Mikes edzette Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC, miután a visszavágón idegenben is kikapott az Orman Gencliktől a tizenhatoddöntőben. A török együttes már az első találkozón eldöntötte a továbbjutó kilétét, miután a Sepsi Arénában 80:52-re nyert, most pedig Ankarában 72:69 (18:11, 17:26, 23:15, 14:17) arányban diadalmaskodott. A találkozó legjobbja a Sepsi SIC játékosa, az amerikai Brianna Ashaki Fraser volt 30 ponttal, 7 lepattanóval és 3 döntő passzal.

Borítókép: A továbbjutás örömtánca – FOTÓ: CHAMPIONSLEAGUE.BASKETBALL