Double Rise fesztivál, ahol a mainstream a hagyományossal összeér

Double Rise fesztivál, ahol a mainstream a hagyományossal összeér
Erdélyi zenekaroknak teret adó kisszínpaddal, amatőr táncegyütteseknek szóló mesterkurzussal, a közeledő Petőfi és Tamási évforduló kapcsán szervezett irodalmi programokkal, a beregszászi színház életigenlő Helység kalapácsa előadásával, aktuális témákat boncolgató közéleti udvarral és még sok más izgalmas programmal várja a fesztiválozókat Torockóra a hatodik Double Rise összművészeti fesztivál augusztus 11–13-án. Az egy hónap múlva esedékes rendezvényről a fesztiválszervezők mai sajtótájékoztatón árultak el részleteket.

– Az elmúlt évek tapasztalatai alapján megállapítottuk, hogy előnyös, ha a fesztivál visszaköltözik Torockó település utcáira, és megtölti tereit az irodalmi, színházi és sportprogramjaival. Ez idén sem lesz másképp – mondta el a sajtótájékoztatón Gondi Mátyás Lajos fesztiváligazgató és -tulajdonos. – A nagyszínpad helyszínén nem változtattunk, viszont a területén ismét tudunk kisszínpadi koncerteket szervezni elsősorban olyan erdélyi zenekarokkal, mint a Szintaxis, A Csajod, Dreamflow, 8 Light Minutes, 3 AD, Szempöl, The Fuzz Button, Teddy Queen – beszélt az egyik idei újdonságról. – Habár a pandémia miatt egy év kimaradt a rendezvény életéből, immáron hetedik éve dolgozunk azon, hogy a Double Rise Fesztivál mindannyiunk kedvenc helyszíne legyen. Úgy érezzük, ez az az út, amelyen járnunk kell, és örömmel tölt el, hogy ennek minél többen részesei lehetünk – tette hozzá.

– Az elmúlt öt évben jó csapat kovácsolódott össze, és úgy érzem, hogy ez az az év, amikor ennek a gyümölcsét végre learathatjuk – mutatott rá Mihály Gergő, a fesztivál főszervezője. A megszokott helyszíneken kívül már tavaly is találkozhattak a fesztiválozók az ún. Hencsergővel, amit ebben az évben is megszerveznek partnerségben a Hargita Megyei Ifjúsági Tanáccsal. – Idén is arra törekszünk, hogy környezetkímélő anyagok felhasználásával, valamint természetközeli eszközökkel tegyük zöldebbé a fesztivált, így óvva a Székelykőt, amely – mondhatni – a világ legszebb fesztiválháttere. Most már csak a résztvevőkre van szükség, akikkel közösen élvezhetjük ezt a meseszép környezetet – mutatott rá a főszervező.

A Folkudvar hangulatáról és elképzeléseiről Berecz István és Vajas Albert, a különböző népművészeti programokat ötvöző helyszín házigazdái beszéltek.

– Mi elég egysíkúan nézzük a világot, a hagyományos műveltséget, a népzenét, a táncot próbáljuk eljuttatni olyan helyekre, ahol az utánunk következő generáció érdeklődését felkeltheti úgy, hogy magáénak érezze. Ezért tartom történelminek a Double Rise Fesztivál és a táncházmozgalom találkozását, mivel ez az egyetlen olyan magyar fesztivál, ahol a mainstream zenei vonal mellett egyenrangú félként jelenik meg a hagyományos műveltség. A támogatók között muszáj megemlítenünk a Hagyományok Házát, amely mostanra erdélyi hálózattal is rendelkezik, és amelynek pénzügyi, programszervezési és infrastrukturális segítsége nélkül a Folkudvar talán nem is működhetne – fogalmazott Berecz István.

Vajas Albert kiemelte: arra törekednek, hogy a Folkudvar családosoknak is kedvezzen, ezért már évek óta kézműves foglalkozásokkal, gyermekelőadásokkal, hangszersimogató, -ismertető előadásokkal kedveskednek a közönségnek a nappali órákban. Késő délután és este azonban a felnőtteké a főszerep: Kacsó Hanga Borbála és Berecz István vezetésével új tánclépéseket és népdalokat sajátíthatnak el a résztvevők, valamint Kádár Ignác és párja fog tánc-mesterkurzust tartani. Lesz még folkkocsma-kvíz, mesemondás és az erdélyi, valamint kárpát-medencei népzenészeknek is kedveznek a palatkai, szászcsávási, valamint kalotaszegi adatközlők előadásaival. A koncertek közül kiemelték a Kedves Zenekart, a Hevedert, az Üsztürüt, a Muzsikást, a házigazda Tokos Zenekart, valamint a tradicionális gyökerekkel rendelkező Parno Grasztot is, amely minden évben hatalmas sikert arat a fesztiválozók körében. – Kárpátaljáról 15 fős népzenecsoport, egy népzenetanoda diákjai érkeznek a fesztiválra, akikkel együtt fogunk muzsikálni. Ez a Kallós Zoltán népzeneiskola és a Kárpátaljai népzeneiskola közötti hosszabb távú együttműködés eredményeképpen valósulhat most meg – tette hozzá Vajas Albert.

Ifj. Vidnyánszky Attila, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház rendezője a 28 éves beregszászi színház képviseletében érkezett a sajtótájékoztatóra. – A társulattagok az országban dúló háború kitörésekor átmenekültek az ukrán–magyar határon, többségük Budapestre, és továbbra is hivatásuknak élnek. Arra a döntésre jutottak, hogy a zord körülmények ellenére tovább játszanának, és felkérték ifj. Vidnyánszky Attilát Petőfi Sándor A helység kalapácsa művének színrevitelére. Az így létrejött előadás sokkal inkább szól arról a helyzetről, amibe ez a társulat került, ezért sem feltétlenül egy kedélyes és izgalmas, inkább tartalmas, mély és tulajdonképpen megrendítő előadás, amely a színészek megmaradásért folytatott harcának szimbóluma is egyben. – A társulat életigenlése teremtette ezt a darabot ilyenné, így ez nemcsak egy előadás, hanem annál sokkal több: a biztató jövőt is jelenti számukra. Ezért is megtiszteltetés, hogy elhozhatjuk a torockói fesztiválra, és reméljük máskor is visszatérhetünk majd – tette hozzá a rendező.

Az irodalmi helyszínen megemlékeznek a 125 éve született Tamási Áronról is: Torockó utcáin a Petőfi Kulturális Ügynökség Kiemelt Programok Igazgatóságának szervezésében, a Petőfi Irodalmi Múzeummal közösen életre hívott szabadtéri kiállítás, a Bölcső a hegyek között lesz látható, amit Juhász Anna fog megnyitni. A Petőfi bicentenáriumra való felkészülési év jegyében is szerveznek irodalmi programokat. Többek között Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármesterrel is beszélgetnek majd Petőfi nyomában címmel a költő erdélyi útjairól, a hozzá kapcsolódó történésekről és a segesvári csatatérkutatásról. Idén is lesz Poket udvar: Poket-kvízzel, kötetbemutatóval várják az érdeklődőket. Az irodalmi udvarba érkezik Ugron Zsolna vendégeivel, akiknek kiléte egyelőre meglepetés. Az irodalmi udvarba is beköltözik idén a könnyűzene, Müller Péter és barátai egyfajta házi zenekarként adnak majd meglepetéskoncerteket. A közéleti helyszínen, ahogyan tavaly is, a budapesti székhelyű Alapjogok Központ lesz a házigazda. Olyan aktuális témákkal foglalkoznak majd, mint az ukrán–orosz háború, az ennek nyomán begyűrűző gazdasági helyzet, de terítékre kerülnek az energetikai kilátások is.

A főbb fellépők: augusztus 11-én a 4S Street, a Blahalouisiana, a Szabó Balázs Bandája és a Carson Coma fog fellépni, ezt követi a fesztivál második napján a Kaukázus, Aurevoir, Péterfy Bori & Love Band, valamint a Csaknekedkislány. Az augusztus 13-i zárónapon a Fran Palermo, The Biebers, Kiscsillag és a Magashegyi Underground szórakoztatja a fesztiválozókat.

Borítókép: Rohonyi D. Iván